Энергетика вазирлиги ва тизим таркибидаги ташкилотлар раҳбарлари иштирокида “Куз-қиш мавсумида юзага келаётган муаммоли масалалар” таҳлилига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди
• Энергетика вазирлиги ва тизим таркибидаги ташкилотлар раҳбарлари иштирокида “Куз-қиш мавсумида юзага келаётган муаммоли масалалар” таҳлилига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди
Жорий йилнинг 25 ноябрь куни Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида Энергетика вазири ва тизим таркибидаги ташкилотлар раҳбарлари иштирокида “Куз-қиш мавсумида юзага келаётган муаммоли масалалар” таҳлилига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Тадбирда таъкидланганидек, энергия ресурсларини ишлаб чиқариш ва етказиб беришда бир қатор ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, жорий йилнинг ўтган куни жами 214 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарилди. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 26 миллион киловатт-соатга ёки 17 фоизга кўпни ташкил қилмоқда.
Ўтган суткада республика истеъмолчиларига жами 104 миллион 219 минг куб метр табиий газ етказиб берилди. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 9 миллион 686 минг кубга кўпдир.
Газ босимини нормал даражада ушлаб туриш учун АНГКС ва бошқа ижтимоий аҳамиятга эга бўлмаган объектларга газ етказиб бериш ҳажмларини оптималлаштириш ишлари олиб борилмоқда.
Шунингдек, водий вилоятлари ҳамда Тошкент, Самарқанд ва Жиззах вилоятларидаги газ тақсимлаш станциялари ва пунктларида қўшимча режим-созлаш ишлари бажарилмоқда. Бу жойларда газ босимини етарли даражада созлаш имконини беради.
Шунингдек, аҳоли истеъмолчиларига ноябрь ойининг 24 кунида жами 37 минг 81 тонна суюлтирилган газ етказиб берилди. Бу ўтган йилга нисбатан 6 минг 401 тоннага кўп.
Бугунги кунда республикада мавжуд бўлган 80 та газ тўлдириш шохобчалари ва 824 та махсус газ баллон автотранспорт воситалари штат режимида ишламоқда.
Шу билан бирга, аҳолининг маиший газ баллонларига бўлган эҳтиёжидан келиб чиқиб, ноябрь-декабрь ойларида Андижон, Жиззах, Қашқадарё, Наманган, Самарқанд, Сурхондарё ва Фарғона вилоятлари аҳолиси яна 42 минг 75 дона баллон билан таъминланади.
Яна бир муҳим масала – жорий йилнинг 24 ноябрь куни республика аҳолисига жами 10 минг 693 тонна кўмир 155 та темир йўл вагонларида Ангрен кўмир конидан юклаб юборилди. Бу қайтадан тасдиқланган янги графикларга нисбатан 3 143 тоннага кўп.
Жумладан, Қорақалпоғистон Республикасига – 621 тонна (9 та вагон), Андижон вилоятига – 3 174 тонна (46 та вагон), Наманган вилоятига – 1 935 тонна (28 та вагон), Фарғона вилоятига – 2 134 тонна (31 та вагон), Хоразм вилоятига – 2 139 тонна (31 та вагон), Самарқанд вилоятига – 276 тонна (4 та вагон), Сирдарё вилоятига – 138 тонна (2 та вагон), Қашқадарё вилоятига – 276 тонна (4 та вагон) кўмир юкланган бўлиб, 3-5 кун ичида ҳудудлардаги омборларга етиб боради.
Тезкор гуруҳ томонидан ҳудудлардаги омборларда кўмир маҳсулотлари захираси ўрганиб чиқилиб, биринчи навбатда кўмир ортилиши керак бўлган ҳудудлар белгилаб олиниб, ушбу ҳудудлар учун биринчи навбатда кўмир маҳсулотини темир йўл вагонларига юкланиши таъминланмоқда.

Состоялась пресс-конференция с участием руководства Минэнерго и руководителей структурных организаций по вопросам анализа: «Проблемы в осенне-зимний период».
• Состоялась пресс-конференция с участием руководства Минэнерго и руководителей структурных организаций по вопросам анализа: «Проблемы в осенне-зимний период».
25 ноября нынешнего года в Агентстве по информации и массовым коммуникациям с участием министра энергетики и руководителей действующих в системе организаций состоялась пресс-конференция, посвященная анализу проблемных вопросов, возникающих в осенне-зимний период.
Как отмечалось на мероприятии, в системе Минэнерго осуществляется ряд работ по выработке и поставке энергетических ресурсов. В частности, за прошедший период нынешнего года было выработано всего 214 миллионов киловатт-час электроэнергии. Это на 26 миллионов киловатт-час или на 17 процентов больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
За прошедшие сутки потребителям республики поставлено всего 104 миллиона 219 тысяч кубометров природного газа. Это на 9 миллионов 686 тысяч кубов больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Для сохранения давления газа на нормальном уровне ведутся работа по оптимизации объемов поставки газа АГТКС и другим объектам, не имеющим социального значения.
Более того, выполняются дополнительные режимно-наладочные работы в газораспределительных станциях и пунктах областей Ферганской долины, а также Ташкентской, Самаркандской и Джизакской областей. Это позволит наладить на местах подачу давление газа нужного уровня.
Более того, 24 ноября нынешнего года потребителям поставлено всего 37 тысяч 81 тонна сжиженного газа, что на 6 тысяч 401 тонну больше по сравнению с прошлым годом.
На сегодняшний день по республике в штатном режиме функционируют действующие 80 газонаполнительных пунктов и 824 специальные газобаллонные автотранспортные средства.
Вместе с тем, исходя из потребности населения в бытовых газовых баллонах, с ноября по декабрь жители Андижанской, Джизакской, Кашкадарьинской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Ферганской областей будут обеспечены еще 42 тысяч 75 баллонами.
Примечательно, что и также 24 ноября жителям республики из Ангренского угольного месторождения было отгружено 10 тыс. 693 тонн угля (155 железнодорожных вагонов). Это на 3 тыс. 143 тонн больше по сравнению с вновь утвержденными новыми графиками.
В том числе, в Республику Каракалпакстан отгружено 621 тонна (9 вагонов), в Андижанскую область – 3 174 тонны (46 вагонов), в Наманганскую область – 1 935 тонн (28 вагонов), в Ферганскую область – 2 134 тонн (31 вагон), в Хорезмскую область – 2 139 тонн (31 вагон), Самаркандскую область – 276 тонн (4 вагона), Сырдарьнскую область – 138 тонн (2 вагона) и Кашкадарьнскую область – 276 тонн (4 вагона) угля, который в течении 3-5 дней будет доставлен на склады, расположенные в этих регионах.
Оперативной группой изучены запасы имеющейся на складах угольной продукции, определены регионы, которым в первую очередь необходимо отгрузить уголь.
Для этих регионов обеспечивается первоочередная отгрузка угольной продукции.
В ходе конференции специалисты подробно ответили на вопросы представителей средств массовой информации.