Ўзбекистонда 2030 йилга қадар шамол энергетикаси ҳажмини 5 000 МВтгача ривожлантириш истиқболлари ўрганилмоқда
• Ўзбекистонда 2030 йилга қадар шамол энергетикаси ҳажмини 5 000 МВтгача ривожлантириш истиқболлари ўрганилмоқда
Сўнги йилларда Ўзбекистон қайта тикланувчи энергия манбалари орасида шамол электр станциялари барпо қилишга жиддий эътибор бериб келмоқда. Бу йўналиш энергетика соҳасидаги энг жадал ривожланаётган йўналиш бўлиб қоляпти.
Марказий Осиё минтақасида сув манбалари камайиб бораётгани инобатга олинса, муқобил энергиядан фойдаланишни янада жадаллаштириш ҳам муҳим аҳамият касб этмоқда.
Шу ўринда, шамол энергетикасига доир айрим рақамлар билан танишсак. 1997 йилда жаҳонда шамол электр станцияларининг умумий ўрнатилган қуввати 7 500 МВт.ни ташкил этган бўлса, 2020 йилга келиб бу рақам 750 000 МВтга тўғри келди. Мамлакатлар кесимида олсак, 2020 йилнинг ўзида Хитой Халқ Республикаси томонидан 52 000 МВт, Америка Қўшма Штатлари томонидан 16 205 МВт қувватдаги янги шамол электр станциялари ишга туширилган.
Қолаверса, ШЭСлар томонидан ишлаб чиқилаётган электр энергияси нархи ҳам арзонлашмоқда. 2010-2020 йиллар орасида қуруқликдаги шамол электр станциялари (ШЭС) орқали ишлаб чиқарилган электр энергиясининг ўртача нархи 56 фоизга арзонлаб, 1 кВт⋅соат электр энергияси 8,9 АҚШ центидан 3,9 АҚШ центигача пасайган.
Ўзбекистон Республикасида ҳам Халқаро молия институтлари билан ҳамкорликда шамол энергетикасидан кенг фойдаланиш бўйича соҳада техник-иқтисодий  изланишлар ўтказилиб, “2020-2030 йилларда Ўзбекистон Республикасини электр энергияси билан таъминлаш Концепцияси” ишлаб чиқилди. 2030 йилга қадар республикада 3 000 МВт қувватли шамол электр станцияларини қуриш асосий мақсадлардан бири этиб белгиланди.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистондаги ШЭСларини қуриш учун аниқланган ер майдонларидаги шамол потенциали кўрсаткичлари жаҳонда мавжуд шамол электр станцияларининг ўртача кўрсаткичларидан юқори ҳисобланади. Яъни, қувватдан фойдаланиш коэффициентлари таққосланганда, республика кўрсаткичлари жаҳондаги ўртача кўрсаткичлардан 1,5 баравар юқорилиги аниқланган. Мисол учун, бир йилда 8760 соат бўлса, Ўзбекистонда барпо қилинадиган шамол электр станциялари тахминан 3900 соат тўлиқ қуввати билан ишлаши мумкин.
Бугунги кунда Ўзбекистонда ШЭСларни қуриш бўйича бир нечта лойиҳага старт берилди. Жумладан:
БААнинг “Masdar” компанияси томонидан Навоий вилоятининг Томди туманида қиймати 600 миллион АҚШ доллари бўлган 500 МВт қувватли шамол электр станциясини қуриш бўйича келишувлар имзоланди. Ушбу станция 2024 йилда тўлиқ фойдаланишга топширилгач, йиллик 1,8 миллиард кВт⋅соат электр энергияси ишлаб чиқаради ва 1 йилда 546 миллион куб метр табиий газ тежалади.
Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси Бухоро вилоятининг Ғиждувон ва Пешкў туманларида қиймати 1,3 миллиард АҚШ доллари бўлган 1000 МВт қувватли 2та ШