“Uzbekistan GTL” ASTM International халқаро ташкилотига аъзо бўлди
Uzbekistan GTL заводи юқори сифатли синтетик ёқилғи маҳсулотлари ишлаб чиқариши, импорт ўрнини босиш мақсадида Республикамизнинг ички бозорига ва мамлакатнинг экспорт салоҳиятини ошириш мақсадида ташқи бозорларга етказиб беришни бошлаши кўзда тутилган бўлиб, завод ишга тушиши билан, бошқа маҳсулотлар қаторида GTL синтетик керосин (ASTM D7566 1-иловасига мувофиқ) маҳсулоти ишлаб чиқариш бошланади. Хозирги кунда ушбу ёқилғи нефт хом-ашёси негизида олинган Джет А-1 авиакеросини билан 50%гача бўлган пропорцияда қўлланишига рухсат берилган.
Uzbekistan GTL ички бозорни узлуксиз авиаёқилғи билан таъминлаш мақсадида халқаро станартлаш ва мувофиқлаштириш ташкилотларида синтетик керосинни бошқа ёқилғи маҳсулотлари билан аралашмаган холда авиаёқилғи (Джет А-1) сифатида тан олиниши учун амалий ишлар ва музокаралар бошланган. Хозирги кунга келиб ушбу йўналишда илмий тадқиқот ишларини олиб бориш мақсадида АҚШнинг Техас қишлоқ хўжалиги саноати ва машинасозлик унивеситети (Texas A&M University) ва Германиянинг Аэрокосмик, энергетика ва транспорт тадқиқотлари миллий маркази (DLR) билан яқиндан хамкорлик ўрнатилган ва керакли чора тадбирлар амалга оишрилмоқда.
Бундан ташқари Boeing, Airbus, GE aviation, Rolls-Royce Pratt & Whitney каби самолёт, унинг турбина ва эхтиёт қисимларини ишлаб чиқарувчи йирик концернлар билан илмий-амалий ишлар олиб бориш мақсадида яқиндан хамкорлик ўрнатилмоқда.
Шу билан бир қаторда Uzbekistan GTL заводи АҚШнинг ASTM International халқаро ташкилотининг “Нефт маҳсулотлари, суюқ ёқилғи ва мойлаш материаллари бўйича D02” техник қўмитасига ташкилий тузилма сифатида аъзо бўлди.
ASTM International – материаллар, маҳсулотлар, тизимлар ва хизматлар учун ихтиёрий стандартларини ишлаб чиқувчи ва нашр этувчи халқаро ташкилот. Ушбу ташкилот 1898 йилда Халқаро синов материаллари ассотситсиясининг АҚШ бўлими сифатида ташкил этилган ва дастлаб темир йўл материаллари учун сифат назорати стандартлари билан шуғулланган.
ASTM 12 000 га яқин халқаро тан олинган стандартларни ўз ичига олади. ASTM стандартлари 80 жилддан иборат.
5 000 дан ортиқ ASTM стандартлари АҚШдан ташқари бошқа давлатларда миллий стандарт сифатида қабул қилинган ва 60 дан ортиқ мамлакатлар ўзларининг меъёрий-хуқуқий базалари учун ASTM стандартларидан фойдаланадилар.
ASTM International билан хамкорлик Uzbekistan GTL га халқаро стандартларни ишлаб чиқишда, янгиланишида ва тасдиқланиш жараёнларида иштирок этишга имкон беради. Натижада нафақат Uzbekistan GTL балки республиканинг умумий нефт-газ саноати халқаро даражада тан олинишига эришилади.
Маълумот ўрнида таъкидлаш жоизки, Uzbekistan GTL Ўзбекистондаги биринчи ва ягона ASTM International нинг, стандартларни кўриб чиқишда компания номидан овоз бериш хуқуқи билан ташкилий аъзоликни қўлга киритган юридик шахс мақомига эга бўлди.
Ушбу аъзолик шунингдек Uzbekistan GTL заводида ишлаб чиқариладиган синтетик керосин маҳсулотини халқаро даражада авиаёқилги сифатида тан олинишида керакли таклифлар киритишга ва амалий ишлар олиб боришга имкон яратди.

Uzbekistan GTL начал сотрудничество с международной организацией ASTM International
В целях повышения экспортного потенциала страны и импортозамещения углеводородной продукции завод Uzbekistan GTL намерен выпускать и поставлять на внутренний и внешние рынки высококачественную синтетическую продукцию. С запуском завода, в числе синтетических продуктов, предусмотрено производство синтетического керосина GTL (в соответствии с Приложением 1 ASTM D7566), применение которой в настоящее время допускается в пропорции до 50% соотношении с авиакеросином Джет А-1, полученного на основе этого нефтяного сырья.
В целях обеспечения бесперебойных поставок авиатоплива на рынок, Uzbekistan GTL начала практическую работу и переговоры с международными организациями по стандартизации и координации по признанию синтетического керосина в качестве готового авиатоплива (Джет А-1). На сегодняшний день в этом направлении Компания сотрудничает с Техасский механико-сельскохозяйственным университетом США (Texas A&M) и с Германским центром авиации и космонавтики (DLR) для реализации необходимых мер.
Вместе с тем, Uzbekistan GTL ведет активную работу по организации сотрудничества с такими мировыми компаниями как Boeing, Airbus, GE aviation, Rolls-Royce Pratt & Whitney, для совместного изучения возможности применения 100% синтетического керосина в гражданской авиации.
Наряду с этим завод Uzbekistan GTL стал членом Международной организации США “ASTM International” в качестве организационной структуры технического комитета по “нефтепродуктам, жидким топливам и смазочным материалам - D02”.
ASTM International - международная организация, разрабатывающая и издающая добровольные стандарты для материалов, продуктов, систем и услуг. Основана в 1898 году в США в виде Американской секции Международной ассоциации проверки материалов (International Association for Testing Materials) и первоначально занималась стандартами контроля качества материалов для железных дорог.
ASTM поддерживает около 12 000 стандартов. ASTM Standards состоят из 80 томов.
Более 5 000 стандартов ASTM приняты за пределами США в качестве национальных, и более 60 стран используют стандарты ASTM в качестве основы для создания своих нормативных баз.
Сотрудничество с ASTM International позволит Uzbekistan GTL принимать участие в разработке, обновлении и утверждении международных стандартов, что позволит повысить авторитет и узнаваемость как самой компании, так и нефтегазового сектора республики в целом.
Uzbekistan GTL стал первым и единственным организационным членом ASTM International в Узбекистане с правом голоса при рассмотрении стандартов от имени компании.
Данное сотрудничество также позволит внести необходимые предложения и провести практическую работу по признанию и утверждению синтетического керосина, производства Uzbekistan GTL на международном уровне в качестве готового топлива для авиации.