Жорий йилнинг 9 декабрь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот
• Жорий йилнинг 9 декабрь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот
Жорий йилнинг 9 декабрь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз.
Хусусан, 9 декабрь куни иссиқлик электр станциялари ва гидро электр станциялари орқали 225 миллион 900 минг киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарилди. Шундан республика истеъмолчиларига 216 миллион 800 минг киловатт-соат электр энергияси етказиб берилди.
Шунингек, 9 декабрь куни ҳудудий газ таъминоти корхоналари томонидан истеъмолчиларга жами 94 миллион 696 минг куб метр табиий газ етказиб бериш режалаштирилган бўлса, амалда 104 миллион 686 минг куб метр табиий газ етказиб берилди. Шу билан бирга, республика истеъмолчиларига жами 2 минг 279 тонна суюлтирилган газ етказиб берилди.
Истеъмолчиларни кўмир ва брикет маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида 9 декабрь куни “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамияти томонидан 15 минг 272 тонна маҳаллий кўмир маҳсулотлари етказиб берилди.
Энергетика вазирлигининг навбатчилик қисмига электр энергияси таъминоти бўйича истеъмолчилар томонидан Фарғона ва Тошкент вилоятларидан мурожаатлар келиб тушди. Мурожаатлар ҳудудлардаги масъул мутахассислар томонидан тезкор равишда ижобий ҳал этилди.
9 декабрь куни соат 01:20 ларда Андижон шаҳар “Бунёдкор” МФЙ 25а-уй, 48-хонадонда чақнаш содир бўлган. Мазкур хонадон эгаси 1972 йилда туғилган И.Мурадимов уйига ПГ-4 комфорткага резина шланг улаб сўрғич қўйиб қаровсиз қолдирган. Светни ёқиб юбориши оқибатида чақнаш юзага келган. Натижада 1972 йилда туғилган И.Мурадимов 15 фоиз, 1985 йилда туғилган Д.Мурадимова 70 фоиз, 2010 йилда туғилган Н.Мурадимов 25 фоиз куйган.
Бухоро туманида аҳоли пунктларини табиий газ билан таъминлашда босимнинг кескин пасайиши кузатилган. Бундай вазиятнинг юзага келишига “Соҳибкор” газ тақсимлаш станциясидаги иккинчи жўмракнинг ёпилиши сабаб бўлиб, натижада ҳудудга табиий газ етказиб берувчи қувурларда босим 6 дан 1,8 атмосферага тушиб кетган. Натижада, 1,3 мингдан зиёд аҳоли хонадони газ таъминотида қийинчиликларга дуч келди. Айни вақтда, аҳоли пунктига газ таъминоти тикланмоқда.
Қоракўл туманидаги “Когон” магистрал газ қувурлари бошқармасига қарашли “Қоракўл” газ тақсимлаш станциясидан тумандаги истеъмолчиларга 6 атмосфера босими остида етказиб берилаётган табиий газни газ тақсимлаш станциясидаги 2-рақамли жўмрак орқали 1,8-2 атмосферага қисқартирилиши натижасида аҳоли хонадонларига табиий газ таъминоти тўхтаб қолган. Бу эса тумандаги “Дўстлик” ва “Қоракўз” маҳалла фуқаролар йиғини аҳолисининг норозилигига сабаб бўлган. Айни вақтда, ҳудудда газ таъминоти тикланган.
Хоразм вилоятида ҳаво ҳарорати (-15-21) С даражага тушиб кетиши натижасида Бегобот ГРСдан Янгибозор туманини таъминловчи Д-325, Д-273 мм лик юқори босимли газ қувурларида узулишлар содир бўлди. Ишчи бригада томонидан ҳолат тўлиқ бартараф этилиб, газ таъминоти қайта тикланди.
Самарқанд шаҳар Раҳматобод ва Ислоҳот маҳалларига йўналтирилган Д-100 мм ер ости газ қувурида газ сизиб чиқиш ҳолати аниқланди. Натижада Раҳматобод МФЙда 150 та ва Ислоҳот МФЙда 150 та хонадонлар газ таъминотидан вақтинчалик узиб қўйилди. Объектда камчилик бартараф этилиб, газ таъминоти қайта тикланди.

Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 9 декабря текущего года
• Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 9 декабря текущего года
Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 9 декабря текущего года.
За минувшие сутки на тепловых электростанциях и гидроэлектростанциях страны было совокупно выработано 225 млн. 900 тыс. киловатт-часов электроэнергии. Из них 216 млн. 800 тыс. киловатт-часов электроэнергии было отпущено потребителям страны.
Региональными газоснабжающими организациями планировалось поставить потребителям в течение 9 декабря в общей сложности 94 млн. 696 тыс. кубометров природного газа. Фактическая поставка газа за минувшие сутки составила 104 млн. 686 тыс. кубометров. Также, потребителям страны поставлено 2 тыс. 279  тонн сжиженного газа.
Для обеспечения углем и брикетами 9 декабря АО «Узбекуголь» поставил потребителям республики 15,272 тыс. тонн местной угольной продукции.
В течение суток в дежурную часть Минэнерго поступили обращения потребителей по вопросам электроснабжения из Ферганской и Ташкентской областей. Все факты были оперативно проверены и в случаях возникновения реальных проблем, решены с привлечением специалистов.
По вопросам газоснабжения специалистам пришлось решить ряд проблем, возникших в регионах, в том числе по вине потребителей. Так, из-за взрыва газа произошло чрезвычайное происшествие в одной из квартир дома №48А махалли Бунёдкор города Андижана. Владелец квартиры И.Мурадимов без соблюдения необходимых технических условий подсоединил к газоснабжению резиновым шлангом газовую плиту марки «Комфорт ПГ-4». В результате произошла утечка газа, который взорвался при включении света в кухне. Это привело к получению серьезных ожогов членами семьи: И.Мурадимов (1972 г.р.) получил ожоги 15% поверхности тела, Д.Мурадимова (1985 г.р.) – 70%, Н.Мурадимов (2010 г.р.) – 25%.
Случай резкого падения давления при подаче природного газа в населенные пункты был зафиксирован 9 декабря в Бухарском районе одноименной области. Причиной послужило проблема, возникшая в работе второго крана на ГРП «Сохибкор», в результате чего давление в трубопроводах, поставляющих природный газ в регион, упало с 6 до 1,8 атмосфер. В результате более 1 тыс. 300 домохозяйств столкнулись с проблемами газоснабжения. В настоящее время идет восстановление планового режима газоснабжения поселка.
Временная остановка подачи природного газа произошла 9 декабря в Каракульском районе Бухарской области. В настоящее время проблема решена, газоснабжение, в том числе в дома жителей махаллей Дустлик и Каракоз, восстановлено. Причиной стало снижение давления при подаче природного газа через кран №2 ГРП «Каракол» магистрального газопровода «Когон» в Каракульском районе до 1,8–2 атмосферы.
В результате понижения температуры воздуха до минус 15-21 градусов Цельсия в Хорезмской области произошли перебои в работе газопроводов высокого давления Д-325, Д-273 мм от Бекабадской ГРС. Возникшая ситуация устранена рабочей бригадой, газоснабжение полностью восстановлено.
Факт утечки газа в минувшие сутки обнаружен в подземном газопроводе Д-100 мм, снабжающем природным газом махалли Рахматабад и Ислохот города Самарканда. На время проведения ремонтно-восстановительных работ от газоснабжения были временно отключены 300 домовладений на территории этих двух махаллей. После устранения дефекта, газоснабжение жителей возобновлено.