O‘zbekistonda quvvati 100 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi loyihasi doirasida investorlarning moliyaviy takliflari ochilishi
• O‘zbekistonda quvvati 100 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi loyihasi doirasida investorlarning moliyaviy takliflari ochilishi
2021 yil 16 sentyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasining Qorao‘zak tumanida quvvati 100 MVt bo‘lgan, davlat-xususiy sheriklik (DXSH) tamoyili asosida shamol elektr stansiyasini (SHES) qurish bo‘yicha loyiha moliyaviy takliflarining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Shundan so‘ng moliyaviy takliflar (tarif) natijalari e’lon qilindi.
O‘zbekistonning yagona elektr tarmog‘iga qayta tiklanuvchi energiya manbalari asosida quvvati 100 MVt bo‘lgan yangi shamol elektr stansiyasi 2 yil ichida ishga tushiriladi.
Saudiya Arabistonining “ACWA Power”, Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” va Fransiyaning “Voltalia” kompaniyalari shamol elektr stansiyasini qurish uchun o‘z texnik, tijoriy va moliyaviy takliflarini taqdim etdi. “ACWA Power” kompaniyasi 1 kilovatt-soat uchun 2.5695 AQSH sent tarif taklifi bilan g‘olib bo‘ldi.
Shuningdek, “Masdar” kompaniyasi 1 kilovatt-soat elektr energiyasi uchun 2.6550 sent va “Voltalia” kompaniyasi 1 kilovatt-soat elektr energiyasi uchun 3.2790 sent taklif bergan.
Sherzod Xodjayev, Energetika vazirining o‘rinbosari:
“O‘zbekiston “yashil energiya”ni ishlab chiqarish va iste’molchilarni ushbu manbalar bilan ta’minlash, mamlakatning qazib olinadigan yoqilg‘i manbalariga qaramligini kamaytirish va СO2 chiqindi gazlarini kamaytirish borasida ulkan yutuqlarga erishmoqda. Ushbu loyiha o‘sib borayotgan elektr energiyasiga bo‘lgan talabni qondirish uchun ekologik toza, qayta tiklanuvchi energiya manbalari asosida elektr energiyasini ishlab chiqarish bo‘yicha strategiyamizning asosiy maqsadi hisoblanadi.
Biz shamol energiyasi ishlab chiqaruvchilar xalqaro hamjamiyat safiga qo‘shilar ekanmiz, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) va boshqa xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikda ishlayotganimizdan xursandmiz”
O‘zbekiston YTTB bilan yaqindan hamkorlik qilib, mamlakatning energetika sohasini xususiy investitsiyalarga ochish va xorijiy kapitalni samarali va oshkora jalb qilish, shuningdek, atmosferaga zararli chiqindilarni kamaytirish va “dekarbonatizatsiya” qo‘shma dasturini ishlab chiqish bo‘yicha ish olib bormoqda.

Вскрытие финансовых предложений участников тендера по проекту ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Узбекистане
• Вскрытие финансовых предложений участников тендера по проекту ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Узбекистане
16 сентября 2021 года в Караузякском районе Республики Каракалпакстан состоялась церемония вскрытия финансовых предложений по проекту строительства ветропарка мощностью 100 МВт на принципах государственно-частного партнёрства (ГЧП). В ходе церемонии объявлены результаты финансовых предложений (тарифов).
Новая ветряная электростанция (ВЭС) мощностью 100 МВт, на базе возобновляемых источников энергии будет введена в эксплуатацию в Узбекистане в течение 2 лет с момента подписания проектных соглашений.
Свои технические, коммерческие и финансовые предложения по строительству ВЭС представили компании ACWA Power (Саудовская Аравия), Masdar (Объединенные Арабские Эмираты) и Voltalia (Франция).
По итогам оценки полученных предложений, победителем тендера на строительство ВЭС мощностью 100 МВт объявлена компания ACWA Power, предложившая тариф 2.5695 центов США за киловатт-час электроэнергии.
Резервным победителем объявлена компания Masdar с предложением 2.6550 центов за киловатт-час электроэнергии, компания Voltalia предложила 3.2790 центов за киловатт-час электроэнергии.
Шерзод Ходжаев, заместитель министра энергетики:
«Узбекистан добился больших успехов в производстве «зеленой» энергии и обеспечении потребителей электроэнергией, которая снижает зависимость страны от ископаемого топлива и сокращает выбросы CO2. Этот проект является частью нашей стратегии по производству электроэнергии на основе экологически чистых, возобновляемых источников энергии для удовлетворения растущего спроса на электроэнергию.
Мы рады работать с Европейским банком реконструкции и развития и другими международными финансовыми учреждениями, чтобы присоединиться к международному сообществу производителей ветровой энергии в результате этого проекта».
Узбекистан тесно сотрудничает с ЕБРР в рамках развития энергетического сектора страны для частных инвестиций, эффективного и прозрачного привлечения иностранного капитала, а также в разработке совместной программы по сокращению вредных выбросов и декарбонизации.
Этот проект, является одним из важных компонентов стратегии по достижению производства 3 ГВт ветровой электроэнергии в Узбекистане к 2030 году. После завершения строительства и ввода в эксплуатацию, проект поможет сокращению выбросов парниковых газов на 160 000 тонн в год и дополнительной выработке 350 миллионов киловатт-час электроэнергии.