Энергетика вазири ЕТТБ делегацияси билан учрашув ўтказди
Жорий йилнинг 6 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султанов ЕТТБ бошқарувчи директори (барқарор инфратузилма гуруҳи) Нандита Паршад бошчилигидаги делегацияси билан музокаралар ўтказди.
Учрашув аввалида Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) делегацияси раҳбари таъкидлаганидек, Ўзбекистон айни пайтда пандемия билан боғлиқ мураккаб шароитларга қарамай, энергетика соҳасидаги ислоҳотлар самарадорлиги бўйича минтақада етакчи ҳисобланади.
А.Султанов делегация аъзоларини қутлар экан, тендерларнинг биринчи босқичини якунлашда қўллаб-қувватлагани учун ЕТТБга миннатдорчилик билдирди. Шундай қилиб, сентябрь ойида Қорақалпоғистонда қуввати 100 МВт бўлган биринчи саноат миқёсидаги шамол электр станцияси қурилиши бўйича тендер ғолиби эълон қилинди. Ғолиб Саудия Арабистонининг “АCWА Power” компанияси бўлиб, электр энергияси тарифини бир кВт.соат учун 2.5695 АҚШ центни таклиф қилган.
2-босқич доирасида сентябрь ойида 3 та ўлчаш метеорологик устунларини ўрнатиш ишлари якунланди, улар келгусида 200 МВт қувватга эга шамол электр станцияси учун маълумотларни йиғади. Тендернинг биринчи босқичи 2022 йилнинг бошида бошланиши режалаштирилган.
Шунингдек, техник маслаҳатчилар ва ЕТТБ билан шамол станцияси дастурини ишлаб чиқиш учун янги жойларни аниқлаш бўйича музокаралар олиб борилмоқда (3-босқич).
ЕТТБ билан ҳамкорлик доирасида 2030 йилга қадар умумий электр энергиясини ишлаб чиқариш ҳажмини 30 ГВт гача ошириш мақсад қилинган. Шу билан бирга, электр энергиясининг камида 25 фоизи қайта тикланувчи энергия манбаларидан олинади (5 ГВт қуёш энергияси, 3 ГВт шамол ва 3,9 ГВт гидроэнергетика).
Музокаралар чоғида томонлар энергетика соҳасидаги янгиликлар, шу жумладан бошқа мамлакатларнинг энергияни сақлаш (аккумулятор) тизимларидан фойдаланиш тажрибаси, шунингдек қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий этишда тармоқларни тартибга солиш соҳасидаги масалаларни муҳокама қилдилар. Энергетика вазирлиги тендерларни ўтказиш босқичида потенциал инвесторларга электр энергиясини ишлаб чиқариш ва сақлаш талабини жорий этиш мақсадга мувофиқлигини таъкидлади. Бугунги кунда бундай тажриба жаҳон амалиётида аллақачон мавжуд. Ушбу тажрибани ўрганиш мақсадида Энергетика вазирлиги, “ЎзМЭТ” АЖ ва Энергетика вазирлигининг марказий диспетчерлик бошқармаси мутахассислари учун семинарлар ташкил этиш таклиф қилинди.
Шунингдек, 500-600 МВт қувватга эга 500 кВ кучланишли Саримой-Жанкелди электр узатиш тармоғини қуриш лойиҳасининг бажарилиши кўриб чиқилди. Айни пайтда ЕТТБ билан ушбу лойиҳани молиялаштириш бўйича музокаралар олиб борилмоқда.
Музокаралар чоғида Энергетика вазирлиги, ИТСВ ва ЕТТБ ўртасида кам углеродли йўналиш бўйича имзоланган Меморандум доирасида амалдаги ишлар таҳлил қилинди. 2050 йилгача Ўзбекистонда кам углеродли электр энергияси ишлаб чиқариш секторини яратиш имкониятларини ўрганиш учун “йўл харитаси” ни ишлаб чиқиш мақсадида халқаро экспертлар консорциуми жалб этилди. Уларнинг таҳлилий ишлари 2050 йилга бориб Ўзбекистоннинг углеродсиз энергетика секторига ўтишнинг техник-иқтисодий мақсадга мувофиқлигини тасдиқлади.
Шунингдек, А.Султанов “Электр энергияси тўғрисида”ги қонуннинг янги таҳририни ишлаб чиқиш бўйича амалга оширилган ишларга алоҳида тўхталиб ўтди. Мазкур қонун лойиҳаси айни пайтда кўриб чиқиш учун Адлия вазирлигига тақдим этилган. Қонун ишлаб чиқилганда, ЕТТБ кўмагида халқаро маслаҳатчилар жалб қилинди.
“Янги қонун “тўғридан-тўғри фаолият қонуни” эканлиги муҳим ҳисобланади. Бу биз ислоҳотлар учун эмас, балки биринчи навбатда, бугунги кунда энергетика соҳасида зарур бўлган бозор механизмларини яратиш учун ислоҳотлар ўтказаётганимизни яна бир бор тасдиқлайди”, – деди вазир.
Қайд этилишича, бунга мамлакатнинг энергетика соҳасида аллақачон жорий қилинган бозор механизмларига, хусусан, 2017 йилдан буён биржа савдоси орқали амалга оширилаётган бензин сотуви мисол бўла олади.
Бозор иқтисодиёти шароитида энергетика соҳасининг янги воқеликларига мос келадиган қонунчилик базасини яратиш ишлари давом этмоқда. Хусусан, ЕТТБ нинг техник кўмаги билан янги ташкил этилган энергия бозори регуляторининг меъёрий ҳужжатларини ишлаб чиқиш учун маслаҳатчилар танланмоқда.
