Энергетика вазирлиги ва “ACWA Power” компанияси Ўзбекистоннинг экологик тоза энергия соҳасидаги салоҳиятини ошириш бўйича асосий босқичлардан ўтмоқда
• Энергетика вазирлиги ва “ACWA Power” компанияси Ўзбекистоннинг экологик тоза энергия соҳасидаги салоҳиятини ошириш бўйича асосий босқичлардан ўтмоқда
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, “ACWA Power” компанияси ўртасидаги ҳамкорлик туфайли 2020 йил март ойида имзоланган келишувлар ижроси доирасида Ўзбекистонда экологик тоза энергия ишлаб чиқаришни 2500 МВтга ошириш бўйича энергетика лойиҳалари ижроси йўлида учта асосий босқич амалга оширилди.
Қуввати 1500 МВт бўлган Сирдарё вилоятида иссиқлик электр станцияси қурилиши лойиҳасини бошлаш маросими икки мамлакат делегациялари раҳбарлари иштирокида бўлиб ўтиб, шундан сўнг иккита ЭСК ва Бухоро ва Навоий вилоятларидаги шамол электр станциялари бўйича Инвестициявий келишув имзоланди. Маросимда шунингдек Ўзбекистон Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, “ACWA Power” компаниясининг юқори мартабали вакиллари иштирок этди.
Мазкур учта лойиҳанинг амалга оширилиши Ўзбекистоннинг энергетик қувватларини талаб даражасида ошириш кафолати ҳисобланади, чунки 2030 йилга бориб электр энергияси истеъмоли 110 миллиард кВт соатга етиши кутилмоқда. Улар шунингдек, Ўзбекистонда энергия самарадорликни ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш, шунингдек энергетика секторида яқинда амалга оширилган ислоҳотлар доирасида қайта тикланадиган энергия манбаларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш бўйича миллий дастур билан келишилади.
Алишер Султонов, Ўзбекистон Энергетика вазири:
“Қайд этилган босқичлардан ўтиш биз ўзимизга юклатилган мажбуриятларни бажараётганимиздан далолатдир. Ўзбекистонда экологик тоза энергия ишлаб чиқаришни кўпайтириш маълум вақт давомида ишланмалар ва инвестициялар соҳасидаги кўплаб мақсадларга эришишни кўзда тутади. Режаларимизнинг самарали амалга оширилиши Ўзбекистонга катта миқдордаги инвестицияларни жалб қилиш ва мамлакатимиз энергетик мақомини ошириш имконини беради. Вазирлик “ACWA Power” компанияси ва Саудия Арабистони делегациясига бошланган ишлар учун чуқур миннатдорлик изҳор этади. Биз узоқ муддатли ва самарали ҳамкорлик қилиш ниятидамиз”.
“ACWA Power” компанияси бошқаруви раиси Муҳаммад Абунайян лойиҳа бўйича эришилган натижалар билан фахрланиб, қуйидагиларни қайд этди:
“Биз, Саудия Арабистонининг етакчи компанияси вакиллари Ўзбекистоннинг икки мамлакат ўртасидаги Ҳамкорлик тўғрисидаги амалдаги битимга мувофиқ энергетика тармоғини ислоҳ қилиш бўйича кенг кўламли режасини амалга оширишда муҳим роль ўйнаётганимиз билан фахрланамиз. Бу йўлда биз бир жамоа бўлиб меҳнат қилаяпмиз, шу сабабли мен лойиҳа қурилиши бошланиши ва Ўзбекистон ҳукумати билан инвестициявий битимларни имзолаш маросимида иштирок этиб, бизга илтифот кўрсатган инвестициялар вазири Холид бин Абдулазиз Ал Фолиҳ ва Саудия Арабистонининг Ўзбекистондаги элчиси Хишам Мишал Ал-Сувайлем бошчилигидаги расмий делегацияга ўз миннатдорчилигимни изҳор қилмоқчиман. Бу Саудия Арабистони Қироллиги ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги иқтисодий алоқаларга раҳбариятимиз томонидан берилган юксак баҳо бўлди. Шунингдек, мен Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати, Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига “ACWA Power” компаниясининг арзон нархларда электр энергияси етказиб бериш борасидаги дунё тажрибасига билдирилган ишонч учун миннатдорлик билдираман, бу мазкур учта лойиҳа сабабли бизнинг мамлакатдаги иштирокимизни кенгайтириш имконини берди.
