Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги интернет тармоғида тарқатилган навбатдаги вазиятни таҳлил қилди. Бу гал АЁҚШ да туристик автобуснинг тўхтатиб турилиши ҳақида сўз бормоқда.
Тарқатилган маълумотда транспорт воситасига дизель ёқилғисини қуйиш билан боғлиқ муаммо туғилгани туфайли хорижий туристлар автобусининг 2 соатга кечиктирилгани ҳақида ҳикоя қилинади. Бу воқеа 2 октябрда ва Самарқанд-Қарши трассасида Косон ёқилғи қуйиш шахобчасида бўлган, деб кўрсатилади.
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистон Республикаси Туризм ривожлантириш давлат қўмитасининг шу йил 9 октябрдаги изоҳига кўра, туристик автобус ушбу АЁҚШ шахобчасига сайёҳлар қўшимча объектларни кўриш истагии билдиргани туфайли келган. Аммо ҳар қандай ҳолатда сайёҳларга тўлақонли хизматлар кўрсатилиш учун жавобгарлик турни ташкил қилган туристик компания зиммасида бўлади.
Ўз навбатида, ёқилғи қуйиш станцияларининг дизель ёқилғиси билан таъминланганлиги масаласи бўйича Энергетика вазирлиги қуйидагиларни таъкидлайди.
Ўзбекистон ёқилғини хўжалик юритувчи субъектларга, шу жумладан, АЁҚШ ларга сотишда бозор муносабатларига амал қилади. Ҳозирги пайтда ушбу дизель ёқилғисини сотиш биржа савдолари орқали амалга оширилади. Бунда бозор тамойилига амал қилинади – биржадаги нарх ҳақиқий эҳтиёжни кўрсатади. Дотацияланган тақсимот даври тугамоқда. Демак, АЁҚШ мутлақо мустақил хўжалик юритувчи субъект, айни пайтда тижорий субъект сифатида мижозга ўз вақтида (яъни – дарҳол) ёқилғи сотиш ва натижада қанча фойда олиш масаласини ўзи ҳал қилади.
Тижорий субъектларнинг аксарияти ўз бозоридаги конъюнктурани, бу ўринда – мижозлар эҳтиёжларини қондириш учун ёқилғи ҳажмини яхши билгани туфайли даромад олади ва ривожлана боради. АЁҚШ даги ҳолатга келсак, туристик автобус ҳайдовчиси ёқилғи қуйишни истаган, аммо бу АЁҚШда барча ҳолатлар эътиборга олинмаган.
Таъкидлаш керакки, шу йилнинг сентябрида 45,4 минг тонна дизель ёқилғиси биржага қўйилган. Шундан 14,6 минг тоннаси сотилган, яъни таклиф талабдан ортиқ бўлган. Бунда қандайдир етказиб берилмаслик ҳақида гап бўлиши мумкин эмас.
Бу жараёнда мамлактимиздаги барча юридик шахслар, шу жумладан, туристик фирмалар ўз эҳтиёжлари учун тўсиқсиз дизель ёқилғисини сотиб олиши мумкин. Аммо бунда янгиликлардан фойдаланишни ҳам ўрганиш зарурдир.
Дарҳақиқат, АЁҚШ ва бошқа тижорий субъектлар эндигина оқилона тадбиркорлик қилишни ўрганмоқда. Зеро, бозор муносабатлари шуни тақозо қилади. Шундагина рақобат шаклланиб, хўжалик юритувчи субъектлар самарали ишлай бошлайди ва мижозларга қулай шароитларни яратади.

МИНЭНЕРГО О СИТУАЦИИ С ТУРИСТИЧЕСКИМ АВТОБУСОМ
Министерство энергетики Республики Узбекистан проанализировало очередную ситуацию, распространенную в интернете. На этот раз речь идет о случае с задержкой туристического автобуса на АЗС.
В распространенной информации говорится о задержке на 2 часа поездки автобуса с иностранными туристами из-за возникшей проблемы с заправкой транспортного средства дизельным топливом. Указанная дата - 2 октября и место события – заправочная станция в Касанском районе на трассе Самарканд-Карши.
Отметим, что в разъяснении Госкомтуризма от 9 октября т.г. по этому случаю отмечено, что на данной АЗС туристический автобус оказался из-за высказанной туристами просьбы посетить дополнительные объекты. Однако, в любом случае, ответственность за полноценное оказание всех услуг туристам несет туристическая компания, являющаяся организатором тура.
Со своей стороны, по вопросу обеспеченности заправочным станций дизельным топливом, Министерство энергетики отмечает следующее.
Узбекистан идет в реализации топлива хозяйствующим субъектам, в том  числе, АЗС, по пути рыночных отношений. Уже сегодня, реализация того же дизельного топлива активно переводится на продажу его через биржевые торги. Работает принцип рынка – цена на бирже отражает реальную потребность. Эра дотированного распределения завершается. Стало быть, АЗС, как абсолютно самостоятельный хозяйствующий субъект, причем коммерческий субъект, сам решает - сколько топлива ему закупать для своевременной (читай - мгновенной) реализации клиенту и соответственно получения своей прибыли.
Большинство коммерческих субъектов зарабатывают и продолжают развиваться исключительно благодаря тому, что хорошо знают конъюнктуру своего мини-рынка, то есть в данном случае – необходимые объемы топлива для удовлетворения запросов клиентов. В случае с АЗС, где хотел заправиться водитель туристического автобуса, руководство АЗС явно не все предусмотрело.
Отметим, что только в сентябре т.г. дизельное топливо на биржу было выставлено в объеме 45,4 тысяч тонн. Реализовано же из них - 14,6 тысяч тонн, то есть предложение превысило спрос. И говорить о каких-то недопоставках не имеет смысла.
При этом в стране все юридические лица, в том числе туристические фирмы, имеют право беспрепятственно приобретать дизельное топливо для собственных нужд, и эти нововведением тоже нужно учиться пользоваться.
Да, во многом, АЗС, да и другие коммерческие субъекты, только привыкают вести себя как расчетливые предприниматели. Но в условиях реальных рыночных отношений иначе не бывает. Только они дают ту самую конкуренцию, которая уже в самом скором времени заставит работать хозсубъекты максимально эффективно, предоставляя лучшие условия клиентам. В том числе и на АЗС.