Ўзбекистон Энергетика вазирининг И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университетидаги учрашуви
• Ўзбекистон Энергетика вазирининг И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университетидаги учрашуви
Ўзбекистон Республикаси энергетика вазири Алишер Султонов ўзининг Москвага ишчи сафари доирасида И.М.Губкин номидаги Россия Давлат нефть ва газ университетида учрашув ўтказди.
А.Султонов РДУ раҳбарияти ва профессор-ўқитувчилар таркиби билан мулоқоти давомида ушбу олий ўқув юртининг Ўзбекистон нефть ва газ соҳаси учун юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш жараёнидаги муҳим ролини қайд этди.
Айтиш жоизки, Ўзбекистон Президентининг 2007 йил 12 январдаги қарори асосида Тошкентда Россия давлат нефть ва газ университетининг филиали ўз фаолиятини бошлаганди.
Энергетика вазири ёқилғи-энергетика комплексининг мазкур филиал билан ўзаро яқин алоқалари, талабалар билан ўтказган учрашувлари, нефть-газ соҳасини ривожлантириш учун уларнинг истиқболли лойиҳалари ва инновацион ғояларининг муҳокамаси ҳақида гапириб берди.
И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университети вакиллари ўз томонидан талабаларнинг новаторлик лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида Тошкентдаги филиал билан ҳамкорликдаги лойиҳаларга, ўзаро алоқаларга ҳамда ўзаро тажриба ва инновациялар алмашинувига катта қизиқиш билдирди.
Қайд этиб ўтамиз, РДУнинг Тошкентдаги филиали И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университетининг алоҳида тузилмавий бўлинмаси ҳисобланади. Унда барча даражадаги мутахассислар, шу жумладан илмий-педагогик кадрлар тайёрланади. Россия давлат нефть ва газ университетида қабул қилинган таълим дастурларига мувофиқ республиканинг нефть-газ соҳаси учун юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш Филиалнинг асосий вазифаси ҳисобланади.

Встреча Министра энергетики Узбекистана в РГУ нефти и газа в Москве
Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов в ходе рабочей поездки в Москву провел встречу в Российском Государственном Университете нефти и газа имени И.М. Губкина.
В ходе общения с представителями руководства и профессорско-преподавательского состава РГУ, А.Султанов отметил ту значимую роль, которую сыграл и продолжает иметь данный ВУЗ в процессе подготовки высококвалифицированных специалистов для нефтегазовой отрасли Узбекистана.
Исходя из этого, на основе постановления Президента Узбекистана от 12 января 2007 года, в Ташкенте начал действовать Филиал РГУ нефти и газа.
Министр энергетики рассказал о тесном взаимодействии топливно-энергетического комплекса с Филиалом РГУ в Ташкенте, о своих личных встречах со студентами, обсуждении их перспективных проектов и инновационных идей для развития нефтегазовой отрасли.
Представители РГУ нефти и газа имени И.М. Губкина со своей стороны выразили большой интерес к совместным проектам со своим ташкентским филиалом, более полному взаимодействию с целью поддержки новаторских студенческих проектов, обмена опытом и инновациями.
Добавим, что Филиал РГУ в Ташкенте является обособленным структурным подразделением Российского государственного университета нефти и газа имени И.М.Губкина, в котором осуществляется подготовка специалистов всех уровней, включая подготовку научно-педагогических кадров. Основной задачей Филиала является подготовка высококвалифицированных специалистов для нефтегазовой отрасли республики в соответствии с образовательными программами, принятыми в РГУ нефти и газа.