Сирдарё ИЭС қурилишига старт берилиши, ЭСК ва Ўзбекистоннинг паст даражали углеводород чиқиндили ресурслардан фойдаланишга ўтишида муҳим омил саналадиган Бухоро ва Навоий вилоятларидаги “Баш” ва “Жонкелди” шамол электр станциялари бўйича Инвестиция келишувларининг имзоланиши бизнинг энергетика тармоғини ислоҳ қилиш ва мамлакатни ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан ривожлантирилишини рағбатлантириш жараёнидан илгарилаб кетишга бўлган интилишимизни ифодалайди. Бу шунингдек, иқтисодиётни диверсификация қилиш, Саудия Арабистони Қироллиги ташқарисида хорижий инвестициялар ҳажмини максимал даражада ошириш ҳисобига биз Саудия Арабистонининг Нигоҳ – 2030 га риоя қилишимизни тасдиқлайди”.
Сирдарё ИЭС
Қуввати 1500 МВт бўлган Сирдарё ИЭС қурилишини бошлаш маросими тантанали руҳда ўтди. Умумий қиймати 1,2 миллиард доллар бўлган мазкур лойиҳанинг фойдали иш коэффициенти қарийб 60 фоизни ташкил этади. Бу эса бошқа электр станциялари билан таққослаганда ҳозирги вақтда электр энергияси ишлаб чиқариш учун истеъмол қилинаётган табиий газ миқдорини деярли икки баробар иқтисод қилиш имконини беради.
Лойиҳа реал вақт режимида ҳаво изоляциясига эга очиқ тақсимлаш қурилмаси орқали Ўзбекистоннинг миллий энергия тизимига узлуксиз электр энергияси узатиш ва куну-тун электр энергияси ишлаб чиқариш жараёнини бошқариш учун дунё экспертлари томонидан лойиҳалаштирилган энг замонавий конструкцион ечимлар, эксплуатация ва назорат воситаларидан фойдаланишни кўзда тутади.
Бухоро ва Навоий вилоятларидаги шамол электр станциялари
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ва “ACWA Power” компанияси умумий қуввати 1000 МВт бўлган иккита шамол электр станциялари бўйича Электр энергиясини сотиб олиш бўйича иккита келишувни имзолади.
Ўзбекистон Инвестициялар вазирлиги ва ACWA Power ўртасида иккита Инвестициявий келишув имзоланди.
Бухоро вилояти ҳамда Бухоро ва Навоий вилоятлари чегарасида жойлашган “Баш” ва “Жонкелди” электр станцияларини қуриш лойиҳасининг умумий қиймати қарийб 1,3 миллиард долларни ташкил этади. Мазкур лойиҳаларни амалга ошириш углеводород чиқиндиларини 1,6 миллион тоннага қисқартириш имконини бериши, шу билан бирга  2031 йилга бориб энергия қувватларининг 40 фоизини қайта тикланадиган энергия манбаларига ўтказиш бўйича ҳукумат томонидан қўйилган мақсадларга эришишга хизмат қилиши кутилмоқда.
Водород энергетикасини ривожлантириш бўйича келишувларга эришилди.
Энергетика вазирлиги ва “ACWA Power” компанияси водород энергиясини ривожлантириш бўйича келишувларга эришди. Мазкур келишув Ўзбекистоннинг иқлим ўзгаришига қарши курашиш ҳамда водород ва қайта тикланувчи энергетика соҳасидаги илмий изланишлар орқали иссиқхона гази чиқиндиларини камайтириш бўйича ўз мақсадига эришишда биринчи қадамларини назарда тутади. Бу БМТнинг иқлим ўзгариши тўғрисидаги конвенцияси доирасида Париж битимида ҳам таъкидланган.
“ACWA Power” компаниясига доир маълумотлар:
“ACWA Power” компанияси электр энергияси ва чучук сув ишлаб чиқариш бўйича ускуналарни ишлаб чиқиш, молиялаштириш ва эксплуатация қилишга ихтисослашган. “ACWA Power” компанияси 2004 йилда Ар-Риёд шаҳри (Саудия Арабистони)да рўйхатга олинган ва таъсис этилган бўлиб, ундаги ходимлар сони қарийб 3 500 нафарни ташкил этади. Халқаро ҳамкорлик эса ҳозирги кунда Яқин Шарқ, Африка, Марказий ва Жануби-Шарқий Осиёнинг 12 та мамлакатини қамраб олган.
