Электр энергетика соҳасидаги мавжуд стандартлар ҳалқаро стандартлар асосида босқичма-босқич қайта кўриб чиқилмоқда
• Электр энергетика соҳасидаги мавжуд стандартлар ҳалқаро стандартлар асосида босқичма-босқич қайта кўриб чиқилмоқда
Президентимизнинг 2019 йил 27 мартда “Ўзбекистон Республикасида электр энергетика тармоғини янада ривожлантириш ва ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида”ги 4249-сон қарорига мувофиқ Франциянинг “Assystem Engineering and Operation Services S.A.S” корхонаси билан “Uzassystem” лойиҳа институти ташкил этилди.
Энергетика вазирлиги бошчилигида ишлаб чиқарувчилар, эксплуатация қилувчи корхоналар ҳамда лойиҳа институтларининг етакчи мутаҳассисларини жалб қилган ҳолда 4 та ишчи гуруҳ ташкил этилиб, юқори кучланишли электр узатиш тармоқлари, подстанциялар, реле ҳимояси ва маълумотлар алмашинуви ҳамда электромагнит мослашувчанлик йўналишидаги 700 дан ортиқ стандартлар кўриб чиқилди.
Ушбу стандартлардан замон талабларига тўғри келмайдиган 536 таси ҳалқаро стандартларга алмаштириш бўйича “Ўзстандарт” агентлигига таклиф киритилди.
Шунингдек, 2021 йилда ҳам ушбу ишлар давом эттирилиб, паст кучланишли электр тармоқлари, қуёш ва шамол электр станцияларини тармоққа улаш йўналишлари бўйича стандартлар кўриб чиқилиб замон талабларига мослаштирилади.
Ушбу стандартларни қабул қилиниши орқали электр энергетика объектларини лойиҳалаш, қуриш ва экспуатация қилишни техник бошқаришда сарф харажатларнинг оптималлаштирилишига ҳамда электр тармоқларининг ишончлилигини ошишига эришилади.

Пересматриваются стандарты в области электроэнергетики
Стандарты в области электроэнергетики, действующие в Узбекистане, поэтапно пересматриваются на основе международных стандартов.
В целях ускорения данного процесса к анализу стандартов привлечена французская компания Assystem Engineering and Operation Services SAS. Данная работа ведется в рамках реализации постановления Президента страны «О стратегии дальнейшего развития и реформирования электроэнергетической отрасли Республики Узбекистан» (от 27.03.2019 года №ПП-4249).
С этой целью под эгидой Министерства энергетики Узбекистана были созданы 4 рабочие группы с участием ведущих специалистов, операторов, проектных институтов, а также производителей электрооборудования для рассмотрения более 700 стандартов в области высоковольтных линий электропередач, подстанций, релейной защиты, а также электромагнитной совместимости.
Из общего числа не отвечающими современным требованиям были признаны 536 стандартов. В настоящее время идет процесс их замены на международные стандарты, осуществляемый Агентством «Узстандарт».
В 2021 году данная работа будет продолжена, в частности будут рассмотрены и адаптированы к современным требованиям стандарты для низковольтных электрических сетей, солнечных и ветровых электростанций.
Принятие этих стандартов позволит оптимизировать затраты на техническое управление проектированием, строительством и эксплуатацией энергообъектов и повысит надежность электрических сетей.