Қайта тикланувчи энергия манбаларини саноат ва маиший даражада оммалаштириш – замонавий Ўзбекистоннинг энергетика соҳасида муҳим ўрин тутади. ҚТЭМ қурилмаларидан фойдаланадиган истеъмолчиларни, хусусан, ўз уй хўжаликлари учун рағбатлантириш тизими ишлаб чиқилган. Хусусан, қайта тикланувчи энергия манбаларига асосланган қуёш панеллари ва бошқа қурилмаларни ўрнатиш харажатларининг бир қисми қайтарилади. Бунда истеъмолчилар ишлаб чиқарилган ортиқча электр энергиясини АСКУЭ тизимидаги “ақлли ҳисоблагич”лар орқали давлатга сотиши мумкин бўлади.
Музокаралар давомида томонлар мавжуд келишувлар доирасида ҳамкорликнинг кейинги босқичларини белгилаб олишди ва ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилдилар.

Министр энергетики провёл встречу с делегацией ЕБРР
Министр энергетики Узбекистана Алишер Султанов 6 октября т.г. провёл переговоры с делегацией ЕБРР во главе с управляющим директором (группа устойчивой инфраструктуры) банка Нандитой Паршад.
Как отметила в начале встречи глава делегации Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), Узбекистан в настоящее время, несмотря на сложные условия, связанные с пандемией, является региональным лидером по эффективности реформ в энергетике.
Приветствуя членов делегации, А. Султанов выразил благодарность ЕБРР за оказанную поддержку в завершении Первой фазы тендеров. Так, в сентябре объявлен победитель тендера по строительству первой промышленной ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Каракалпакстане. Им стала компания ACWA Power (Саудовская Аравия), предложившая тариф за электроэнергию в 2.5695 цента за кВт⋅ч.
В рамках Фазы 2 в сентябре завершилась установка 3 измерительных метео-мачт, которые будут собирать данные для будущей ветряной станции мощностью 200 МВт. Первый этап тендера планируется запустить в начале 2022 года.
Также ведётся обсуждение с техническими консультантами и ЕБРР по поиску новых площадок для развития программы по строительству ветропарков (Фаза 3).
Данное партнерство с ЕБРР является вкладом в достижение цели по увеличению к 2030 году общей выработки электроэнергии до 30 ГВт. При этом не менее 25% электроэнергии будет приходится на долю ВИЭ (5 ГВт за счёт солнечной энергетики, 3 ГВт – ветровой и 3,9 ГВт – гидроэнергетической).
В ходе переговоров сторонами также обсужден вопрос инноваций в энергетике, в том числе уже имеющийся опыт других стран в применении систем хранения электроэнергии, а также в области регулирования сетей при внедрении ВИЭ. Со стороны Минэнерго отмечалось, что на этапе проведения тендеров целесообразно ввести требование для потенциальных инвесторов по генерации и аккумулированию электроэнергии. Сегодня такой опыт уже есть в мировой практике. Для его изучения предложено организовать вебинары для специалистов Минэнерго, АО «НЭСУ» и Центрального диспетчерского управления Минэнерго.
Рассмотрен ход проекта по строительству ЛЭП Сарымай-Джанкельды 500 кВ с пропускной способностью 500-600 МВт. По вопросу финансированию данного проекта ведутся переговоры с ЕБРР.
В ходе переговоров проанализирована текущая работа в рамках Меморандума по низкоуглеродному направлению, подписанного между Минэнерго, МИВТ и ЕБРР. С целью разработки «дорожной карты» по изучению возможности создания углеродно-нейтрального сектора производства электроэнергии в Узбекистане к 2050 году привлечён консорциум международных экспертов. Проделанная ими аналитическая работа дала подтверждение технической и экономической осуществимости перехода Узбекистана к 2050 году к энергетическому сектору с нулевым выбросом углерода.
А. Султанов подчеркнул проделанную работу по разработке закона «Об электроэнергетике» в новой редакции, проект которого передан на рассмотрение Министерству юстиции. В ходе разработки закона при содействии ЕБРР были привлечены международные консультанты.
«Важно, что новый закон является «законом прямого действия». Это еще раз подтверждают, что мы проводим реформы не ради реформ, а, в первую очередь, для создания необходимых сегодня рыночных механизмов в энергетике», - сказал министр.
Было отмечено, что примером уже внедренных рыночных механизмов в энергетическом секторе страны, в частности, является реализация бензина, которая, начиная с 2017 года, проводится через биржевые торги.
Работа по созданию законодательной базы, отвечающей новым реалиям работы энергетического сектора в условиях рыночной экономики продолжается. В частности, при технической поддержке ЕБРР, идет отбор консультантов для разработки нормативно-правовых документов для создаваемого Регулятора рынка энергии.
Большую роль в энергетике современного Узбекистана играет популяризация возобновляемых источников энергии, как на промышленном, так и бытовом уровне. Разработана система стимулов для потребителей, использующих установки ВИЭ, в частности для своих домохозяйств. В частности, возвращается часть затрат на установку солнечных батарей и других установок на основе ВИЭ, излишки электроэнергии граждане смогут продавать государству через систему АСКУЭ и её «умных счетчиков».
В ходе переговоров сторонами были намечены очередные этапы сотрудничества в рамках имеющихся договоренностей и обсуждены перспективы партнерства.