“Ўзбекистонда экологик тоза энергияга ўтиш учун қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришни жадаллаштириш” мавзусида халқаро давра суҳбати
• “Ўзбекистонда экологик тоза энергияга ўтиш учун қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришни жадаллаштириш” мавзусида халқаро давра суҳбати
Санаси: 2021 йил 14 июль
Вақти: 14:30-20:30 (Тошкент вақти билан)
Жой: Видеоконференцсалоқа.
Мақсад: Ўзбекистон Ҳукуматининг экологик тоза энергияга ўтиш дастури доирасида қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш. Давра суҳбати ҳозирги ҳолат ва келгусидаги режаларни тақдим этади ва стратегия, сиёсат, меъёрий ҳужжатлар, замонавий технологиялар, хусусий сектор иштироки ва инновацион молиялаштириш механизмлари бўйича илғор тажрибаларга асосланади.
Мақсадли аудитория: Ўзбекистон ва унинг энергетика соҳасидаги сиёсатчилар, ижро этувчи агентликлар ва бошқа манфаатдор томонлар (маслаҳатчилар, таҳлил марказлари). Хусусан, давра суҳбатига Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, ДХШни ривожлантириш агентлиги, саноат компаниялари ва бошқа манфаатдор идора ва ташкилотлар таклиф этилади. Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки ва Жаҳон банки гуруҳлари (ВБ ва МФК) ҳам давра суҳбатига қўшилишади ва Ўзбекистондаги экологик тоза энергияга ўтишни осонлаштириш учун потенциал ёрдамни муҳокама қилишади. Шунингдек, унда ХМИ ва халқаро компаниялар вакиллари ҳам иштирок этишади.
Ҳамкор ташкилотлар: Ўзбекистон ҳукумати, Жаҳон банки гуруҳи ва Европа тикланиш ва тараққиёт банки ҳамкорлигида ташкил этилган.
Муҳокама мавзулари:
• Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергетикани ривожлантириш: тараққиёт, муаммолар, тўсиқлар ва ислоҳотларнинг янги тўлқини.
• Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш учун қулай муҳит, шу жумладан меъёрий-ҳуқуқий база ва институционал жавобгарлик.
• Ҳукуматнинг электр энергияси соҳасида рақобатбардош улгуржи бозорига ўтиш ташаббуси.
• Тоза энергияга ўтиш ва энергетика соҳасини декарбонлаштириш.
• Париж келишуви ва миллий белгиланган ҳиссаларга мувофиқ иссиқхона газлари чиқиндиларини камайтириш ва глобал ифлосланиш муаммоларини ҳал қилишда қайта тикланувчи энергия манбаларининг ўрни.
• Қайта тикланувчи энергия дастурида ёшларни қўллаб-қувватлаш ва гендер тенглигини таъминлаш.
• Қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш бўйича халқаро тажриба ва олинган сабоқлар.
• қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтиришда хусусий сектор ва молиялаштиришнинг ўрни,
• қайта тикланувчи ва водород энергиясини ривожлантиришнинг технологик жиҳатлари;
• Ўзбекистонда тоза энергетикага ўтишни тезлаштириш ва энергетика соҳасини декарбонлаштиришда ривожланиш бўйича шериклар томонидан берилиши мумкин кўмак.

Международный круглый стол на тему «Ускорение развития возобновляемых источников энергии для перехода к чистой энергии в Узбекистане», организованный Правительством Узбекистана совместно с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) и Группой Всеми
• Международный круглый стол на тему «Ускорение развития возобновляемых источников энергии для перехода к чистой энергии в Узбекистане», организованный Правительством Узбекистана совместно с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) и Группой Всеми
Дата: 14 июля 2021 г.
Время: 14: 30-20: 30 (ташкентское время)
Место проведения: Видеоконференцсвязи.
Цель: Расширение масштабов использования возобновляемых источников энергии в рамках программы Правительства Узбекистана по переходу на чистую энергию. В рамках круглого стола будет представлено текущее состояние и планы на будущее, а также будет использован передовой опыт в области стратегии, политики, нормативных актов, современных технологий, участия частного сектора и инновационных механизмов финансирования.
Целевая аудитория: лица, определяющие политику, исполнительные агентства и другие заинтересованные стороны (советники, аналитические центры) в Узбекистане и его энергетическом секторе. В частности, на Круглый стол будут приглашены Министерство инвестиций и внешней торговли, Министерство экономического развития и сокращения бедности, Министерство финансов, Агентство развития ГЧП, отраслевые компании и другие заинтересованный организации и ведомства. Азиатский банк развития, Европейский банк реконструкции и развития и Группа Всемирного банка (ВБ и МФК) также присоединятся к Круглому столу и обсудят потенциальную поддержку для содействия переходу на чистую энергию в Узбекистане. Также примут участие представители МФИ и международных компаний.
Партнерские организации: Организованы совместно Правительством Узбекистана, Группой Всемирного банка и Европейским банком реконструкции и развития.
Темы для обсуждения:
• Развитие возобновляемой энергетики в Узбекистане: прогресс, вызовы, препятствия и новая волна реформ.
• Благоприятная среда для развития возобновляемых источников энергии в Узбекистане, включая нормативно-правовую базу и институциональную ответственность.
• Инициатива Правительства по переходу на конкурентный оптовый рынок электроэнергии.
• Переход к чистой энергии и декарбонизация энергетического сектора.
• Роль возобновляемых источников энергии в сокращении выбросов парниковых газов и решении глобальных проблем загрязнения в соответствии с Парижским соглашением и Определённым на национальном уровне вклад.
• Поддержка молодежи и продвижение гендерного равенства в повестке дня в области возобновляемых источников энергии.
• Международный опыт и извлеченные уроки в области развития возобновляемых источников энергии.
• Роль частного сектора и финансирования в расширении масштабов использования возобновляемых источников энергии,
• Технологические аспекты развития возобновляемой энергетики и водорода; а также
• Возможная поддержка со стороны партнеров по развитию в ускорении перехода к чистой энергии и декарбонизации энергетического сектора в Узбекистане.