Фарғона нефтни қайта ишлаш заводида бизнес жараёнларни автоматлаштириш лойиҳасига старт берилди
2020 йил декабрь ойида рақамли технологияларга асосланган «Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи» МЧЖ ишлаб чиқариш-хўжалик фаолиятининг самарадорлиги ва шаффофлигини ошириш учун бирлаштирилган ахборот тизимини – бизнес жараёнларни автоматлаштириш лойиҳаси бошланди.
Лойиҳа завод бошқаруви жараёнларининг асосий йўналишларини ўз ичига олади:
- Тўловлар ва ликвидликни бошқариш (тўловларни амалга ошириш ва касса ҳолатини шакллантириш)
- Бухгалтерия ва солиқ ҳисоби
- Бошқарув ҳисоби
- Харид ва инвентаризация бошқаруви
- Тайёр маҳсулотни сотиш ва жўнатиш бошқаруви
- Ускуналарга техник хизмат кўрсатиш ва таъмирлашни бошқариш
- Инвестициялар ҳаражатлари ҳисобини юритиш
Жорий йилнинг 11 декабрь куни Бизнес жараёнларини автоматлаштириш бўйича директор ўринбосари Алшаникова Наталя Василевна фаолият йўналишлари бўйича завод раҳбарлари билан биринчи танишув учрашувини ўтказди. Лойиҳа тақдимоти бўлиб ўтди, унда ҳар бир ходимнинг мақсадлари, иш тартиби ва вазифалари презентацияси ўтказилди.
Учрашув фаол мулоқот руҳида бўлиб ўтди, унда иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олишди. 2021 йил январь ойидан бошлаб ушбу турдаги завод мутахассисларининг мақсадли гуруҳлари билан қатор учрашувлар ўтказилиши режалаштирилгани қайд этилди.

В декабре 2020 года на заводе стартовал проект по автоматизации бизнес-процессов, это внедрение комплексной информационной системы на базе цифровых технологий для повышения эффективности и прозрачности производственно-хозяйственной деятельности OOO «Ферганский НПЗ».
Объем проекта охватывает основные процессы управления заводом:
· Управления платежами и ликвидностью (проведение платежей и формирование денежной позиции).
· Бухгалтерский и налоговый учёт, МСФО.
· Управленческий учёт.
· Управление закупками и запасами.
· Управление сбытом и отгрузкой готовой продукции.
· Управление техническим обслуживанием оборудования и ремонтами (ТОиР).
· Учёт инвестиционных затрат.
11 декабря т.г. заместитель директора по автоматизации бизнес-процессов Альшаникова Наталья Васильевна провела первую установочную встречу с руководителями завода по направлениям деятельности, которые являются владельцами бизнес-процессов. Была представлена презентация проекта с демонстрацией целей, графика и роли каждого сотрудника.
Встреча прошла в формате интерактивного общения, где каждый мог задавать вопросы и получать ответы. С января 2021 года такие встречи планируются проводить с целевыми группами специалистов завода.