“ACWA Power” компанияси портфели инвестиция қиймати 61,2 миллиард АҚШ долларига тенг, суткасига коммунал хизматлар ва давлат-хусусий ҳамкорлиги моделлари аутсорсинги асосидаги узоқ муддатли офтейкер шартномалари доирасида давлат коммунал ва саноат корхоналари эҳтиёжларини қондириш учун улгуржи етказиб берилаётган  38,7 ГВт электр энергияси ва 5,8 миллион м3 чучук сув ишлаб чиқарадиган 60 та активни ўз ичига олади.
“ACWA Power” компаниясининг мақсади арзон нархларда узлуксиз электр энергияси ва чучук сув билан таъминлаш ҳамда шу тариқа жамият ва мамлакатнинг барқарор ижтимоий-иқтисодий тараққиётига самарали кўмаклашишдан иборат. Дунёнинг барча минтақаларида ўз фаолиятини ошириш асносида “ACWA Power” компанияси инсонлар хавфсизлиги ва унумдорлик сингари қадриятларга амал қилади.

Министерство энергетики и компания ACWA Power проходят основные этапы на пути наращивания Узбекистаном своего потенциала в области экологически чистой энергии
• Министерство энергетики и компания ACWA Power проходят основные этапы на пути наращивания Узбекистаном своего потенциала в области экологически чистой энергии
Министерство энергетики и компания ACWA Power проходят основные этапы на пути наращивания Узбекистаном своего потенциала в области экологически чистой энергии.
Благодаря сотрудничеству между Министерством энергетики Узбекистана, Министерством инвестиций и внешней торговли и компанией ACWA Power во исполнение соглашений, подписанных в марте 2020 года, были пройдены три основных этапа на пути реализации энергетических проектов по увеличению выработки экологически чистой энергии в Узбекистане на 2500 МВт.
Церемония начала строительства проекта Сырдарьинской ТЭС мощностью 1500 МВт была проведена при участии глав делегаций двух стран, после чего были подписаны два СЗЭ и Инвестиционные соглашения по двум ветроэлектростанциям, расположенным в Бухарской и Навоийской областях. В церемонии также участвовали высокопоставленные должностные лица Министерства энергетики Узбекистана, Министерства инвестиций и внешней торговли и компании ACWA Power.
Реализация этих трех проектов является залогом требуемого наращивания энергетических мощностей Узбекистана, так как ожидается, что к 2030 году потребление электроэнергии достигнет 110 миллиардов кВт-ч. Они также согласуются с национальной программой Узбекистана по повышению энергоэффективности, внедрению энергосберегающих технологий, а также разработке и внедрению возобновляемых источников энергии в рамках недавних реформ в энергетическом секторе.
Алишер Султанов, Министр энергетики Узбекистана:
«Прохождение указанных этапов демонстрирует, что мы выполняем взятые на себя обязательства. Увеличению выработки экологически чистой энергии в Узбекистане предполагает достижение множества целей в области разработок и инвестиций за определенный период времени. Эффективная реализация наших планов позволит привлечь в Узбекистан больший объем инвестиций и повысить энергетический статус нашей страны. Министерство выражает глубокую благодарность компании ACWA Power и делегации Саудовской Аравии за начатую работу. Мы рассчитываем на долгосрочное и плодотворное сотрудничество».
Мохаммад Абунайян, председатель правления компании ACWA Power, выразил свое восхищение достигнутыми результатами проекта, сказав:
«Мы, представители ведущей компании Саудовской Аравии, гордимся тем, что играем значительную роль в реализации амбициозного плана Узбекистана по преобразованию энергетической отрасли в соответствии с действующим Соглашением о сотрудничестве между двумя странами. Поскольку по этому пути мы движемся коллективно, я хотел бы поблагодарить официальную делегацию Саудовской Аравии во главе с Министром инвестиций Халидом бен Абдулизазом Аль-Фалихом и Послом Саудовской Аравии в Узбекистане Хишамом Мишалем Аль-Сувайлемом, которые оказали нам честь, приняв участие в церемонии начала строительства проекта  и подписании инвестиционных соглашений с правительством Узбекистана, что стало результатом высокой оценки нашим руководством экономических связей между Королевством Саудовская Аравия и Республикой Узбекистан. Я также хотел бы выразить свою признательность Правительству Республики Узбекистан, Министерству энергетики и Министерству инвестиций и внешней торговли за их доверие к мировому опыту компании ACWA Power в области поставки электроэнергии по низким ценам, что позволило нам расширить свое присутствие в стране благодаря реализации этих трех проектов.
