“НОҚОНУНИЙ ҲАРАКАТЛАР” АСЛИДА ҲАМ НОҚОНУНИЙМИ?
Кун.уз, Қалампир.уз, Газета.уз сайтларида “Газ соҳасидаги монополистнинг 188 миллиард сўмлик ноқонуний ҳаракатларига барҳам берилди”мазмунидаги сарлавҳа остида мақолалар эълон қилинди. Унда Республика Монополияга қарши курашиш қўмитаси томонидан амалга оширилаётган назорат ишлари доирасида ноқонуний ҳаракатлар аниқланаётгани ҳақида маълумотлар ва ҳудудлар кесимида рўйхат келтирилган.
“Ўзтрансгаз” Акциядорлик жамияти мутахассислари фикрича мақолада келтирилган фактларни нотўғри деб бўлмайди. Аммо, “188 миллиард сўмлик ноқонуний харакатлар” деган жумла ноўрин қўлланилган. Чунки,амалдаги меъёрий хужжатлар бўйича барча улгуржи истеъмолчиларга шартномавий талаблар ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги ВМҚ-22-сон қарори билан тасдиқланган “Табиий газдан фойдаланиш қоидалари”ида келтирилган талабларга кўра табиий газ етказиб берилади ва шу газ учун белгиланган тарифлар бўйича тўловлар амалга оширилади.
Юқоридаги қарорнинг 2-иловасига асосан тасдиқланган “Табиий газдан фойдаланиш қоидалари”нинг 111 бандида истеъмолчилар ҳисоб-китоб даври бошланишидан камида 5 кун олдин шартномада кўрсатилган ойлик табиий газ ҳажми қиймати суммасининг 100 фоизи миқдорида газ таъминоти ташкилотига олдиндан тўловларни амалга оширишлари белгиланган.
Ушбу банднинг 2-хат бошига асосан Бюрога билдирги тартибида мурожаат қилинган ҳолда ҳисоб-китоб даври бошланишидан камида 5 кун олдин ҳисоб-китобни 50 фоиз олдиндан ҳақ тўлаш асосида амалга ошириши мумкин, ҳамда амалда истеъмол қилинган табиий газ ҳажми учун якуний ҳисоб-китоб ҳисобот ойининг охиригача амалга оширилиши белгиланган.
Қарорнинг 107-моддасида табиий газ учун истеъмолчининг тўлов муддати ўтган қарзи мавжуд бўлган тақдирда, унинг аванс тўлови ҳисобига ўтказилган маблағлари истеъмолчини хабардор қилган ҳолда, тўлов муддати ўтган қарзни тўлашга йўналтирилади ва аванс тўлови сифатида ҳисобга олинмаслиги қайд этилган.
Лекин истеьмолчилар, меъёрий хужжатлар ва шартнома талабларини бажармасдан, яъни ҳисобот ойи тугагандан кейин келгуси ойнинг 10 санасигача якуний ҳисоб-китобларни бажармасдан, ўтган ҳисобот ойи учун дебитор қарздорлиги мавжуд бўла туриб, нарх-навонинг ўзгаришини билган ҳолда келгуси ойнинг 14 санасида тўловни амалга ошириш ҳолатлари кузатилган. Яъни, ҳисобот ойи учун якуний ҳисоб-китобларни таъминламасдан, 14 санадаги тўловни келгуси ой учун аванс тўлови деб эътироф этилган ҳолатлар аниқланган. Бу эса ҳисоб китобларнинг аниқлигига шубҳа уйғотади.
Мақолада келтирилган ҳолатларда республикадаги газ таъминоти корхоналари томонидан улгуржи истеъмолчилар билан шартнома имзолаш даврида истеъмолчиларнинг фаолият йўналишлари белгиланмаган. Айрим улгуржи истеъмолчилар мисолида қарайдиган бўлсак, улар ўз уйларида Оилавий корхона шаклида ресторан ёки кафеларни ташкил этишган. Ўзбекистон Республикаси Президентининг №ПҚ-3379-сонли қарорида табиий газ оширилган тарифларда сотилиши белгиланган истеъмолчилар рўйхати келтирилган. Ушбу рўйхатда ресторан ва кафеларга ҳам 1 куб.метр табиий газ учун 1000 сўмдан ҳисоб-китоб қилиниши кўзда тутилган. Аммо, ҳозирги кунда энергоресурсларнинг нархлари табақаланган тарзда оширилиши муносабати билан истеъмолчиларимиз, айниқса ресторан ва кафелар Оилавий корхона шаклида қайта рўйхатдан ўтмоқда. Бунинг сабаби Ўзбекистон Республикасининг “Оилавий тадбиркорлик тўғрисида”ги Қонунидаги 28-моддасига асосан Оилавий корхона турар жойдан бир вақтнинг ўзида унда истиқомат қилган ҳолда товарлар ишлаб чиқариш (ишлар бажариш, хизматлар кўрсатиш) учун фойдаланган тақдирда, коммунал инфратузилма хизматлари, яъни табиий газ ҳақини аҳоли учун белгиланган тарифлар бўйича ва шартлар асосида амалга оширади.
