“Маҳаллабай” ишлаш тизими – жойлардаги муаммоларни тезкор ва самарали ҳал этиш имконини бермоқда
Бугун мамлакатимизда халқ билан мулоқот қилишнинг янгича тизими – “маҳаллабай” асосда иш ташкил этиш, шу орқали аҳолини қийнаб келаётган кўплаб муаммоларни ҳал этиш вазифаси кун тартибида турибди. Айниқса, электр энергия истеъмолчиларининг мурожаатларини маҳаллабай кесимда чуқур ўрганиш ва ҳал этиш бўйича янги тизимнинг йўлга қўйилгани жойлардаги муаммоларни тезкор ва самарали ҳал этиш имконини бермоқда.
Шундан келиб чиқиб, вазирлик ва идоралар, барча соҳалардаги мутасадди ташкилотлар раҳбарлари жойларда аҳоли вакиллари билан очиқ мулоқотлар ўтказиб, одамларни ўйлантираётган масалаларни жойида ҳал этишга ҳаракат қилмоқда. Бу жараёнда “Ўзэнергоинспекция” Тошкент шаҳар ҳудудий бўлими ходимлари ҳам фаол иштирок этишга киришди.
Яқинда “Ўзэнергоинспекция” Тошкент шаҳар ҳудудий бўлими томонидан пойтахтимизнинг Яшнобод туманидаги “Мумтоз” Маҳалла фуқаролар йиғинида жисмоний ва юридик шахслар билан очиқ мулоқот қилинган эди. Унда бугунги кунда ушбу маҳаллада мавжуд муаммолар мутасадди ташкилот вакиллари томонидан ўрганилди. Хусусан, “Мумтоз” МФЙ фуқаролари томонидан ҳудудда носозликлар сабабли электр энергиясидан узилишлар бўлаётганлиги ва ушбу ҳолатни кўп йиллар давомида бартараф қилинмаётганлигидан норозигини билдиришди. Мазкур ҳолатни узоқ йиллар мобайнида ишлаб келаётган эскирган трансформаторни янгилаб беришини ва хонадонларда сифатли ва барқарор ҳолатда электр энергиясини узатилишини сўраб мурожаат қилган.
Маҳалла раиси Соибжон Акбаровнинг таъкидлашича, маҳаллада айни кунда истеъмол қуввати ортаётгани ва эскирган трансформаторнинг қуввати етмаслигини тушинтирди. Инспекция ходимлари ва “Тошкент ҲЭТК” ходимлари иштирокида мазкур муаммо ҳал этилди. Унга кўра ҳудуддаги 288-ТП трансформатор 250 КВдан 400 КВга қувватга эга бўлиб, янгиланди ҳамда узлуксиз ва сифатли электр энергияси билан таъминланди.
Бу каби “маҳаллабай” ишлаш тизими орқали Тошкент шаҳрининг барча ҳудудларида кенг миқёсда олиб борилаётган  очиқ мулоқот ва тадбирлар доирасида аниқланган муаммолар чуқур таҳлил этилиб, уларнинг ҳал этилиши назоратга олинмоқда.

Система «Махаллабай» позволяет быстро и эффективно решать локальные проблемы
Внедрение новой системы углубленного изучения и разрешения жалоб потребителей электроэнергии в микрорайонах позволяет быстро и эффективно решать локальные проблемы.
Основой для создания такой системы является новая организация работы по принципу «соседства», через непосредственное общение с людьми, что помогает решать многие проблемы, с которыми сталкивается население.
Поэтому руководители министерств и ведомств, чиновники, представляющие самые различные сферы стараются решать волнующие людей вопросы путем открытого диалога с населением. Активное участие в этом процессе приняли и сотрудники Ташкентского областного отделения Узэнергоинспекции.
На днях ими проведен открытый диалог с физическими и юридическими лицами в махалле «Мумтоз» Яшнабадского района Ташкента. Представители организации в ходе встречи изучили актуальные для людей проблемы. В частности, жители выразили недовольство тем, что у них всё ещё есть случаи отключения электроэнергии из-за неисправности, и эта ситуация не устраняется уже много лет. Представитель махалли обратился к властям с просьбой обновить устаревший трансформатор, который работает много лет, и обеспечить дома качественной и стабильной электроэнергией.
Председатель махалли Сойбжон Акбаров объяснил, что потребление электроэнергии в махалле растет, и устаревший трансформатор не справляется с такой нагрузкой. Эта проблема была решена при участии специалистов. Трансформатор 288-ТП модернизирован, что дало увеличение его мощности с 250 кВ до 400 кВ. Это в свою очередь способствует обеспечению жителей бесперебойной и качественной электроэнергией.
Проблемы, выявленные в рамках открытого диалога во всех районах Ташкента посредством такой системы «махаллабай», глубоко анализируются, а их решение отслеживается.