Электр энергетика соҳасидаги мавжуд стандартлар ҳалқаро стандартлар асосида босқичма-босқич қайта кўриб чиқилмоқда
• Электр энергетика соҳасидаги мавжуд стандартлар ҳалқаро стандартлар асосида босқичма-босқич қайта кўриб чиқилмоқда
Президентимизнинг 2019 йил 27 мартда “Ўзбекистон Республикасида электр энергетика тармоғини янада ривожлантириш ва ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида”ги 4249-сон қарорига мувофиқ Франциянинг “Assystem Engineering and Operation Services S.A.S” корхонаси билан “Uzassystem” лойиҳа институти ташкил этилди.
Энергетика вазирлиги бошчилигида ишлаб чиқарувчилар, эксплуатация қилувчи корхоналар ҳамда лойиҳа институтларининг етакчи мутаҳассисларини жалб қилган ҳолда 4 та ишчи гуруҳ ташкил этилиб, юқори кучланишли электр узатиш тармоқлари, подстанциялар, реле ҳимояси ва маълумотлар алмашинуви ҳамда электромагнит мослашувчанлик йўналишидаги 700 дан ортиқ стандартлар кўриб чиқилди.
Ушбу стандартлардан замон талабларига тўғри келмайдиган 536 таси ҳалқаро стандартларга алмаштириш бўйича “Ўзстандарт” агентлигига таклиф киритилди.
Шунингдек, 2021 йилда ҳам ушбу ишлар давом эттирилиб, паст кучланишли электр тармоқлари, қуёш ва шамол электр станцияларини тармоққа улаш йўналишлари бўйича стандартлар кўриб чиқилиб замон талабларига мослаштирилади.
Ушбу стандартларни қабул қилиниши орқали электр энергетика объектларини лойиҳалаш, қуриш ва экспуатация қилишни техник бошқаришда сарф харажатларнинг оптималлаштирилишига ҳамда электр тармоқларининг ишончлилигини ошишига эришилади.

Existing standards in the field of electricity are being gradually revised on the basis of international standards
• Existing standards in the field of electricity are being gradually revised on the basis of international standards
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “Strategy of further development and reform of the electricity sector in the Republic of Uzbekistan” dated March 27, 2019 №-4249, the French company “Assystem Engineering and Operation Services S.A.S.” and project institute “Uzassystem” were established.
At the head of the Ministry of Energy, 4 working groups were set up with the participation of leading experts from manufacturers, operators and design institutes to review more than 700 standards in the field of high voltage power lines, substations, relay protection and data exchange and electromagnetic compatibility.
536 of these standards were found as unmatched with modern requirements and were submitted to the Agency “Uzstandard” to replace them with international standards.
Also, in 2021, this work will be continued, the standards for low-voltage power grids, solar and wind power plants will be considered and adapted to modern requirements.
Adoption of these standards will optimize costs in the technical management of design, construction and operation of power facilities and increase the reliability of power grids.