Биргина 2018 йил давомида нархларнинг табақаланиши оқибатида, 12 мингта Хусусий корхона-Оилавий корхона сифатида қайта рўйхатдан ўтган. Бу эса тадбиркорларнинг имтиёзли нархларда табиий газ тўловларини амалга ошириш учун қилган ҳатти-ҳаракатларидир.
Истеъмолчилар ўз Низомларида асосий фаолият турларидан ташқари яна бир қанча фаолият турларини кўрсатиб ўтишган. Аммо меъёрий хужжатларга асосан истеъмолчиларнинг фаолият турлари ўрганилганда, истеъмолчиларга оширилган нархларда табиий газ сотилиши лозимлиги аниқланмоқда.
Бу улгуржи истеъмолчилар томонидан олдиндан тўловни ўз вақтида амалга оширмаганлиги туфайли келиб чиққан англашилмовчиликлар бўлиши ёки ҳисоб-китобларни амалга оширишда методологик ёндашувдаги ҳатолик бўлган бўлиши ҳам мумкин. Лекин, мақоланинг-маблағларнинг ўзлаштирилиши деган мазмунда ёритилиши қанчалик тўғри ?!
Монополияга қарши курашиш қўмитасининг ажримларида газ таъминоти корхоналарига бир ой ичида қайта ҳисоб-китобларни амалга оширилиши белгиланган. Газ таъминоти корхоналари томонидан табиий газдан мавсумий ва доимий фойдаланадиган истеъмолчилар билан тузилган шартномаларга асосан аниқланган миқдорлар қайта ҳисоб-китоб қилинади. Аванс тариқасида тўланган тўловлар миқдори келиб чиқса, бу тўловлар миқдори корхоналарнинг кейинги даврда оладиган табиий газ ҳажмлари учун ҳисоб-китоб қилиниши мумкин.
Хулоса шуки, шартномада кўрсатилган шартларга истеъмолчи ва таъминотчи  бирдек 100 % амал қилиши керак. Шундагина, ўтказилган текширувлар аниқ ва холис кечишига эришиш мумкин.
Интернет саҳифаларидаги мақолаларда келтирилган маълумотлардан тадбиркорлик субъектлари ёки аҳолининг ҳавотирланишларига асос йўқ деб ўйлаймиз.
Бундай ҳолатларда турли қарорлар қабул қилиш ноўриндир ва истеъмолчи билан таъминотчи орасида вужудга келган барча низолар ўрнатилган тартибда суд қарорларига асосан ҳал этилади.

НЕЗАКОННЫ ЛИ “НЕ ЗАКОННЫЕ ДЕЙСТВИЯ”?
На сайтах Кун.уз, Қалампир.уз, Газета.уз опубликованы статьи под заголовком “Пресечены незаконные действия газового монополиста на 188 млрд. сумов”.
Данный материал взят с официального сайта Антимонопольного комитета и посвящен итогам очередных контрольных работ с приведением данных о выявленных нарушениях и их списка в разрезе регионов.
По мнению специалистов Акционерного общества “Узтрансгаз”, назвать неправильными приведенные в статье факты нельзя. Однако, в материале неверно использован ряд выражений, в частности “необоснованный доход в размере более чем 188,2 млрд. сум.”.
Согласно действующим нормативным актам, всем оптовым потребителям природный газ поставляется согласно заключенным договорам и в соответствии с требованиями, предусмотренными в “Положении об использовании природного газа”, утвержденном постановлением Кабинета Министров №ПКМ-22 от 12 января 2018 года, в соответствии с чем выплаты за газ осуществляются по установленным требованиям.
