МАМЛАКАТИМИЗ ВА ХОРИЖИЙ ОММАВИЙ АХБОРОТ ВОСИТАЛАРИ ВАКИЛЛАРИ НАВОИЙ ИССИҚЛИК ЭЛЕКТР СТАНЦИЯСИГА ТАШРИФ БУЮРДИ
• МАМЛАКАТИМИЗ ВА ХОРИЖИЙ ОММАВИЙ АХБОРОТ ВОСИТАЛАРИ ВАКИЛЛАРИ НАВОИЙ ИССИҚЛИК ЭЛЕКТР СТАНЦИЯСИГА ТАШРИФ БУЮРДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, шунингдек, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ ва “Навоий ИЭС” АЖ томонидан мамлакатимиз ва хорижий ОАВ вакиллари учун Ўзбекистоннинг электр энергетика тармоғи фаолияти билан таништириш мақсадида пресс-тур ташкил қилинди. Журналистлар учун мўлжалланган пресс-тур Ўзбекистондаги Навоий шаҳридан 7 км. узоқликда бўлиб ўтди.
Унда журналистлар Энергетика вазирлиги объекти – Навоий ИЭС фаолияти билан яқиндан танишишга муваффақ бўлди. Ушбу иссиқлик электр станцияси мамлакатнинг энг саноатлашган ҳудудларидан бири бўлган вилоят, шунингдек, қўшни ҳудудлар электр ва иссиқлик таъминотининг асосий манбаи ҳисобланади.
Электр станциянинг қурилиши 1960 йилда Зарафшон дарёсининг чап қирғоғида, Навоий тоғ-кон металлургия комбинати таркибида олиб борилган. Навоий ГРЭС нинг биринчи энергоблоки 1963 йилда ишга туширилган. Дастлаб станция НТМК таркибига кирган, аммо 1965 йилда Ўзбекистон Энергетика вазирлиги тасарруфига ўтказилган. 2004 йилда Навоий ГРЭС «Навоий ИЭС» га ўзгартирилган.
Навоий ИЭС ҳудуднинг етакчи саноат корхоналарини – тоғ-кон металлургияси, энергетика, кимёвий, озиқ-овқат, қурилиш саноати корхоналарини электр энергия билан таъминлайди. Энг йирик саноат корхоналари – НТМК, “Навоийазот” АЖ, “Навоий ИЭС” АЖ, “Қизилқумцемент” АЖ, “Электркимё” АЖ ва бошқа корхоналар, шу жумладан, қишлоқ хўжалигини машиналашган тарзда суғориш бўйича йирик насос станциялари истеъмолчилари ҳисобланади.
Станция қуввати 50 мегаваттдан 420 мегаваттгача бўлган 11 та энергоблокдан ташкил топган. Ҳозирги пайтда эски турдаги энергоблоклар энергия ишлаб чиқарувчи қувватлар таркибидан чиқарилган.
2009 йилда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан станция қувватларини модернизация ва реконструкция қилиш бўйича вазифа қўйилиб, у учта босқичда амалга оширилиши мўлжалланган. Хусусан, биринчи босқич 2009-2012 йилларда, иккинчи босқич эса 2017-2019 йилларда амалга оширилди. Учинчи босқич 2019-2023 йилларда бажарилиши кўзда тутилган.
Навоий ИЭС ни модернизация ва реконструкция қилишнинг биринчи босқичида 2012 йилда республика энергетика тизимидаги қуввати 478 МВт га тенг бўлган биринчи буғ-газ қурилмаси (БГҚ-1) ишга туширилди. БГҚ-1 ишга туширилганидан сўнг станция қуввати 1618 мегаваттни ташкил қилди, аввал у 1250 мегаваттга тенг эди. БГҚ-1 ишга туширилиши билан станция бўйича табиий газнинг йиллик тежалиши йилига 350-400 миллион м^3 ни, 2013 йилдан 2018 йилгача бўлган фойдаланиш даврида эса қиймати 1 трлн.сўмга тенг бўлган 2,3 млрд. м^3 ни ташкил этди. Лойиҳанинг ижрочиси сифатида «Çalik Energi» (Туркия) ва «Initec energia» (Испания) компаниялари консорциуми танланди.
