Energetika vazirligi iqtisodiy forum davomida o‘zining ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldi
Energetika sohasida mintaqaviy integratsiya – yagona energetika tizimining o‘ta yuklamali soatlaridagi boshqaruvini markazlashtirgan holda amalga oshirilishiga yordam beradi. Bu haqda Energetika vazirining birinchi o‘rinbosari Azim Axmedxadjayev Toshkent iqtisodiy forumidagi taqdimoti chog‘ida qayd etdi.
A.Axmedxadjayev taʼkidlaganidek, Markaziy Osiyo mintaqasidagi beshta mamlakatning hamkorligi so‘nggi 5 yil ichida energetika tizimlarining hamkorligi va integratsiyasini mustahkamlash uchun ijobiy turtki bo‘ldi. Bu esa qo‘shma sarmoyaviy loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish imkonini beradi.
Xususan, O‘zbekiston mamlakat energetika tizimini qo‘shni davlatlar bilan bog‘laydigan yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari qurilishini davom ettirish niyatida.
Mintaqaviy energetik hamkorlik O‘zbekistonning energiya xavfsizligiga erishish va ishlab chiqarish hajmlarini oshirish bo‘yicha joriy va uzoq muddatli rejalarida o‘z rolini o‘ynaydi. Bunda ishlab chiqarish hajmlari 10 yildan kamroq vaqt ichida ikki barobarga ortishi va qayta tiklanuvchi energiya manbalarining ulushi 25 % gacha o‘sishi rejalashtirilgan.
- Bu ulkan maqsadlarga erishish uchun mamlakat energetika sohasida islohotlar va o‘zgarishlar jarayoni davom etmoqda, - dedi A.Axmedxadjayev. Bunda mamlakat rahbariyati tomonidan energetika sohasini isloh qilish jarayoni va O‘zbekiston isteʼmolchilarini energiya resurslari bilan taʼminlash masalalari nazorat qilinadigan davlat organi – Energetika vazirligini tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilinishi bilan boshlandi.
Islohotning navbatdagi bosqichi “O‘zbekenergo” AJ negizida uchta korxona tashkil etildi. Shundan so‘ng, ishlab chiqarish, uzatish va sotish vazifalari alohida aksiyadorlik jamiyatlari tomonidan amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, Toshkent iqtisodiy forumi ishtirokchilariga mamlakatimiz Prezidentining energiya samaradorligi va qayta tiklanuvchi energiya manbalari to‘g‘risidagi qabul qilingan qarorlari va “2020-2030 yillarda O‘zbekiston Respublikasini elektr energiyasi bilan taʼminlash konsepsiyasi” ni ishlab chiqish haqida maʼlumot berildi. Bu kabi tartibga solish ishlari eng yaxshi xalqaro tajribani hisobga olgan hamda sohaga nufuzli xorijiy mutaxassislarni jalb qilgan holda amalga oshirilmoqda.
Natijada, O‘zbekistonda birinchi marta xususiy investorlar uchun DXSH asosida elektr energiyasi ishlab chiqarishni rivojlantirish imkoniyati yaratildi. Eng yaxshi xalqaro tajriba va standartlarga asoslangan loyihalar bo‘yicha tanlovlar o‘tkazish uchun mamlakat rahbariyati Xalqaro moliya korporatsiyasi kabi jahon moliya institutlarini jalb qildi. Unga ko‘ra 1 GVt quyosh energiyasi va 1,5 GVt quvvatdagi anʼanaviy stansiyalar uchun tenderlarni texnik qo‘llab-quvvatlandi. Osiyo taraqqiyot banki – 1 GVt quyosh va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki tomonidan – 1 GVt shamol elektr stansiyalari orqali elektr energiyasini ishlab chiqarish bo‘yicha tenderlar amalga oshirilmoqda.
Taqdimotda, shuningdek, energetika sohasida kadrlar siyosati ishlab chiqilishiga alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, “ACWA Power” va “Air Products” kompaniyalari birgalikda Shirin energetika kollejida kadrlar tayyorlash salohiyatini oshirishga, o‘qituvchi va talabalar uchun maxsus o‘quv reja va o‘quv dasturlarini ishlab chiqishga sarmoya kiritmoqda.
