САВОЛ: Нима учун турли автомобилларга ёқилғи қуйиш шаҳобчаларида бензин бир нархда сотилмайди, масалан олиб кирилаётган бензин партияси ўзимизнинг бензиндан арзонроқ бўлиши ҳам мумкин?
БИЗНИНГ МАЪЛУМОТИМИЗ: Жорий йилнинг 4 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг №ПҚ-4664 «Нефть-газ тармоғининг молиявий барқарорлигини ошириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилинган бўлиб, унга кўра Ўзбекистонда 2020 йил 1 майдан бошлаб турли маркадаги бензин ва дизель ёқилғиси чакана нархларини давлат томонидан тартибга солиш бекор қилинган, эндиликда улар биржа орқали сотилмоқда.
ЖАВОБ: Жорий йилнинг 1 майидан бошлаб хўжалик юритувчи субъектлар, жумладан АЁҚШлар бензинни биржа савдолари орқали сотиб олмоқда, бензин нархлари турли автомобилларга ёқилғи қуйиш шаҳобчаларида фарқ қилиши мумкин, чунки бу у ҳар бир АЁҚШ томонидан қанчага сотиб олинганига боғлиқ.
Шу тариқа, бензин нархининг шаклланиши Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ёки бошқа давлат тузилмаларига эмас, балки  ишлаб чиқарувчи (маълум бир нефтьни қайта ишлаш заводи)нинг бошланғич баҳоси, таклиф (биржа савдоларига қанча бензин қўйилган) ва унга бўлган талаб (харидорлар қанча сотиб олиши)га боғлиқ.
№ПҚ-4664 сонли қарор қабул қилинмасдан олдин Ўзбекистонда турли маркадаги бензин ва дизель ёқилғиси чакана нархлари давлат томонидан тартибга солинар эди. 1 майдан бошлаб, яъни мазкур бозор механизми жорий этилгандан буён ўтган ярим йилдан ортиқ вақтдан бери маҳаллий нефтни қайта ишлаш заводлари автомобиль бензинини фақат биржа савдолари орқали сотмоқда.
Импорт қилинган бензин партиялари ҳам савдолар орқали сотилади ва агар бундай бензин Ўзбекистонга олиб кирилиб, ҳақиқатдан ҳам савдоларга анча паст нархда қўйилиши мумкин. АЁҚШлар бундай бензинни бу партия тугамагунча сотишлари мумкин. Бу ерда сўз бир мартталик етказиб бериш ва импорт қилинаётган бензин етказиб берувчининг ҳар бир партияга оид келишуви тўғрисида сўз бормоқда. Бу бозор муносабатларидан далолатдир, бунда худди шу АЁҚШ томонидан қандай бензин қандай нархда сотилиши фақат биржага боғлиқ бўлади.
Шу тариқа, бензин ва дизель ёқилғисини сотишнинг бозор механизми нефтни қайта ишлаш заводлари ва АЁҚШларга соғлом рақобат шароитида фаолият юритиш имкон беради. Таъкидланганидек, ҳозирги вақтда бензин нархининг ошиши ёки камайиши маълум бир талаб ва таклифга боғлиқ. Хусусан, бозор механизми жорий этилганидан сўнг, 3 майнинг ўзидаёқ «Ўзбекистон Республика товар-хом ашё биржаси» АЖда ўтказилган савдолар савдога қўйилган бензин нархи тушганини кўрсатди.
Биржа савдоларида “Ўзбекнефтгаз” АЖ нефть базалари, автомобилга ёқилғи қуйиш шаҳобчалари ва ўз эҳтиёжи учун бензин сотиб олувчи юридик шахслар иштирок этади. Савдолар эркин, шаффоф ва барча тоифадаги харид қилувчилар учун тенг шароитда ўтказилади.
Бензинни сотишнинг бозор механизмини жорий этилиши мазкур жараённинг шаффофлигини кучайтирди.
Шундай қилиб, биржа котировкалари ёки биржа савдолари орқали сотилаётган товар ресурсларига ўртача нархлар ҳар ҳафта белгиланади ва “ЎзРТХБ” АЖ веб-сайти - www.uzex.uz да ҳафтанинг душанба куни 17:00 гача чоп этилади.

ВОПРОС: Почему на разных автозаправочных станциях бензин отпускается не по одной и той же цене и, к примеру, партия завозного бензина может быть дешевле, чем отечественный?
НАША СПРАВКА: 4 апреля 2020 года Президентом Республики Узбекистан принято постановление №ПП-4664 «О первоочередных мерах по повышению финансовой устойчивости нефтегазовой отрасли». Согласно документу, в Узбекистане с 1 мая 2020 года отменено государственное регулирование розничных цен на различные марки бензина и дизельное топливо, которые теперь реализуются через биржу.
ОТВЕТ: С учётом того, что с 1 мая т.г. хозяйствующие субъекты, в том числе АЗС (автозаправочные станции) покупают бензин через биржевые торги, цены на бензин на разных автозаправочных станциях могут быть различными, так как зависят от того, за сколько он приобретен каждой конкретной АЗС.
Таким образом, ценообразование на бензин не зависит не от Министерства энергетики Узбекистана, ни от других государственных структур, а от стартовой цены производителя (конкретного нефтеперерабатывающего завода), предложения (сколько выставлено бензина на биржевые торги) и от спроса на него (сколько планируют купить покупатели).
Ранее, до принятия постановления №ПП-4664 в Узбекистане было государственное регулирование розничных цен на различные марки бензина и дизельное топливо. С 1 мая, то есть более полугода с момента внедрения данного рыночного механизма, отечественные нефтеперерабатывающие заводы уже реализуют автомобильный бензин исключительно через биржевые торги.
Через торги реализуется и партии импортного бензина, если таковой завозится в Узбекистан, и он действительно может быть выставлен на торги с более низкой ценой. И АЗС смогут продавать такой бензин, пока объем этой партии не закончится. В данном случае речь идет о разовых поставках и конкретных договоренностях поставщика импортного бензина для каждой отдельной партии. Это и есть свидетельство рыночных отношений, когда только биржа покажет какой бензин и по какой цене будет реализован тем же АЗС.
Таким образом, Рыночный механизм реализации бензина и дизтоплива позволяет и нефтеперерабатывающим заводам, и АЗС работать в условиях здоровой конкуренции. Как уже было отмечено, сейчас повышение или понижение цен на бензин зависят от конкретного спроса и предложения. В частности, сразу после введении рыночного механизма, уже 3 мая торги, проведенные на АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа» показали снижение цены бензина, выставленного на продажу.
В биржевых торгах принимают участие нефтебазы АО «Узбекнефтегаз», автозаправочные станции и другие юридические лица, приобретающие автобензин для собственных нужд. Торги проводятся свободно, прозрачно и с обеспечением равного доступа для всех категорий покупателей.
Внедрение рыночного механизма реализации бензина усилило прозрачность этого процесса.
Так, биржевые котировки или средневзвешенные цены на товарные ресурсы, реализуемые через биржевые торги определяются на еженедельной основе и публикуются на официальном вебсайте АО «УзРТСБ» www.uzex.uz каждый понедельник до 17:00.