Иккинчи босқичда Япониянинг “Mitsubishi Corporation” ва “Mitsubishi Hitachi Power Systems” компаниялари консорциуми ва “Ўзбекэнерго” акциядорлик жамияти томонидан қуввати 450 мегаватт ва қиймати 448 миллион долларга тенг шартнома имзоланди. Лойиҳа “Mitsubishi Corporation and MHPS” консорциуми ва Туркиянинг “Calik Energi” компанияси томонидан амалга оширилди. 2017 йилда Навоий вилоятига ташрифи давомида Президентимиз Шавкат Мирзиёев иккинчи буғ-газ қурилмаси (БГҚ-2) қурилиши пойдеворига капсула қўйди.
Буғ-газ қурилмаси ишга туширилиши натижасида йилига 3 миллиард 454 миллион киловатт-соат электр ва иссиқлик энергияси ишлаб чиқарилади.
Ҳисоб-китобларга кўра, 1 киловатт-соат электр энергияни ишлаб чиқариш учун талаб қилинадиган шартли ёқилғи сарфини қисқартириш ҳисобига 500 миллион кубометргача табиий газ тежалади, 112 та иш ўрни яратилади. Ушбу лойиҳанинг ўзига хослиги шундаки, буғ турбинаси конденсаторида илк бор сув ўрнига ҳаво билан совутиш қўлланилган, бу эса республикада суғориладиган деҳқончилик шароитида муҳим омиллардан бири ҳисобланади, чунки сувнинг ҳар бир кубометри қадрлидир. Таъкидлаш керакки, анъанавий станцияларда ФИК 30 % ни ташкил этади. Навоий ИЭС даги биринчи буғ газ қурилмасида ушбу кўрсаткич 55%, иккинчисида – 58% ни ташкил этади. 2019 йил сентябрида БГҚ-2 тест режимига ишга туширилди.
2019-2023 йилларда амалга ошириладиган учинчи босқичда учинчи ва тўртинчи буғ-газ қурилмасини қуриш орқали станцияни кенгайтириш кўзда тутилмоқда. Навбатдаги лойиҳаларнинг жорий этилиши яқин йилларда НТМК ишлаб чиқариш қувватларини янада ривожлантириш Қизилқумда янги конларнинг ўзлаштирилиши билан боғлиқ. Янги шаҳарлар пайдо бўлиши ва ўз инфратузилмасини ривожлантириш ҳисобидан 30 мингтагача иш ўринларини яратиш мўлжалланмоқда.
«Навоий ИЭС» АЖ қошида ИЭС энерготизими учун ходимларни тайёрлаш бўйича ўқув маркази ташкил қилинди. Ўқув маркази Япония халқаро ҳамкорлик агентлигининг (JICA) молиявий ва техник кўмагида ташкил қилинди. 2018 йилнинг охирида 12 та йўналиш бўйича тўлиқ ўқув курсида таълим олган 14 та йўриқчига JICA экспертлари томонидан таълим бериш ҳуқуқини берувчи сертификатлар топширилди. Шунингдек, JICA томонидан 7 миллиард сўмлик ўқув-лаборатория ускуналари, хусусан, газ ва буғ турбиналари макети, электр ва иссиқлик механика ускуналари, КИП ва А намуналари, металл диагностикаси ва назорати асбоблари, тренажёр-симулятор – буғ-газ қурилмаларидан фойдаланиш пайтида рўй бериши мумкин бўлган 200 тагача авария ҳолатларини имитация қилувчи, ходимларнинг амалий кўникмаларини шакллантириш ва мустаҳкамлашга хизмат қилувчи компьютер техникаси етказиб берилди.

ОТЕЧЕСТВЕННЫЕ И ЗАРУБЕЖНЫЕ СМИ ПОСЕТИЛИ НАВОИЙСКУЮ ТЕПЛОВУЮ ЭЛЕКТРОСТАНЦИЮ
Министерством энергетики Республики Узбекистан, а также АО «Тепловые электрические сети» и АО «Наоийская ТЭС», был организован пресс-тур для иностранных и отечественных СМИ с целью ознакомления с деятельностью электроэнергетической отраслью Узбекистана. Пресс-тур для журналистов, проходил в 7 км от города Навои в Узбекистане.
Журналисты посетили объект Минэнерго, Навоийскую ТЭС, тепловая электростанция является основным источником электро- и теплоснабжения области, являющейся одним из наиболее индустриализированных регионов страны, а также потребителей соседних территорий.
Строительство электростанции было начато в 1960 году на левом берегу реки Зарафшан в составе Навоийского горно-металлургического комбината. Первый энергоблок Навоийской ГРЭС был запущен в 1963 года. Первоначально станция входила в состав НГМК, но в 1965 году была передана Министерству энергетики Узбекистана. В 2004 году Навоийская ГРЭС была преобразована в АО «Навоийская ТЭС».
