O‘zbekistonda quvvati 100 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi loyihasi doirasida investorlarning moliyaviy takliflari ochilishi
• O‘zbekistonda quvvati 100 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi loyihasi doirasida investorlarning moliyaviy takliflari ochilishi
2021 yil 16 sentyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasining Qorao‘zak tumanida quvvati 100 MVt bo‘lgan, davlat-xususiy sheriklik (DXSH) tamoyili asosida shamol elektr stansiyasini (SHES) qurish bo‘yicha loyiha moliyaviy takliflarining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Shundan so‘ng moliyaviy takliflar (tarif) natijalari e’lon qilindi.
O‘zbekistonning yagona elektr tarmog‘iga qayta tiklanuvchi energiya manbalari asosida quvvati 100 MVt bo‘lgan yangi shamol elektr stansiyasi 2 yil ichida ishga tushiriladi.
Saudiya Arabistonining “ACWA Power”, Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” va Fransiyaning “Voltalia” kompaniyalari shamol elektr stansiyasini qurish uchun o‘z texnik, tijoriy va moliyaviy takliflarini taqdim etdi. “ACWA Power” kompaniyasi 1 kilovatt-soat uchun 2.5695 AQSH sent tarif taklifi bilan g‘olib bo‘ldi.
Shuningdek, “Masdar” kompaniyasi 1 kilovatt-soat elektr energiyasi uchun 2.6550 sent va “Voltalia” kompaniyasi 1 kilovatt-soat elektr energiyasi uchun 3.2790 sent taklif bergan.
Sherzod Xodjayev, Energetika vazirining o‘rinbosari:
“O‘zbekiston “yashil energiya”ni ishlab chiqarish va iste’molchilarni ushbu manbalar bilan ta’minlash, mamlakatning qazib olinadigan yoqilg‘i manbalariga qaramligini kamaytirish va СO2 chiqindi gazlarini kamaytirish borasida ulkan yutuqlarga erishmoqda. Ushbu loyiha o‘sib borayotgan elektr energiyasiga bo‘lgan talabni qondirish uchun ekologik toza, qayta tiklanuvchi energiya manbalari asosida elektr energiyasini ishlab chiqarish bo‘yicha strategiyamizning asosiy maqsadi hisoblanadi.
Biz shamol energiyasi ishlab chiqaruvchilar xalqaro hamjamiyat safiga qo‘shilar ekanmiz, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) va boshqa xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikda ishlayotganimizdan xursandmiz”
O‘zbekiston YTTB bilan yaqindan hamkorlik qilib, mamlakatning energetika sohasini xususiy investitsiyalarga ochish va xorijiy kapitalni samarali va oshkora jalb qilish, shuningdek, atmosferaga zararli chiqindilarni kamaytirish va “dekarbonatizatsiya” qo‘shma dasturini ishlab chiqish bo‘yicha ish olib bormoqda.

Opening of Financial Proposals of investors for the Wind 100MW Power Plant Development in Uzbekistan
• Opening of Financial Proposals of investors for the Wind 100MW Power Plant Development in Uzbekistan
The Ministry of Energy of Uzbekistan is pleased to announce the financial proposals of the investors/bidders in their contest to become the independent power producer to develop the 100MW Wind farm in Karakalpakstan region.
Clean and renewable energy from this new 100 MW Wind farm is expected to feed Uzbekistan’s grid in less than 2 years.
ACWA Power of Saudi Arabia, Masdar of the UAE and Voltalia of France submitted their technical, commercial and financial proposals as their bids to become the developer of the wind farm. ACWA Power has become the preferred winning bidder with a tariff proposal of 2.5695 US cents per kilowatt-hour. Masdar with 2.6550 cents per kWh and Voltalia with 3.279 cents per kWh.
Sherzod Khodjaev, Deputy Minister of Energy, said:
“Uzbekistan is making huge strides towards producing and providing ‘green energy’ for its economy, decreasing the country’s dependence on fossil fuels and reducing overall CO2 emissions. This project is key component of our ambitious, wider energy strategy to develop environmentally friendly renewable sources of energy to meet growing electricity demand.
We are proud to cooperate with the EBRD, and other international partners as we join the international community of wind power generators.”
Uzbekistan is working closely with the EBRD to open the country's energy sector to private investment and attract foreign capital in an efficient and transparent manner, as well as to reduce harmful emissions into the atmosphere and develop a joint decarbonization program.
The plants are part of a wider programme by Uzbekistan to develop 3 GW of wind by 2030 and this target is expected to be increased in the next review of the long term development plan. Once implemented, the project will develop Uzbekistan’s wind potential, help reduce annual greenhouse gas emissions by 160,000 tons of CO2 equivalent, and generate an additional 350 mn kWh of electricity.