Энергетика вазирлиги ва “Иссиқлик электр станциялари” АЖ мустақиллигимизнинг 30 йиллиги муносабати билан ёшлар форуми ташкил этди
• Энергетика вазирлиги ва “Иссиқлик электр станциялари” АЖ мустақиллигимизнинг 30 йиллиги муносабати билан ёшлар форуми ташкил этди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти томонидан 2021 йил 22-24 август кунлари водий дурдонаси Наманган вилоятининг Тўрақўрғон иссиқлик электр станциясида “Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик!” ғоясини ўзида мужассам этган “Янги Ўзбекистоннинг бахтли ёшлари” форуми ташкил этилди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 17 декабрдаги “Ўзбекистон Республикаси Давлат мустақиллигининг ўттиз йиллиги байрамига тайёргарлик кўриш ва уни юқори савияда ўтказиш тўғрисида”ги қарори асосида бўлиб ўтди.
- Ёшлар форумини айнан Тўрақўрғон иссиқлик электр станциясида ташкил этилишидан мақсад ҳам Президентимиз ташаббуси билан бунёд этилган ушбу ноёб иншоот билан ёшларимизни таништиришдан иборат, - деб таъкидлайди “Иссиқлик электр станциялари” АЖ Бошқаруви раиси Фарҳод Абдураҳмонов.
Форумда мамлакатимиздаги энергетика корхоналари, шунингдек Наманган вилояти ёшлари иштирок этишди. Форум доирасида спортнинг футбол, стол тенниси ва шахмат турлари бўйича мусобақалар ташкил этилди.
Иссиқлик электр станцияларида жуда муҳим йўналишлар ҳисобланган ёнғин хавфсизлигини таъминлаш ва персоналга биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича беллашувлар бўлиб ўтди.
Энергетика вазирлигининг ташаббуси билан форум доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг 2021 йил 9 августдаги “Етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг янги тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ҳамда 2021 йил 9 августдаги “Ногиронлиги бўлган шахсларга кўрсатилаётган тиббий-ижтимоий хизматлар сифатини янада яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорлари ижросини таъминлаш мақсадида Наманган вилоятининг Тўрақўрғон туманида яшовчи 4 нафар ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар ва ногирон болалари мавжуд оилаларга янги қурилган уйлар топширилди.
- Ушбу янги турар жой мажмуаси Тўрақўрғон иссиқлик электр станциясини бунёд этиш инвестиция лойиҳаси доирасида қуриб битказилган бўлиб, асосан станцияда фаолият юритаётган ишчи хизматчилар иш фаолияти давомида фойдаланиш учун мўлжалланганлигига қарамасдан, Президентимиз томонидан белгилаб берилган вазифалар ижросини таъминлаш учун ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар ва ногирон болалари мавжуд оилаларга ҳам ажратилди - дейди Тўрақўрғон ИЭС бош директори Искандар Басидов.
Тадбир доирасида водий вилоятларини электр энергияси билан таъминлаш борасида сўнгги йилларда амалга оширилган ислоҳотлар, ҳудудда юз бераётган ижтимоий-иқтисодий ўзгаришлар мавзусида “Уч авлод учрашуви” бўлиб ўтди.
Унда тўрақўрғонлик нуроний ва меҳнат фахрийлари билан бирга бутун республикамиздан форумга ташриф буюрган ёш энергетиклар, соҳа мутахассислари ҳамда меҳмонлар иштирок этишди.
Форумни байрамона руҳда ташкил этилган Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 30 йиллигига бағишланган гала-концерт якунлаб берди.
Тадбирда 2021/2022 ўқув йилида олий таълим муассасасида таълим олиши учун ўқишга кирган энергетика тармоғи корхоналарининг 20 нафар ёш мутахассисларига 5 йил давомида контракт тўловларини тўланиши бўйича сертификатлар топширилди.
Шунингдек, кун давомида бўлиб ўтган барча мусобақалар ва беллашувлар ғолиблари диплом ва эсталик совғалари билан тақдирланди.
Тантанали концерт дастурида юрт мадҳи, тинчлик ва осойишталик, бугунги нурафшон кунларга шукроналик кайфиятини ифода этувчи куй-қўшиқлар янгради.

Министерством энергетики и АО “Тепловые электрические станции” проведен форум молодежи, посвященный 30 – летию независимости Республики Узбекистан
• Министерством энергетики и АО “Тепловые электрические станции” проведен форум молодежи, посвященный 30 – летию независимости Республики Узбекистан
Министерством энергетики Республики Узбекистан и акционерным обществом “Тепловые электрические станции” 22-24 августа 2021 года на Туракурганской тепловой электростанции в Наманганской области был проведен Форум молодежи, олицетворявщий идею «Свободы и Благополучия в Новом Узбекистане» под девизом «Счастливая молодежь нового Узбекистана».
В форуме приняли участие представители энергетических предприятий нашей страны, а также молодежь из Наманганской области.
«Основной целью проведения Форума молодежи именно на Туракурганской тепловой электрической станции является ознакомление молодого поколения с этим уникальным современным энергетическим объектом, построенным по инициативе Главы нашего государства», – подчеркнул председатель правления АО «Тепловые электрические станции» Ф.Абдурахманов.
В рамках мерпориятия среди участников были организованы спортивные соревнования по футболу, настольному теннису и шахматам.
Были проведены и показательные учения  по обеспечению пожарной безопасности и оказанию первой медицинской помощи персоналу, что является неотъемемой частью эксплуатации тепловых электростанций.
По инициативе Министерства энергетики в рамках форума во исполнение постановлений Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева от 9 августа 2021 года «О мерах по внедрению новой системы государственной поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей»  и от 9 августа 2021 года «О мерах по дальнейшему улучшению качества медико-социальных услуг, оказываемых лицам с инвалидностью» 4 семьям, имеющим детей-сирот и детей оставшихся без попечения родителей, проживающим в Туракурганском районе Наманганской области, были переданы квартиры в недавно построенном ведомственном жилом комплексе Туракурганской ТЭС.
«Этот новый ведомственный жилой комплекс построен в рамках инвестиционного проекта по строительству Туракурганской тепловой электростанции, где проживают привлеченные на работу сотрудники и специалисты тепловой электростанции. В канун праздника в целях поддержки социально-уязвимых слоев граждан, эти квартиры были переданы семьям, имеющим детей-сирот и детей оставшихся без попечения родителей»,
– отметил генеральный директор Туракурганской ТЭС И.Басидов.
В рамках мероприятий Форума состоялась “Встреча трех поколений”, на которой были затронуты темы реализованных за последние годы реформ по обеспечению электроэнергией населения регионов.
Форум завершился Гала-концертом, посвященным 30-летию государственной Независимости Республики Узбекистан.
20-ти молодым работникам энергетической отрасли были вручены сертификаты о зачислении их на учебу в высшие учебные заведения страны. Награждены ценными подарками и дипломами победители спортивных соревнований и конкурсов-состязаний.