Ўзбекистон энергетика лойиҳаси учун биринчи корпоратив кредит олади
ЕТТБ делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи чоғида Ўзбекистон Республикаси тарихида энергетика лойиҳасини амалга ошириш учун давлат кафолатисиз биринчи корпоратив кредит ажратилиши тўғрисидаги ҳужжат имзоланди.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) делегациясига Барқарор инфратузилма гуруҳи бошқарувчи директори Нандита Паршад ва Марказий Осиё бўйича бошқарувчи директор Жужанна Харгитай бошчилик қилишди.
ЕТТБ ва Энергетика вазирлиги мутасаддилигидаги “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ўртасида кредит олиш учун мандат хати имзоланди.
Молиялаштириш маблағлари 500 кВ Саримой-Жонкелди юқори кучланишли электр узатиш тармоғини қуриш учун инвестиция лойиҳасини амалга оширишда ажратилади. Бу электр узатиш тармоғи мамлакатнинг икки вилоятида бўлажак шамол электр станцияларининг қувватини тўғридан-тўғри таъминлайди: Қуввати 500 МВт бўлган “БАШ” шамол электр станцияси (Бухоро вилояти) ва қуввати 500 МВт бўлган “Жонкелди” шамол электр станцияси (Навоий вилояти).
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, мазкур иккита шамол электр станциясини қуриш лойиҳалари Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси томонидан давлат-хусусий шериклик асосида амалга оширилмоқда. Мазкур лойиҳа бўйича 2021 йилнинг 24 январь куни лойиҳанинг ушбу бош пудратчиси билан аҳоли ва мамлакат иқтисодиётининг ўсиб бораётган талабини қондириш учун фойдаланиладиган электр энергиясини сотиб олиш тўғрисида шартнома имзоланди.

Узбекистан получит первый корпоративный кредит для энергопроекта
В ходе визита делегации ЕБРР в Узбекистан состоялось подписание документа о выделении первого в истории Республики Узбекистан корпоративного кредита без государственной гарантии для реализации энергетического проекта.
Делегацию Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) возглавляли управляющий директор группы устойчивой инфраструктуры Нандита Паршад и управляющий директор по Центральной Азии Жужанна Харгитай.
Мандатное письмо по выделению кредита было подписано между ЕБРР и АО «Национальные электрические сети Узбекистана», курируемым Минэнерго.
Финансирование будет выделено для реализации инвестиционного проекта по   строительству высоковольтной линии электропередачи 500 кВ Сарымай-Жанкельди. Данная ЛЭП будет непосредственно обеспечивать выдачу мощности будущих ветряных электростанций в двух регионах страны: ВЭС «БАШ» 500 МВт (Бухарская область) и ВЭС «Джанкельды» 500 МВт (Навоийская область).
Добавим, проекты по строительству двух ВЭС реализуются компанией «ACWA Power» (Саудовская Аравия) на основе государственно-частного партнерства. 24 января 2021 г. с данным генеральным подрядчиком проекта заключено соглашение о закупке электроэнергии, которая будет использоваться для удовлетворения растущего спроса населения и экономики страны.