Тошкент иссиқлик электр марказида инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича Туркиянинг “Çalik Enerji” компанияси билан шатнома имзоланди
• Тошкент иссиқлик электр марказида инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича Туркиянинг “Çalik Enerji” компанияси билан шатнома имзоланди
Электр энергия ишлаб чиқариш соҳасида замонавий, юқорисамарадор ва энерготежамкор технологияларни жорий этиш борасида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ томонидан халқаро ҳамкорлар иштирокида тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Навбатдаги инвестицион лойиҳа “Тошкент ИЭМ” АЖда амалга оширилади. Унга кўра, 2024 йилга қадар марказда ҳар бирининг қуввати 32 МВт бўлган иккита газ турбина қурилмаси бунёд этилади ва лойиҳанинг бош пудратчиси сифатида Туркиянинг “Çalik Enerji” компанияси иштирок этади.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖда “Тошкент ИЭМ” АЖ ва “Çalik Enerji” компанияси ўртасида қурилиш ишларини амалга ошириш бўйича шартнома имзолаш маросими бўлиб ўтди.
- “Çalik Enerji” компанияси Ўзбекистонда энергетика соҳасида олиб борилаётган катта ўзгаришларнинг гувоҳи, бизлар бу ерда Навоий ва Тўрақўрғон иссиқлик электр станцияларидаги жаҳонда андозаси кам бўлган замонавий буғ-газ қурилмаларининг қурилишида иштирок этдик, - дейди лойиҳа менежери Заҳид Аричи. - Навбатдаги манзил бу Тошкент иссиқлик электр маркази, ўйлайманки лойиҳани юқори уюшқоқлик билан ташкил қиламиз ва мамлакат энерготизимини ривожлантиришга ҳисса қўшамиз.
Лойиҳанинг умумий қиймати – 109, 243 млн. АҚШ доллари, шундан:
Япониянинг халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) маблағлари – 81,06 млн. АҚШ доллари;
Корхонанинг ўз маблағлари – 15,46 млн. АҚШ доллари;
Ўзбекистон Республикасининг қўшган улуши – 12,71 млн. АҚШ долларини ташкил қилади.
Лойиҳа амалга оширилиши натижасида, марказ томонидан йилига қўшимча 515,6 млн. кВт.соат электр ва 690,3 минг Гкал иссиқлик энергияси ишлаб чиқарилади, бунда юқоритежамкор технологиялар эвазига 219 минг куб метр табиий газ иқтисод қилинади.
Атроф муҳитга чиқарилаётган ифлослантирувчи моддалар 200,5 тоннага камайтирилади.
Шунингдек, ушбу энергоускуна ўзининг юқори самарадорлиги билан ажралиб туради, унинг фойдали иш коэффициенти 64 фоизни ташкил этади.

An agreement signed with Turkey’s Çalik Energy on the implementation of an investment project at Tashkent TCP
• An agreement signed with Turkey’s Çalik Energy on the implementation of an investment project at Tashkent TCP
JSC Thermal Power Plants with the participation of international partners carries out systematic work on the introduction of modern, highly efficient and energy-saving technologies in electricity production.
The next investment project will be implemented at Tashkent TCP. By 2024, two gas turbine units with a capacity of 32 MW each will be built here, and the Turkish company Çalik Energy will act as the general contractor for the project.
The ceremony of signing agreements between JSC Tashkent TCP and the company Çalik Energy took place at JSC Thermal Power Plants.
“The Çalik Energy is witnessing great transformations taking place in the energy sector of Uzbekistan, we have participated in the construction of modern combined-cycle plants at Navoi and Turakurgan thermal power plants, which have no analogs in the world”, says project manager Zahid Arıcı. – The next destination is Tashkent Thermal Cogeneration Plant. I think that we will organize the project with great efficiency and contribute to the development of the country’s energy system.
The total cost of the project is $109.243 million, of which:
Funds of the Japanese agency JICA – $81.06 million;
own funds – $15.46 million;
The contribution of the Republic of Uzbekistan is $12.71 million.
The implementation of this project will lead to an increase in the generating capacities of Tashkent TCP. As a result, the enterprise will additionally generate 515.6 million kWh of electricity and 690.3 thousand Gcal of thermal energy per year, while 219 thousand cubic meters of natural gas will be saved due to highly efficient technologies.