Жорий йилнинг 4 декабрь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот
• Жорий йилнинг 4 декабрь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот
Жорий йилнинг 4 декабрь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз.
Хусусан, 4 декабрь куни иссиқлик электр станциялари ва гидро электр станциялари орқали 218 миллион 600 минг киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарилди. Шундан республика истеъмолчиларига 213 миллион 300 минг киловатт соат электр энергияси етказиб берилди.
Шунингек, 4 декабрь куни ҳудудий газ таъминоти корхоналари томонидан истеъмолчиларга жами 94 миллион 696 минг куб метр табиий газ етказиб бериш режалаштирилган бўлса, амалда 103 миллион 190 минг куб метр табиий газ етказиб берилди. Шунингдек, республика истеъмолчиларига жами 2 минг 155 тонна суюлтирилган газ етказиб берилди.
Истеъмолчиларни кўмир ва брикет маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида 4 декабрь куни “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамияти томонидан 14 минг 351 тонна маҳаллий кўмир маҳсулотлари етказиб берилди.
Энергетика вазирлигининг навбатчилик қисмига электр энергияси таъминоти бўйича истеъмолчилар томонидан мурожаатлар келиб тушмади. Ҳудудлардаги масъул мутахассислар томонидан 24 соатлик навбатчилик ташкил қилинган ва бу орқали барча иш жараёнлари назоратга олинган.
“Ҳудудгаз Самарқанд” газ таъминоти филиалидан олинган маълумотга асосан Зирабулок МГҚБ томонидан “Пайариқ-2” ГТС Челак тумани ҳудудида Д-159 мм юқори босимли газ қувурида газ сизиб чиқиш ҳолати аниқланган. Ушбу авария ҳолатини бартараф қилиш мақсадида 2020 йил 4 декабрь куни соат 11:10 дан газ таъминоти вақтинча тўхтатилди (5200 та хонадон, 40 та улгуржи истеъмолчилар). Авария ҳолатини бартараф этиш ишлари 16:00 да якунланди ва барча истеъмолчиларга газ таъминоти қайта тикланди.
“Бўстонлиқтумангаз” бўлимидан олинган маълумотга асосан Тошкент вилояти, Бўстонлиқ тумани, “Паргос” МФЙ ҳудудини газ билан таъминловчи Д-115 мм ўрта босимли газ қувурида газ сизиб чиқиш ҳолати аниқланган ва газ таъминоти вақтинча тўхтатилган. Авария ҳолати бартараф этилгандан сўнг барча аҳоли хонадонларида (593 та хонадон) газ таминоти 17:00да қайта тикланган.
“Ҳудудгаз Пойтахт” ГТФдан олинган маълумотга асосан Тошкент шаҳар, Яшнобод тумани, Фарғона йўли 23 кўчасида Д-273 мм ўрта босимли газ қувурида газ сизиб чиқиш ҳолати аниқланган ва газ таъминоти вақтинча тўхтатилган. Авария ҳолати бартараф этилгандан сўнг барча аҳоли хонадонларида (301 та хонадон) газ таминоти 17:00 да қайта тикланган.
“Ҳудудгаз Тошкент” ГТФ, “Зангиотатумангаз” бўлимидан олинган маълумотга асосан Зангиота тумани Назарбек ҳудуди Ҳаракат маҳалласини газ билан таъминловчи Д-159 мм газ қувирини автоулов уриб юборганлиги сабабли соат 19:30 дан таъмирлаш ишлари якунлангунга қадар ушбу ҳудудда  жами 725 та аҳоли истеъмолчилари газ таъминотидан вақтинчалик тўхтатилди.

Предоставляем вашему вниманию сведения по состоянию обеспечения топливно-энергетическими ресурсами за прошедшие сутки, 4 декабря
• Предоставляем вашему вниманию сведения по состоянию обеспечения топливно-энергетическими ресурсами за прошедшие сутки, 4 декабря
Предоставляем вашему вниманию сведения по состоянию обеспечения топливно-энергетическими ресурсами за прошедшие сутки, 4 декабря.
На тепловых и гидроэлектростанциях страны за сутки было выработано в целом 218,6 миллиона киловатт-часов электроэнергии. Из них 213,3 миллиона киловатт-часов электроэнергии было отпущено потребителям страны.
Региональные газоснабжающие компании планировали поставить потребителям 4 декабря в общей сложности 94 миллиона 696 тысяч кубометров природного газа, фактически было поставлено 103 миллиона 190 тысяч кубометров природного газа. Кроме того, потребителям страны поставлено 2 тысячи 155 тонн сжиженного газа.
Для обеспечения потребителей углем и брикетами АО «Узбекуголь» за минувшие сутки было отпущено 14 тысяч 351 тонна местной угольной продукции.
Согласно данным, все энергоблоки тепловых электростанций страны работали в соответствии с  установленной мощностью. Претензий к режиму работы не возникало.
За минувшие сутки дежурным сменам Минэнерго обращений от потребителей по отпуску электроэнергии не поступало. Ответственные специалисты в регионах работают посменно все 24 часа в сутки с целью постоянного контроля всех рабочих процессов.
4 декабря в ряде областей были проведены ремонтные работы для обеспечения стабильного и безопасного газоснабжения. Так, по данным региональной газоснабжающей организации «Худудгаз Самарканд», на территории Челекского района Самаркандской области была обнаружена утечка газа в газопроводе высокого давления Д-159 мм. В целях предотвращения аварийной ситуации вчера с 11 часов 10 минут была временно приостановлена ​​подача газа на территории, охватывающей 5 тысяч 200 домовладений и 40 оптовых потребителей. По завершению ремонтных работ в 16 часов было восстановлено газоснабжение всех потребителей.
В районной газоснабжающей организации Бостанлыкского района Ташкентской области сообщили, что 4 декабря утечка газа была обнаружена в газопроводе среднего давления Д-115 мм, проходящем по территории махаллинского схода граждан Паргос. С целью устранения проблемы была временно приостановлена подача газа и проведены ремонтные работы. Газоснабжение было восстановлено в 17 часов – во всех 593 домохозяйствах.
Факт утечки газа был обнаружен специалистами и на территории столицы. Как сообщили в «Худудгаз Пойтахт», в газопроводе среднего давления Д-273 мм на улице Фергана Юли, 23 Яшнабадского района Ташкента была обнаружена утечка газа, в связи с чем была подача газа была временно приостановлена. После устранения аварийной ситуации в 17 часов во всех домах, а это 301 квартира, была возобновлена подача природного газа.
Также за минувшие сутки была временно приостановлена подача газа для порядка 725 потребителей в Зангиотинском районе столицы. Причиной стала необходимость проведения срочных ремонтных работ на газопроводе Д-159 мм, по которому газ поступает в махаллю Харакат Назарбекского района Зангиотинского района.
Уважаемые потребители! Мы обращаем ваше внимание на то, что необходимо быть бдительными при использовании газового оборудования, не пользоваться установками кустарного производства для обогрева помещения!
По всем обращениям, касающимся вопросов энергоснабжения вы можете звонить по короткому номеру 1154 и по вопросам газоснабжения – по номеру 1104.