Как указано в пункте 111 “Положения об использовании природного газа”, потребители не менее чем за 5 дней до начала расчетного периода обязаны производить предварительную оплату на счета газоснабжающей организации в размере 100 процентов суммы стоимости месячного объема природного газа, указанного в заключенном договоре на поставку природного газа.
В соответствии с 2-м абзацем этого пункта предусмотрено, что потребители вправе не менее чем за 5 дней до начала расчетного периода осуществить 50-процентную предоплату, окончательный расчет за фактический объем потребленного природного газа осуществляется до конца расчетного месяца.
В статье 107 постановления определено, что при наличии у потребителя просроченной задолженности за природный газ, средства, перечисленные им в счет авансового платежа, направляются на погашение просроченной задолженности с уведомлением потребителя и не засчитываются в качестве авансового платежа.
Однако, наблюдаются случаи, когда потребители не соблюдают требованиям нормативных актов и договорных требований, то есть после завершения отчетного месяца не осуществляют окончательный расчет, имея дебиторскую задолженность за прошлый месяц, и зная об изменении цен, осуществляли платежи 14 числа следующего месяца. То есть, не обеспечив окончательный расчет за отчетный месяц, выплату за 14 число представляли как авансовый платеж. То есть нарушая точность расчетов.
В указанных в статье случаях, не определены направления деятельности оптовых потребителей в период подписания договоров предприятиями газоснабжения.
В частности, взять пример оптовых потребителей, создавших в собственных домах ресторан или кафе в форме Семейного предприятия. В постановлении Президента Республики Узбекистан №ПП-3379 приведен список потребителей, которым природный газ реализуется по повышенным тарифам. В этом списке предусмотрено, что для ресторанов и кафе расчет оплаты за расход природного газа осуществляется по 1000 сумов за 1 кубометр. Однако, в связи с тем, что в настоящее время цены на энергоресурсы определяются дифференцированно, наши потребители, особенно рестораны и кафе проходят перерегистрацию в качестве семейных предприятий. Это связано с тем, что в соответствии со статьей 28 Закона Республики Узбекистан “О семейном предпринимательстве”, Семейное предприятие, использующее жилое помещение одновременно с проживанием в нем, также и для производства товаров (работ, услуг), оплачивают услуги коммунальной инфраструктуры (электроэнергия, водоснабжение и канализация, газ) по тарифам и на условиях, установленным для населения.
Только в течение 2018 года в результате дифференциации, 12 тысяч Частных предприятий прошли перерегистрацию в качестве Семейных предприятий. Это связано с действиями предпринимателей по осуществлению платежей по льготным ценам.
Важно также учесть, что потребители в своих Положениях помимо видов основной деятельности указывают еще несколько видов деятельности. Однако, в соответствии с нормативными документами, при изменении видов деятельности потребителей, природный газ должен реализоваться потребителям по повышенным ценам.
То есть вопросы, поднятые в материале, могут быть и результатами  недоразумений, возникших в результате не осуществления оптовыми потребителям предварительной оплаты или их ошибок в методологическом подходе при осуществлении расчетов. Однако, это не учитывается в статье и в результате все подается как нарушения в виде усвоения средств.
В предписаниях Антимонопольного комитета газоснабжающим организациям, им указано на необходимость в месячный срок осуществить перерасчет.
Газоснабжающими организациями на основе заключенных с потребителями договоров, пользующихся природным газом в сезонном или постоянном порядке, будет сделан перерасчет выявленных сумм. В случаях, когда поступили выплаты, уплаченные в качестве аванса, эти выплаты могут быть начисленные за объемы природного газа, которые будут поставлены предприятиям за будущие период.
Подводя итог можно сказать, что условия, предусмотренные договором, должны быть одинаково на 100% соблюдены и потребителями, и снабжающими организациями. Только в этом случае, проводимые проверки дадут конкретные и объективные результаты.
Думаем, что данные, размещенные на страницах Интернета, должны обязательно соблюдать объективность и быть проверены со всех сторон, чтобы не вызывать сомнений и разночтений у субъектов предпринимательства и населения.
Неуместно принимать решения, которые не учитывают все имеющиеся факторы. Все споры, возникающие между потребителем и снабженцем, должны решаться судом в соответствующим порядке.