Қашқадарёдаги паррандачилик фабрикасида содир бўлган ҳодиса таҳлил қилинди
Энергетика вазирлиги қатор оммавий ахборот воситалари орқали электр таъминотидаги узилишлар билан боғланган Қашқадарё вилоятининг Яккабоғ туманидаги паррандачилик фабрикасида содир бўлган ҳодиса сабабларини таҳлил қилди.
Ҳақиқий вазият билан танишиш шуни кўрсатдики, Яккабоғ тумани, Ёшлик МФЙда жойлашган “Кумуш куз файзи” паррандачилик фабрикаси электрдан фақат биноларни шамоллатиш учун фойдалади. Электр энергиясини етказиб бериш бўйича “Кумуш куз файзи” МЧЖ ва Яккабоғ туман ҳудудий электр таъминоти корхонаси томонидан 2020 йил 4 январда 82-сонли тегишли шартнома тузилган. Ушбу шартномага кўра, электр таъминотида узилиш кузатилган ҳолларда, цехнинг шамоллатиш тизими дизел-генератори томонидан амалга оширилиши белгиланган.
“Аммо бунда ўзимизнинг ҳам камчилигимиз бўлган. Генераторимиз ёнилғиси сифатсиз бўлгани сабаб музлаган ва ёнмаган. Оқибатда паррандалар сақланадиган бинодаги ҳавони тортиб турадиган ускунамиз ишламай қолган. Товуқларнинг ўзидан чиқадиган аммиак гази тоза ҳавога чиқарилмагани боис паррандаларимиз нобуд бўлган. Аммо 400 мингдан ортиқ товуқларимиз бор. Умид қиламизки, бу зарарни қоплаймиз”, - дея изоҳ берган “Кумуш куз файзи” МЧЖ раҳбари Абдунаби Ғиёсов.
Шу билан бирга, тадбиркорнинг сўзларига кўра, у бунга қизиққан ҳар бир кишига ушбу ҳолатлар ҳақида тушунтириб берган ва товуқларнинг ҳалокатидан кўрилган зарар электр таъминоти корхонасига тегишли дейилган маълумотлар юзага келганидан ҳайратда қолган.
Хўжалик юритувчи субъект ва электр таъминоти корхонаси ўртасидаги ўзаро алоқалар учун барча шарт-шароитлар икки томон имзолаган шартнома шартлари билан таъминланганлигини қўшимча қиламиз. Шу муносабат билан ҳар бир ҳодиса ҳолатларини кўриб чиқиш зарур ва агар берилган техник шартлар бажарилган бўлса ва ҳудудий электр таъминоти корхонаси томонидан қонунбузарликларга йўл қўйилган бўлса, унда улар зарарнинг тегишли миқдорини қоплайди. Шу билан бирга, тадбиркор шартномада назарда тутилган шартларни, шу жумладан юқорида айтиб ўтилганларни ҳам бажариши шарт.
Энергетика вазирлиги энергия ва газ таъминоти билан боғлиқ бўлган шу каби барча саволларга тегишли хизматларга мурожаат қилиш кераклигини эслатади. Бундай ҳолларда улар вазиятни профессионал таҳлил қилиш ва ҳақиқий фактлар асосида эксперт хулосасини тақдим этиш имкониятига эга бўлади. Ҳар қандай воқеа-ҳодисаларни нопрофессионал талқин қилиш қонун ҳужжатларида назарда тутилган жавобгарлик тўғрисидаги ёлғон маълумотларнинг тарқатишга олиб келади.

Проведен анализ инцидента на Кашкадарьинской птицефабрике
Министерство энергетики провело анализ причин инцидента на птицефабрике в Яккабагском районе Кашкадарьинской области, который ряд СМИ связал с отключением электроэнергии.
Как показало ознакомление с реальным положением дел, птицефабрика «Кумуш куз файзи», использует электроэнергию только для освещения и вентиляции помещений. Соответствующий договор № 82 на поставку электроэнергии заключен между ООО «Кумуш куз файзи» и Яккабагским РЭП 4 января 2020 года. Согласно данному договору, в случае отключения электроэнергии работа системы вентиляции цеха осуществляется запуском дизель-генератора.
Как комментирует данный инцидент руководитель ООО «Кумуш куз файзи» Абдунаби Гиясов: «Мы допустили ошибку – топливо в нашем генераторе замерзло и его нельзя было запустить. В результате этого мы не смогли обеспечить работу воздухозаборника в помещении, где содержатся птицы. Из-за этого в помещении скопился газообразный аммиак, который является продуктом жизнедеятельности самих кур и птицы погибли от его концентрации. Потеряно порядка 6 тысяч птиц, но с учётом общей мощности птицефабрики – 400 тысяч птиц, надеемся возместить этот ущерб».
При этом, по утверждению предпринимателя, он объяснял данные обстоятельства всем, кто этим интересовался и удивлён, что появились информации, в которых ущерб от потери птиц возложен на поставщиков электроэнергии.
Добавим, что все условия взаимодействия хозяйствующего субъекта и энергопоставляющей организации предусмотрены условиями подписываемого двумя сторонами договора. В этой связи необходимо рассматривать обстоятельства каждого инцидента и в случае, если выданные технические условия были выполнены и нарушения допущены со стороны предприятия территориальных электросетей, то ими в обязательном порядке будет компенсирован соответствующий объем ущерба. В тоже время предприниматель также обязан соблюдать предусмотренные договором условия, в том числе те, о которых говорится выше.
Министерство энергетики напоминает, что по всем возникающим вопросам, касающимся энерго- и газоснабжения необходимо обращаться в соответствующие службы, которые смогут профессионально проанализировать ситуацию и представить экспертное заключение, основанное на реальных фактах. Непрофессиональное толкование любых событий ведёт к распространению ложной информации, ответственность за которую предусмотрена законодательством.