“Uzbekneftegaz GTL” заводида буғ ишлаб чиқарилиши бошланди
“Ўзбекнефтгаз” АЖ бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев шу йилнинг 18 март куни GTL заводининг қурилиш майдонида бўлиб, инвестиция лойиҳасининг амалга оширилиши билан танишди.
Бугунги кунда лойиҳа ўзининг якуний босқичига етиб келди. Лойиҳанинг умумий ишлар кўламининг 95 фоизи бажарилди. Заводнинг қурилиш майдонида қурилиш-монтаж ишлари якунланиб, ободонлаштириш ишлари фаол суръатларда амалга оширилмоқда, асфалт ётқизиш ишлари бошланиб, бўёқ ва изоляция ишлари давом эттирилмоқда. Заводнинг технологик ҳудудларида ишга тушириш олди ишлари бажарилмоқда, шунингдек, қувур ва ускуналарнинг синовлари ўтказилмоқда. Ҳозирги кунда 500 донадан зиёд техника жалб этилган бўлиб, қурилиш майдонида 9,5 минг нафардан ортиқ киши меҳнат фаолиятини давом эттирмоқда.
2021 йил 18 мартда “Ўзбекнефтгаз” АЖ бошқаруви раиси иштирокида “Uzbekneftegaz GTL” заводида биринчи қозонхона қурилмаси ишга туширилди ва буғ ишлаб чиқарилиши бошланди.
Ҳосил бўлган буғ заводнинг технологик ва ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун ишлатилади. Бундан ташқари, тез орада заводда буғ турбина генераторлари ишга туширилиб, бунинг натижасида завод буғ энергияси туфайли ўз электр энергиясини ишлаб чиқариш имкониятига эга бўлади.
“Uzbekneftegaz GTL” заводида ишга тушириш-созлаш олди ва ишга тушириш-созлаш ишлари фаол суръатларда давом этмоқда.

На заводе Uzbekneftegaz GTL началось производство пара
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев 18 марта текущего года посетил строительную площадку завода GTL, где ознакомился с ходом реализации инвестиционного проекта.
На сегодняшний день реализация проекта находится в завершающей стадии. Общий прогресс проекта составляет 95%. На строительной площадке завода завершаются строительно-монтажные работы, активными темпами осуществляется благоустройство территорий, начата укладка асфальта, продолжаются покрасочные и изоляционные работы. В технологических зонах завода выполняются пред-пусконаладочные работы, а также тестовые испытания трубопроводов и оборудования. Сегодня на строительной площадке продолжают работу более 9,5 тысяч человек и задействовано более 500 единиц техники.
18 марта 2021 года на заводе Uzbekneftegaz GTL при участии Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» была введена в эксплуатацию первая котельная установка и начато производство пара.
Вырабатываемый пар будет использоваться для технологических и производственных нужд завода. Кроме того, в скором времени на заводе будут введены в эксплуатацию паротурбинные генераторы, благодаря которым на заводе будет налажено производство собственной электроэнергиии.
Пред-пусконаладочные и пусконаладочные работы на заводе Uzbekneftegaz GTL продолжаются активными темпами.