“Uzbekistan GTL” ASTM International халқаро ташкилотига аъзо бўлди
Uzbekistan GTL заводи юқори сифатли синтетик ёқилғи маҳсулотлари ишлаб чиқариши, импорт ўрнини босиш мақсадида Республикамизнинг ички бозорига ва мамлакатнинг экспорт салоҳиятини ошириш мақсадида ташқи бозорларга етказиб беришни бошлаши кўзда тутилган бўлиб, завод ишга тушиши билан, бошқа маҳсулотлар қаторида GTL синтетик керосин (ASTM D7566 1-иловасига мувофиқ) маҳсулоти ишлаб чиқариш бошланади. Хозирги кунда ушбу ёқилғи нефт хом-ашёси негизида олинган Джет А-1 авиакеросини билан 50%гача бўлган пропорцияда қўлланишига рухсат берилган.
Uzbekistan GTL ички бозорни узлуксиз авиаёқилғи билан таъминлаш мақсадида халқаро станартлаш ва мувофиқлаштириш ташкилотларида синтетик керосинни бошқа ёқилғи маҳсулотлари билан аралашмаган холда авиаёқилғи (Джет А-1) сифатида тан олиниши учун амалий ишлар ва музокаралар бошланган. Хозирги кунга келиб ушбу йўналишда илмий тадқиқот ишларини олиб бориш мақсадида АҚШнинг Техас қишлоқ хўжалиги саноати ва машинасозлик унивеситети (Texas A&M University) ва Германиянинг Аэрокосмик, энергетика ва транспорт тадқиқотлари миллий маркази (DLR) билан яқиндан хамкорлик ўрнатилган ва керакли чора тадбирлар амалга оишрилмоқда.
Бундан ташқари Boeing, Airbus, GE aviation, Rolls-Royce Pratt & Whitney каби самолёт, унинг турбина ва эхтиёт қисимларини ишлаб чиқарувчи йирик концернлар билан илмий-амалий ишлар олиб бориш мақсадида яқиндан хамкорлик ўрнатилмоқда.
Шу билан бир қаторда Uzbekistan GTL заводи АҚШнинг ASTM International халқаро ташкилотининг “Нефт маҳсулотлари, суюқ ёқилғи ва мойлаш материаллари бўйича D02” техник қўмитасига ташкилий тузилма сифатида аъзо бўлди.
ASTM International – материаллар, маҳсулотлар, тизимлар ва хизматлар учун ихтиёрий стандартларини ишлаб чиқувчи ва нашр этувчи халқаро ташкилот. Ушбу ташкилот 1898 йилда Халқаро синов материаллари ассотситсиясининг АҚШ бўлими сифатида ташкил этилган ва дастлаб темир йўл материаллари учун сифат назорати стандартлари билан шуғулланган.
ASTM 12 000 га яқин халқаро тан олинган стандартларни ўз ичига олади. ASTM стандартлари 80 жилддан иборат.
5 000 дан ортиқ ASTM стандартлари АҚШдан ташқари бошқа давлатларда миллий стандарт сифатида қабул қилинган ва 60 дан ортиқ мамлакатлар ўзларининг меъёрий-хуқуқий базалари учун ASTM стандартларидан фойдаланадилар.
ASTM International билан хамкорлик Uzbekistan GTL га халқаро стандартларни ишлаб чиқишда, янгиланишида ва тасдиқланиш жараёнларида иштирок этишга имкон беради. Натижада нафақат Uzbekistan GTL балки республиканинг умумий нефт-газ саноати халқаро даражада тан олинишига эришилади.
Маълумот ўрнида таъкидлаш жоизки, Uzbekistan GTL Ўзбекистондаги биринчи ва ягона ASTM International нинг, стандартларни кўриб чиқишда компания номидан овоз бериш хуқуқи билан ташкилий аъзоликни қўлга киритган юридик шахс мақомига эга бўлди.
Ушбу аъзолик шунингдек Uzbekistan GTL заводида ишлаб чиқариладиган синтетик керосин маҳсулотини халқаро даражада авиаёқилги сифатида тан олинишида керакли таклифлар киритишга ва амалий ишлар олиб боришга имкон яратди.

In order to boost increase the country's export potential and import substitution of hydrocarbon products, Uzbekistan GTL intends to produce and supply high quality synthetic products to domestic and foreign markets. Following the Plant’s start-up, along with other synthetic products, it is planned to produce GTL synthetic kerosene (according to Annex 1 to ASTM D7566), which is currently allowed for use at up to 50% in a blend with Jet A-1 derived from this oil feedstock.
In order to ensure uninterrupted supply of jet fuel to the market, Uzbekistan GTL began practical work and negotiations with international standardization and coordination organizations to recognize synthetic kerosene as a finished jet fuel (Jet A-1). At present the Company is cooperating with Texas A&M University (Texas A&M) and German Aerospace Center (DLR) to implement the necessary measures in this area.
At the same time, Uzbekistan GTL is actively working to set up cooperation with such global companies as Boeing, Airbus, GE aviation, Rolls-Royce Pratt & Whitney, for jointly study of possibility to use the 100% synthetic kerosene in civil aviation.
In addition, Uzbekistan GTL Plant joined ASTM International, the USA organization, as an Organizational Member of “Petroleum products, liquid fuels and lubricants - D02” Technical Committee.
ASTM International is an international organization which develops and publishes voluntary standards for materials, products, systems and services. It was founded in 1898 in the USA as the American Section of the International Association for Testing Materials and originally focused on quality control standards for railroad materials.
ASTM supports about 12,000 standards. The ASTM Standards consist of 80 volumes.
More than 5,000 ASTM standards are adopted outside the United States as national standards, and more than 60 countries use the ASTM standards as the basis to create their regulatory frameworks.
Cooperation with ASTM International will enable Uzbekistan GTL to participate in development, updating and approval of international standards, thus increasing credibility and recognition of both the Company and the country’s oil and gas sector as a whole.
Uzbekistan GTL became the first and only organizational member of ASTM International in Uzbekistan with the right to vote when reviewing standards on behalf of the company.
In addition, this cooperation will also enable us to make necessary proposals and carry out practical work on recognition and approval of synthetic kerosene produced by Uzbekistan GTL at the international level as a finished fuel for aviation.