Bundan tashqari, taxminan ikki hafta oldin, Energetika vazirligi va “Siemens” kompaniyasi o‘rtasida aprel oyida qabul qilingan “Yo‘l xaritasi” doirasida “Siemens” kompaniyasi Toshkent davlat texnika universiteti bilan universitet talabalari uchun malaka oshirish dasturlari to‘g‘risida o‘zaro memorandum imzoladi.
“O‘zbekiston Respublikasi barcha sohalarda xom ashyo eksportidan tayyor mahsulot eksportiga o‘tmoqda. Biz klasterlarni rivojlantirish va gazni qayta ishlashni chuqurlashtirishni maqsad qilganmiz. Yaqinda to‘liq ishga tushadigan GTL loyihasi bunga yaxshi misol bo‘la oladi. Biz, shuningdek, Buxoro viloyatida MTO klasterini rivojlantirish majburiyatini oldik”, - dedi Energetika vazirining birinchi o‘rinbosari.
Taqdimotda, shuningdek, mamlakat rahbariyati barqaror energetika sohasida, O‘zbekiston yashil energetika tashabbuslarini qanday boshqarishi va ularning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha doimiy ish olib borayotgani alohida taʼkidlandi.
Xususan, kichik FES loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun energiyani tejaydigan va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etish uchun kompensatsiya mexanizmi qabul qilindi. Hozirgi vaqtda Energetika vazirligi qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishni rivojlantirishning yangi yondashuvlari va metodologiyasini ishlab chiqishda davom etmoqda.

UZBEKISTAN AIMS TO BECOME ENERGY HUB FOR CENTRAL ASIA
Tashkent, Uzbekistan - October 1, 2021 - Growing integration of national energy systems across the five nations of Central Asia is helping to ease congestion and power outages arising from peak power usage, Azim Ahmedkhadzhayev, Uzbekistan’s First Deputy Minister of Energy, has said.
Addressing the Tashkent Economic Forum Friday (September 30), Mr. Ahmedkhadzhayev said increased regional cooperation over the past five years was making joint investment projects possible. He cited as an example Uzbekistan’s continuing construction of high-voltage power lines linking its power grid to those of its neighbours.
“Regional integration in the field of energy will allow the development and implementation of investment projects that will serve not only the good of the host country through energy generation, but will also benefit neighbouring countries by covering peak overloads as a result of coordination and interconnections of energy systems,” he said.
He noted that Uzbekistan’s geography, at the centre of both Eurasia and Central Asia, made it a convenient location as a strategic and geopolitical hub. A significant factor was existing infrastructure linking Uzbekistan with all its neighbours, he said, pointing out that the energy systems of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan have long been guided by a control centre located in Tashkent, even since the breakup of the Soviet Union.
Mr. Ahmedkhadzhayev outlined the steps Uzbekistan has been taking to achieve energy security and expand production, including reforms intended to double power generation by 2030, with 25 per cent to be derived from renewable sources. The process began with the formation of the Ministry of Energy and the restructuring of Uzbekenergo, the state-owned energy provider from which a series of stand-alone specialist enterprises have been created.
He listed a series of laws, decrees and presidential resolutions which have introduced market principles into the system, allowing private companies, including several international firms, to enter the market.
The First Deputy Minister, appointed recently after serving as Deputy Governor of the Jizzakh Region, also discussed major efforts to expand the pool of energy industry specialists in Uzbekistan, through expanded educational programs. He listed investments by ACWA Power of Saudi Arabia and Air Products and Chemicals, Inc. of the United States into a special curriculum and training program at Shirin Power College, a specialist institution located near the Syrdarya Thermal Power Plant and Farkhad hydroelectric station, and a Memorandum of Agreement signed recently between Germany’s Siemens and Tashkent State Technical University.
A new generation of home-grown specialists educated to international standards is expected to bring enthusiasm and expertise required for implementation of new vision in the field of exploitation of the country’s natural resources.
“The Republic of Uzbekistan in all sectors is moving from the export of raw materials to the export of finished products,” he said. “We have sought to develop clusters and deepen gas processing. A good example would be the GTL (gas-to-liquids) project, which has already been completed and will be launched at full capacity in the coming days. We have also committed ourselves to developing the MTO (methanol to olefins) cluster in the Bukhara region.”