Халқ насибасига кўз тикканлар...
Қашқадарё вилоятининг Муборак туманида "Муродбой-Сухроббой" масъулияти чекланган жамияти юқори босимли газ қувурига ноқонуний равишда уланиб олган. Ўғирланган табиий газ эса шахсий манфаатлар йўлида бойлик орттириш учун ғишт ишлаб чиқаришга ихтисослашган ноқонуний цехга йўналтирилган.
"Муродбой-Сухроббой" МЧЖ томонидан табиий газ тармоғига ҳеч қандай рухсатномасиз, ўзбошимчалик билан уланиши натижасида катта миқдордаги табиий газ ўғирланиш ҳолати "Hududgazta’minot" АЖнинг Моддий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва коррупцияга қарши сиёсатни амалга ошириш бошқармаси ва "Hududgaz Qashqadaryo" газ таъминоти филиалининг Моддий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва коррупцияга қарши сиёсатни амалга ошириш бўлими ходимлари томонидан аниқланди. “Пишган” ғиштларни ишлаб чиқариш учун мослаштирилган мазкур цехда фойдаланилган 12 дона қўлбола газ горелкалари ашёвий далил сифатида олиб қўйилди.
"Hududgaz Qashqadaryo" ГТФнинг тақдим этган маълумотларига кўра, юқорида номи зикр этилган корхонанинг ноқонуний фаолияти даври мобайнида, қиш мавсумида мактаблар, касалхоналар, уй-жой, болалар боғчалари, ногиронлик уйлари, хуллас, ижтимоий объектлар ҳамда аҳоли эҳтиёжлари учун белгиланган табиий газни ўзбошимчалик билан ишлатиб юборишган. Ўғриланган табиий газнинг умумий ҳажми 4,3 миллион куб метрни, бу эса ўз навбатида, тахминан тўрт минг хонадоннинг бир ойлик табиий газ истеъмоли ҳажмини ташкил этмоқда. Табиий газни ўғирлаш ҳолати бўйича талончилар томонидан етказилган зарар миқдори 4,3 миллиард сўмни ташкил этди.
Ҳаётда ҳамма нарса ҳам пул билан ўлчанмайди. Айниқса, қиш мавсумида "зангори ёқилғи"ига бўлган талаб ортиши фонида, баъзи масъулиятсиз шахслар томонидан барча аҳлоқий меъёрларни бузиб, ўз шахсий манфаатларини халқ манфаатидан  устун қўйишга ҳаракат қилинмоқда. Содда қилиб айтганда, ор-номус, виждон ва одоб-ахлоқ каби инсоний туйғулар бегона бўлган бу каби шахслар, ўз ватандошларининг тақдири ҳақида қайғурмай халқ ризқини қиймоқдалар.
Газ таъминоти юзасидан бўлаётган кўплаб шикоятлар ортидан, халқимиз албатта, газ билан боғлиқ мана муаммоли ҳолатларни келтириб чиқараётган ўз "қаҳрамонлари"ни ҳам билиб олишлари ҳам керак. Маълумот учун, "Муродбой-Сухроббой" МЧЖ асосчиси фуқаро Олмосбек Қуватов эканлиги маълум бўлди.
Табиий газни талон-тарож қилиш бўйича тўпланган барча ҳужжатлар қонунга мувофиқ тегишли чоралар кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш идораларига тақдим этилди.

«Своя рубашка ближе к телу»: производитель кирпича поживился за счет населения
Незаконное подключение к газовой трубе высокого давления осуществило ООО «Муродбой-Сухроббой», расположенное в Мубарекском районе Кашкадарьинской области. Похищенное топливо было направлено на производство кирпича в целях личного обогащения за счет незаконной деятельности специализированного цеха.
Самовольное подключение ООО «Муродбой-Сухроббой» к системе газоснабжения и хищение предприятием природного газа в крупных объемах выявили сотрудники управления по реализации антикоррупционной политики и рационального использования природных ресурсов АО «Худудгазтаъминот» и соответствующего отдела филиала газоснабжения филиала «Худудгаз Кашкадарья». На территории, приспособленной для выпуска жженного кирпича, использовали 12 самодельных газовых горелок, которые были изъяты в качестве вещественных доказательств.
По данным филиала газоснабжения «Худудгаз Кашкадарья» за период незаконной деятельности на предприятии самовольно израсходовали газ, предназначенный для нужд населения в зимний период: школ, больниц, жилого фонда, детских садов, домов инвалидов, проще говоря объектов социального назначения. Общий объем похищенного газа составил более 4,3 млн. кубических метров. Это примерно месячная норма расхода природного газа четырех тысяч домохозяйств. По факту хищения природного газа нанесен ущерб в размере свыше 4,3 млрд. сумов.
В нашей жизни не все измеряется деньгами. В зимний период на фоне высокого потребления «голубого топлива», некоторые безответственные лица пытаются извлечь собственную выгоду, переступая все нормы морали. Проще говоря, такие как честь совесть, порядочность…Как говорят в народе «на чужом горбу пытаются въехать в рай», не переживая за судьбу соотечественников.
В связи с большим количеством нареканий к системе газоснабжения, народ как говориться должен знать своих «героев» в лицо, как раз-таки создающих напряженную ситуацию с газом. Уточняем, что учредителем  ООО «Муродбой-Сухроббой» является Олмосбек Куватов.
Все материалы по факту хищения природного газа переданы в правоохранительные органы для принятия мер в соответствии с законодательством.