Энергетика вазирлиги: Қўрғонтепа туманидаги ишлар ҳолати ўрганилди
Аҳоли хонадонлари ва ижтимоий соҳа объектларини 2020-2021 йилларда куз-қиш мавсумида электр энергияси, табиий ва суюлтирилган газ ҳамда кўмир билан таъминлаш борасидаги ишлар самарадорлигини ошириш, жойларда мазкур йўналишдаги камчиликларни бартараф этишга кўмаклашувчи Республика ишчи гуруҳи жорий йилнинг 12 декабрь куни Андижон вилоятининг Қўрғонтепа туманида бўлди.
Жумладан, штаб аъзолари Қурғонтепа туманида бўлиб аҳолининг электр энергияси билан боғлиқ муаммоларини ўрганди. Натижасида “Қўштепа” МФЙ ўрамида 3,4 км. 10/0,4 кВли электр узатиш тармоқлари тортилди ва реконструкция ишлари амалга оширилди. Қуввати 160 кВА бўлган 1 дона янги трансформатор пункти ўрнатилди. Натижада 365 та аҳоли хонадонининг электр таъминоти яхшиланишига эришилди.
Шунингдек, штаб аъзолари тумандаги “Қўштепа” маҳалласининг Дала, Мустақиллик кўчаларида ҳам бўлишди. Ушбу маҳалладаги темир дафтарга киритилган хонадонларга 100 тонна кўмир маҳсулотлари, газ плиталари ва суюлтирилган газ балонлари етказиб берилди. Узоқ йиллар давомида электр энергиясидан муаммолари мавжуд бўган “Мустақилликнинг 15 йиллиги” маҳалла аҳолига қулайлик яратиш мақсадида 0,682 км. электр узатиш тармоғи реконструкция қилиниб, мавжуд трансмформаторга қўшимча яна янгидан замонавий транформатор ва ҳудуддаги аҳоли хонадонларига замонавий хисоблагичлар ўрнатилди.
Натижада ушбу маҳалладаги 80 дан зиёд хонадон эгаларини электр энергияси таъминоти яхшиланиб келгусида бунёд бўладиган янги хонадонларга ҳам заҳира электр энергияси яратилди.
Андижон вилояти Кўрғонтепа туманида Энергетика вазирлиги ишчи гуруҳи вакиллари иштирокида куз-қиш мавсумидаги долзарб масалаларга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Туман ҳокими, сектор раҳбарлари, вилоятдаги энергетика тизими корхоналари вакиллари иштирок этган йиғилишда Республика ишчи гуруҳининг ўрганишлари асосида аҳоли хонадонлари, ижтимоий соҳа объектларининг кўмир, электр энергияси ва газ билан таъминланиши ҳолати атрофлича муҳокама қилиниб, бу борадаги муҳим вазифалар белгилаб олинди.
Махсус штаб томонидан тизимдаги мавжуд муаммоларни бартараф этиш, қиш мавсумини беталофат ўтказишга қаратилган барча ишлар олиб борилмоқда.

Минэнерго: проверено состояние дел в Кургантепинском районе
Специальный штаб Министерства энергетики 12 декабря 2020 года проверил реальное положение дел по обеспечению топливно-энергетическими ресурсами населения и социальных объектов в Кургантепинском районе Андижанской области.
Как сообщалось раннее, в начале осени Спецштабом на основе анализа хода подготовки к осенне-зимнему периоду 2020-2021 годов, в каждом регионе страны были даны конкретные поручения.
В частности, по такому поручению в Кургантепинском районе для усиления готовности к бесперебойному энергоснабжению были проложены 3,4 км. линии электропередачи мощностью 10/0,4 кВ в махаллинском сходе граждан «Куштепа», а также осуществлены необходимые работы по модернизации энергосети, в том числе установлен новый трансформаторный пункт мощностью 160 кВА. В результате улучшено электроснабжение 365 домовладений.
Члены Спецштаба посетили ряд семей, проживающих на улицах Дала и Мустакиллик махалли «Куштепа», где непосредственно убедились, что семьям, занесенным в «железную книгу», доставлена угольная продукция общим объёмом 100 тонн, а также баллоны с сжиженным газом.
Также подтверждено выполнение поручения Спецштаба по обращениям жителей махалли «Мустакилликнинг 15 йиллиги», у которых на протяжении ряда лет имелись проблемы, связанные с электроснабжением. Для решения вопроса реконструирована линия электропередачи протяженностью 0,682 км, дополнительно установлен новый современный трансформатор, в жилых домах появились умные счетчики, позволяющие вести точный учёт потребления электроэнергии и осуществлять онлайн оплату. Благодаря принятым мерам улучшилось электроснабжение свыше 80 домовладений данной махалли, а также созданы возможности для электропитания новых домов, которые планируется строить в будущем.
В ходе поездки Спецштабом Министерства энергетики проведено заседание с участием ответственных лиц Кургантепинского района Андижанской области во главе с хокимом района. На заседании предметно обсуждены актуальные вопросы, связанные со стабильным снабжением населения и социальных объектов района электроэнергией, газом, угольной продукцией в период пикового потребления, связанного с осенне-зимним периодом.