Навоийская ТЭС обеспечивает электроэнергией ведущие промышленные предприятия региона – горнорудная металлургия, энергетика, химическая, пищевая, стройиндустрия. Самые крупные промышленные предприятия - НГМК, АО «Навоиазот», АО «Навоийская ТЭС», АО «Кызылкумцемент», АО «Электрохимия» и другие предприятия в том числе потребителей крупно насосных станций машинного орошения сельского хозяйства.
Станция состоит из 11 энергоблоков мощностью от 50 мегаватт, до 420 мегаватт, в настоящее время энергоблоки устаревшего типа выведены из состава генерирующих мощностей.
В 2009 году Президентом Республики Узбекистан была поставлена задача по модернизации и реконструкции мощностей станции, которая была разделена на 3 этапа. Первый этап был реализован в 2009-2012, второй в 2017-2019, осуществление третьего этапа намечено на 2019-2023 гг.
На первом этапе модернизации и реконструкции Навоийской ТЭС в 2012 была введена в эксплуатацию первая в энергосистеме республики парогазовая установка (ПГУ-1) мощностью 478 МВт. После ввода ПГУ-1 мощность станции составила 1618 мегаватт, прежде она составляла 1250 мегаватт. В результате ввода ПГУ-1 годовая экономия природного газа по станции составила порядка 350-400 миллионов м^3 в год, а за период эксплуатации с 2013 по 2018 года порядка 2,3 млрд. м^3 на сумму в 1 трлн. сумов. Исполнителем проекта был отобран консорциум компаний «Çalik Energi» (Турция) и «Initec energia» (Испания).
На втором этапе, между консорциумом японских компаний “Mitsubishi Corporation” и “Mitsubishi Hitachi Power Systems” и акционерным обществом “Узбекэнерго” был подписан договор о строительстве парогазовой установки мощностью 450 мегаватт и стоимостью 448 миллиона долларов. Проект был реализован консорциумом “Mitsubishi Corporation and MHPS” и турецкой компанией “Calik Energi”. В 2017 году в ходе поездки в Навоийскую область Шавкат Мирзиёев заложил капсулу строительства второй парогазовой установки (ПГУ-2).
В результате введения в строй парогазовой установки будет вырабатываться в год 3 миллиарда 454 миллиона киловатт-часов электрической и тепловой энергии. По расчетам, за счет снижения расхода условного топлива, необходимого на производство 1 киловатта-часов электроэнергии, будет достигнута экономия до 500 миллионов кубометров природного газа, а также создано 112 рабочих мест. Одной из особенностей данного проекта заключается в том, что на конденсаторе паровой турбине впервые в Узбекистане применён воздушное охлаждение вместе водяного, что очень немаловажный фактор в условиях орошаемого земледелия в республике, где каждый кубометров воды на счету. Отметим, КПД традиционных станций составляет порядка 30%, у первой парогазовой установки Навоийской ТЭС этот показатель составляет 55%, у второй - 58%. В сентябре 2019 года ПГУ-2 была запущена в тестовом режиме.
На 3 этапе в период 2019-2023 гг. предполагается дальнейшее расширение станции, строительством третьего и четвёртого проектов парогазовых установок. Внедрение очередных проектов связано с дальнейшим развитием производственных мощностей НГМК в ближайшие годы, освоением новых месторождений в Кызылкумах, планируется создать до 30 тысяч рабочих мест, с появлением новых городов и развитием собственной инфраструктуры.
Для подготовки кадров на базе АО «Навоийская ТЭС» был организован учебный центр по подготовке персонала для энергосистемы ТЭС. Учебный центр был организован при финансовом и техническом содействии Японского Агентства международного сотрудничества(JICA). В конце 2018 года 14 инструкторам, прошедшим полный курс обучения по 12 направлениям – экспертами JICA были вручены сертификаты, дающие им право на преподавание. Со стороны JICA также было поставлено учебно-лабораторное оборудование на сумму 7 миллиардов сумов: макеты газовой и паровой турбины, электро- и тепломеханическое оборудование, образцы средств КИП и А, приборы диагностики и контроля металла, тренажёр-симулятор – компьютерная техника для приобретения и укрепления практических навыков персонала, имитирующий до 200 аварийных ситуаций, возникающих при эксплуатации парогазовых установок.