Старт строительства Сырдарьинской ТЭС, подписание СЗЭ и Инвестиционного соглашения по ветроэлектростанциям «Баш» и «Джанкельды» в Бухарской и Навоийской областях, являющиеся ключевыми факторами перехода Узбекистана на использование ресурсов с низким уровнем углеводородных выбросов, подчеркивает наше стремление оставаться впереди процесса реформирования энергетической отрасли и стимулирования социально-экономического развития страны. Это также подтверждает соблюдение Видения Саудовской Аравии 2030 с нашей стороны за счет диверсификации экономики, максимизации объема иностранных инвестиций за пределами Королевства Саудовская Аравия».
Сырдарьинская ТЭС
Церемония начала строительства  Сырдарьинской ТЭС мощностью 1500 МВт была проведена в торжественной атмосфере. КПД этого проекта общей расчетной стоимостью 1,2 миллиарда долларов США составляет около 60%, что позволит экономить почти вдвое больше природного газа, потребляемого в настоящее время для производства электроэнергии, по сравнению с другими электростанциями.
Проект предусматривает использование самых современных конструкционных решений, средств эксплуатации и контроля в режиме реального времени, спроектированных мировыми экспертами для круглосуточного управления процессом производства электроэнергии и бесперебойной подачи электроэнергии в национальную энергосистему Узбекистана через открытое распределительное устройство с воздушной изоляцией.
Ветроэлектростанции в Бухарской и Навоийской областях
Министерство энергетики Узбекистана и ACWA Power подписали два Соглашения о закупке электроэнергии по двум ветроэлектростанциям совокупной мощностью 1000 МВт. Министерство инвестиций Узбекистана и ACWA Power подписали два Инвестиционных соглашения.
Совокупная стоимость проектов возведения электростанций «Баш» и «Джанкельды», расположенных в Бухарской области и на границе Бухарской и Навоийской областей соответственно, составляет около 1,3 миллиарда долларов США. Ожидается, что реализация этих проектов позволит сократить углеродные выбросы на 1,6 миллиона тонн, тем самым способствуя достижению целей, поставленных правительством, по переводу 40% своих энергетических мощностей на возобновляемые источники энергии к 2031 году.
Достигнуты договоренности по развитию водородной энергетики.
Министерством энергетики и компанией ACWA Power достигнуты договоренности по развитию водородной энергетики. Подписанное рамочное соглашение подразумевает первые шаги Узбекистана в достижении поставленной цели для борьбы с изменением климата и сокращения выбросов парниковых газов, путем научных исследований в области водородной и возобновляемой энергетики, озвученные также в Парижском соглашении в рамках Рамочной конвенции ООН об изменении климата.
Сведения о компании ACWA Power:
Компания ACWA Power специализируется на разработке, финансировании и эксплуатации оборудования по производству электроэнергии и опресненной воды. Компания ACWA Power была зарегистрирована и учреждена в 2004 году в городе Эр-Рияд (Саудовская Аравия), ее штат насчитывает около 3500 сотрудников, а международное присутствие в настоящее время охватывает в 12 стран Ближнего Востока, Африки, Центральной и Юго-Восточной Азии.
Портфель компании ACWA Power включает 60 активов, инвестиционная стоимость которых составляет 61,2 миллиарда долларов США, производящих 38,7 ГВт электроэнергии и 5,8 миллиона м3/сутки опресненной воды, поставляемой на оптовой основе для удовлетворения потребностей государственных коммунальных и промышленных предприятий в рамках долгосрочных офтейкерных контрактов на основе аутсорсинга коммунальных услуг и моделей государственно-частного партнерства.
Миссия компании ACWA Power заключается в обеспечении бесперебойных поставок электроэнергии и опресненной воды по низким ценам, тем самым эффективно содействуя устойчивому социально-экономическому развитию общества и страны. При ведении своей деятельности во всех регионах мира компания ACWA Power придерживается таких ценностей, как безопасность, люди и производительность.