Energetika vazirligi iqtisodiy forum davomida o‘zining ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldi
Energetika sohasida mintaqaviy integratsiya – yagona energetika tizimining o‘ta yuklamali soatlaridagi boshqaruvini markazlashtirgan holda amalga oshirilishiga yordam beradi. Bu haqda Energetika vazirining birinchi o‘rinbosari Azim Axmedxadjayev Toshkent iqtisodiy forumidagi taqdimoti chog‘ida qayd etdi.
A.Axmedxadjayev taʼkidlaganidek, Markaziy Osiyo mintaqasidagi beshta mamlakatning hamkorligi so‘nggi 5 yil ichida energetika tizimlarining hamkorligi va integratsiyasini mustahkamlash uchun ijobiy turtki bo‘ldi. Bu esa qo‘shma sarmoyaviy loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish imkonini beradi.
Xususan, O‘zbekiston mamlakat energetika tizimini qo‘shni davlatlar bilan bog‘laydigan yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari qurilishini davom ettirish niyatida.
Mintaqaviy energetik hamkorlik O‘zbekistonning energiya xavfsizligiga erishish va ishlab chiqarish hajmlarini oshirish bo‘yicha joriy va uzoq muddatli rejalarida o‘z rolini o‘ynaydi. Bunda ishlab chiqarish hajmlari 10 yildan kamroq vaqt ichida ikki barobarga ortishi va qayta tiklanuvchi energiya manbalarining ulushi 25 % gacha o‘sishi rejalashtirilgan.
- Bu ulkan maqsadlarga erishish uchun mamlakat energetika sohasida islohotlar va o‘zgarishlar jarayoni davom etmoqda, - dedi A.Axmedxadjayev. Bunda mamlakat rahbariyati tomonidan energetika sohasini isloh qilish jarayoni va O‘zbekiston isteʼmolchilarini energiya resurslari bilan taʼminlash masalalari nazorat qilinadigan davlat organi – Energetika vazirligini tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilinishi bilan boshlandi.
Islohotning navbatdagi bosqichi “O‘zbekenergo” AJ negizida uchta korxona tashkil etildi. Shundan so‘ng, ishlab chiqarish, uzatish va sotish vazifalari alohida aksiyadorlik jamiyatlari tomonidan amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, Toshkent iqtisodiy forumi ishtirokchilariga mamlakatimiz Prezidentining energiya samaradorligi va qayta tiklanuvchi energiya manbalari to‘g‘risidagi qabul qilingan qarorlari va “2020-2030 yillarda O‘zbekiston Respublikasini elektr energiyasi bilan taʼminlash konsepsiyasi” ni ishlab chiqish haqida maʼlumot berildi. Bu kabi tartibga solish ishlari eng yaxshi xalqaro tajribani hisobga olgan hamda sohaga nufuzli xorijiy mutaxassislarni jalb qilgan holda amalga oshirilmoqda.
Natijada, O‘zbekistonda birinchi marta xususiy investorlar uchun DXSH asosida elektr energiyasi ishlab chiqarishni rivojlantirish imkoniyati yaratildi. Eng yaxshi xalqaro tajriba va standartlarga asoslangan loyihalar bo‘yicha tanlovlar o‘tkazish uchun mamlakat rahbariyati Xalqaro moliya korporatsiyasi kabi jahon moliya institutlarini jalb qildi. Unga ko‘ra 1 GVt quyosh energiyasi va 1,5 GVt quvvatdagi anʼanaviy stansiyalar uchun tenderlarni texnik qo‘llab-quvvatlandi. Osiyo taraqqiyot banki – 1 GVt quyosh va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki tomonidan – 1 GVt shamol elektr stansiyalari orqali elektr energiyasini ishlab chiqarish bo‘yicha tenderlar amalga oshirilmoqda.
Taqdimotda, shuningdek, energetika sohasida kadrlar siyosati ishlab chiqilishiga alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, “ACWA Power” va “Air Products” kompaniyalari birgalikda Shirin energetika kollejida kadrlar tayyorlash salohiyatini oshirishga, o‘qituvchi va talabalar uchun maxsus o‘quv reja va o‘quv dasturlarini ishlab chiqishga sarmoya kiritmoqda.
Bundan tashqari, taxminan ikki hafta oldin, Energetika vazirligi va “Siemens” kompaniyasi o‘rtasida aprel oyida qabul qilingan “Yo‘l xaritasi” doirasida “Siemens” kompaniyasi Toshkent davlat texnika universiteti bilan universitet talabalari uchun malaka oshirish dasturlari to‘g‘risida o‘zaro memorandum imzoladi.
