Энергетика вазирлиги ислоҳотлар жараёнига энг яхши дунё тажрибасини жалб қилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султанов жорий йилнинг 2 декабрь куни Тошкент шаҳрида «Rothschild & Cie» банки бошқарувчи директори, «Rothschild&Co» Кузатув кенгаши аъзоси Баронесса Ариэль Моллард де Ротшильд билан музокаралар ўтказди.
Ўзбекистон энергетика сектори учун «Rothschild & Co» молия-холдинг компаниясининг тажрибаси йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, шунингдек хусусийлаштириш жараёни кечишида муҳим аҳамият касб этади. Хусусан, ҳозирги вақтда компания МДҲнинг Қозоғистон, Россия, Озарбайжон каби мамлакатларнинг молиявий тузилмаларини хусусийлаштириш жараёнида консалтинг хизматларини тақдим этади.
Учрашув чоғида хорижий томонга ягона энергетика бозорини шакллантириш мақсадида мамлакатимиз нефть-газ ва электр энергетикаси тармоқларида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳусусида маълумот берилди. Ўзбекистоннинг 2030 йилгача қайта тикланадиган энергия манбалари (ҚТЭМ)дан фойдаланиш асосида генерация улушини 10 ГВт ва анъанавий генерацияни 3 баробарга ошириш бўйича стратегиясига асосий эътибор қаратилди. Электр энергияси генерацияси келгусида тўғридан-тўғри хорижий сармоялар ҳисобидан давлат-хусусий шерикчилиги (ДХЧ) асосида ривожланиши қайд этилди.
Ўз навбатида Ариэль Моллард де Ротшильд мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлардан ҳайратда эканини қайд этди. У «Rothschild & Cie» ҚТЭМ лойиҳалари бўйича консалтинг хизматлари кўрсатиш, шунингдек мазкур лойиҳалар доирасида облигациялар чиқариш ва IPO (компания акцияларини очиқ бозорда жойлаштириш жараёни)га чиқиш соҳасида катта халқаро тажрибага эга эканини таъкидлади.
IPOга чиқиш мақсадида ҳар қандай компания кўплаб қатъий белгиланган тамойиллардан ўтади ва бу ўз навбатида унга расман “шаффоф” бўлиш имконини беради. Шу тариқа, компаниянинг сармоядорлар олдида жозибадорлиги ортади, у молиявий жиҳатдан барқарор бўлади, бу эса мамлакат энергетика соҳаси компаниялари ва уларнинг муваффақиятли фаолияти учун муҳим аҳамият касб этади.
Музокаралар чоғида томонлар «Ўзбекнефтгаз», «Ўзтрансгаз» ва «Ҳудудгазтаъминот» АЖларини ислоҳ қилишни давом эттириш соҳасида ҳамкорлик қилиш имкониятларини кўриб чиқиш, келгусида IPOга чиқиш билан бирга мазкур йўналишда консалтинг хизматлари кўрсатиш бўйича келишувга эришди.

Минэнерго привлекает лучший мировой опыт в процесс реформ
Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов 2 декабря 2020 года провёл в Ташкенте переговоры с Управляющим директором банка «Rothschild & Cie», членом  Наблюдательного Совета компании «Rothschild&Co» Баронессой Ариэль Моллард де Ротшильд.
Для энергетической отрасли Узбекистана представляет интерес опыт финансово-холдинговой компании «Rothschild & Co» в реализации крупных инвестиционных проектов, а также в сопровождении процесса приватизации. В частности, в настоящее время компания предоставляет консалтинговые услуги в процессе приватизации финансовых структур таких стран СНГ, как Казахстан, Россия, Азербайджан.
В ходе встречи зарубежной стороне была представлена информация о проводимых реформах в нефтегазовой и электроэнергетической отраслях страны с целью создания единого энергетического рынка. Особое внимание уделено стратегии Узбекистана по увеличению доли генерации на основе использования возобновляемых источников энергии (ВИЭ) к 2030 году до 10 ГВт и традиционной генерации - в 3 раза. Отмечено, что генерация электроэнергии в дальнейшем будет развиваться на основе принципов государственно-частного партнёрства (ГЧП) за счет прямых иностранных инвестиций.
В свою очередь Ариэль Моллард де Ротшильд отметила, что впечатлена проводимыми реформами в стране. Она подчеркнула, что «Rothschild & Cie» имеет значимый международный опыт в области предоставления консалтинговых услуг по проектам ВИЭ, а также выпуска облигаций в рамках данных проектов, трансформации крупных компаний и выхода на IPO (процесс размещения акций компаний на открытом рынке).
С целью выхода на IPO любая компания проходит многочисленные регламентирующие процедуры, что позволяет ей документально стать более «прозрачной». Таким образом, компания становится более привлекательной для инвесторов, растет её финансовая устойчивость, что представляет большой интерес для компаний энергетической сферы страны и их успешного функционирования.
В ходе переговоров сторонами достигнута договоренность о проработке возможности сотрудничества в сфере продолжения реформирования АО «Узбекнефтегаз», АО «Узтрансгаз» и АО «Худудгазтаъминот», оказания консалтинговых услуг в данном направлении с последующим выходом на IPO.