Сирдарё вилоятида янги ИЭС қуриш лойиҳаси бўйича I конверт таклифлари (ҳуқуқий, техник ва тижорий) очилиши
• Сирдарё вилоятида янги ИЭС қуриш лойиҳаси бўйича I конверт таклифлари (ҳуқуқий, техник ва тижорий) очилиши
Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳрида камида 1 200 МВт қувватга эга янги иссиқлик электр станциясини қуриш лойиҳасини амалга оширишда тендер танловлари доирасидаги дастлабки танлов иштирокчилари 2021 йил 22 октябрь куни соат 16:00 га қадар Таклифлар сўровига (RFP) жавобан ўз таклифларини тақдим этдилар.
Танлов қоидалари талабларига мувофиқ, Тендер комиссияси Халқаро молия корпорацияси (IFC) кўмагида маълумотларнинг тўлиқлиги ва таклифлар сўровида (RFP) кўрсатилган талабларга мувофиқлигини баҳолашни давом эттиради. Ва кейин иштирокчилар учун йўриқномага мувофиқ қонуний мажбурий, техник ва тижорий (I конверт) талабларини баҳолайди.
Шундан сўнг, Тендер комиссияси тўлиқлиги ва мажбурий ҳуқуқий, техник ва тижорат талабларига мувофиқлиги (I конверт) синовидан ўтган дастлабки саралаш иштирокчиларини II конвертнинг (молиявий таклиф) очилиш маросимида иштирок этишга таклиф қилади.
Таъкидлаш жоизки, мазкур лойиҳани амалга ошириш доирасида Ўзбекистон ҳукумати томонидан Халқаро молия корпорациясининг техник кўмагида Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳрида қуввати камида 1 200 МВт бўлган янги иссиқлик электр станциясини қуриш бўйича икки босқичли очиқ тендер ўтказилади.
Мазкур лойиҳа Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида иқтисодиётда, жумладан, электр энергетика соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар жараёнида мамлакатимиз электр энергетика соҳасини ривожлантириш дастурининг бир қисми ҳисобланади.

Вскрытие предложений конверта I (юридическое, техническое и коммерческое предложение) по проекту строительства новой ТЭС в Сырдарьинской области
• Вскрытие предложений конверта I (юридическое, техническое и коммерческое предложение) по проекту строительства новой ТЭС в Сырдарьинской области
В ходе проекта по строительству новой тепловой электростанции мощностью не менее 1 200 МВт в городе Ширин Сырдарьинской области, участники предварительного отбора в рамках тендерных торгов представили до 16:00 часов 22 октября 2021 года свои предложения в ответ на Запрос предложений (RFP).
В соответствии с требованиями регламента конкурсных торгов, Тендерная комиссия при поддержке Международной финансовой корпорации (IFC) продолжит оценку полноты информации и соответствия требованиям, указанным в запросе предложений (RFP), а затем оценит юридически обязательные, технические и коммерческие (Конверт I) требования в соответствии с Инструкцией для участников торгов.
После этого Тендерная комиссия пригласит прошедших предварительную квалификацию претендентов, прошедших проверку на полноту и соответствие обязательных юридических, технических и коммерческих требований (Конверт I), для участия в церемонии открытия Конверта II (Финансовое предложение).
Отметим, что в рамках реализации данного проекта, Правительство Узбекистана при технической поддержке Международной финансовой корпорации проводит двухэтапный открытый тендер на строительство новой тепловой электростанции мощностью не менее 1200 МВт в городе Ширин Сырдарьинской области.
Данный проект входит в Программу развития электроэнергетики страны, которая реализуется в ходе масштабного реформирования, осуществляемого в экономике, в том числе электроэнергетике, под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.