“O‘zbekiston Respublikasi barcha sohalarda xom ashyo eksportidan tayyor mahsulot eksportiga o‘tmoqda. Biz klasterlarni rivojlantirish va gazni qayta ishlashni chuqurlashtirishni maqsad qilganmiz. Yaqinda to‘liq ishga tushadigan GTL loyihasi bunga yaxshi misol bo‘la oladi. Biz, shuningdek, Buxoro viloyatida MTO klasterini rivojlantirish majburiyatini oldik”, - dedi Energetika vazirining birinchi o‘rinbosari.
Taqdimotda, shuningdek, mamlakat rahbariyati barqaror energetika sohasida, O‘zbekiston yashil energetika tashabbuslarini qanday boshqarishi va ularning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha doimiy ish olib borayotgani alohida taʼkidlandi.
Xususan, kichik FES loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun energiyani tejaydigan va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etish uchun kompensatsiya mexanizmi qabul qilindi. Hozirgi vaqtda Energetika vazirligi qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishni rivojlantirishning yangi yondashuvlari va metodologiyasini ishlab chiqishda davom etmoqda.

Минэнерго обозначило свои приоритеты в ходе экономического форума
Региональная интеграция в области энергетики может содействовать покрытию пиковых перегрузок в странах региона за счет функционирования координационного центра и объединения энергосистем. Это отметил первый заместитель министра энергетики Азим Ахмедхаджаев в ходе своей презентации на Ташкентском экономическом форуме.
Он подчеркнул, что сотрудничество пяти стран региона Центральной Азии получило в последние 5 лет положительный импульс для укрепления сотрудничества и интеграции энергетических систем, что дает возможность разрабатывать и реализовывать совместные инвестиционные проекты.
В частности, Узбекистан намерен продолжить строительство высоковольтных линий, которые свяжут энергосистему страны с соседними странами.
Региональное энергетическое партнерство играет свою роль в текущих и перспективных планах Узбекистана по достижению энергобезопасности и наращиванию генерации, которая за неполные 10 лет должна вырасти вдвое, а доля проектов ВИЭ в ней вырасти до 25%.
Для достижения этих амбициозных целей, отметил  А. Ахмедхаджаев, в энергетической сфере страны идет процесс реформ и преобразований. Начало ему было положено принятием решения руководства страны о создании Министерства энергетики - государственного органа, которому было передано кураторство процесса трансформации энергосферы и вопросы энергоснабжения населения Узбекистана.
Следующим шагом реформирования стало создание на базе АО «Узбекэнерго» трех предприятий. С тех пор задачи по генерации, передаче и распределению выполняются отдельными акционерными обществами.
Участники Ташкентского экономического форума были также проинформированы о принятых постановлениях Президента страны по энергоэффективности и возобновляемым источникам энергии, разработке «Концепции обеспечения Республики Узбекистан электрической энергией на 2020-2030 годы». Данная нормативно-правовая работа ведется с учётом лучшего международного опыта, с привлечением авторитетных зарубежных экспертов сферы.
В результате, в Узбекистане впервые была предоставлена возможность развивать производство электроэнергии частным инвесторам на основе ГЧП. Для проведения тендеров по проектам на основе лучшего международного опыта и стандартов, руководством страны привлечены такие мировые финансовые институты, как Международная финансовая корпорация, которая оказывает техническую поддержку проведению тендеров на 1 ГВт солнечной и 1,5 ГВт традиционной генерации, Азиатский банк развития - на 1 ГВт солнечной и Европейский банк реконструкции и развития – тендеры на 1 ГВт ветровой генерации.
В презентации также подчеркнуто развитие кадровой политики в энергетической сфере. В частности, компании ACWA Power и Air Products совместно инвестируют в наращивание потенциала по подготовке кадров на базе колледжа Ширин, разрабатывая специальный учебный план и программу обучения для студентов и преподавателей.
Кроме того, около двух недель назад в рамках «Дорожной карты», которая была принята между Министерством энергетики и Siemens в апреле, Siemens подписал меморандум о взаимопонимании с Ташкентским государственным техническим университетом о программах повышения квалификации для студентов вузов.
«Республика Узбекистан во всех отраслях переходит от экспорта сырья к экспорту готовой продукции. Мы стремились развивать кластеры и углублять переработку газа. Хорошим примером может быть проект GTL, который уже скоро будет запущен в полную мощность. Также мы взяли на себя обязательство развивать кластер МТО в Бухарской области», - отметил первый заместитель министра энергетики.
В презентации также было подчеркнуто, что руководством страны постоянно ведется работа в области устойчивой энергетики, тому как Узбекистан будет управлять инициативами «зеленой энергии» и их приоритетами.
В частности, для поддержки малых проектов ВИЭ принят компенсационный механизм за внедрение энергоэффективных и возобновляемых источников энергии. В настоящее время Министерство энергетики продолжает разработку новых подходов и методологий для развития использования возобновляемых источников энергии.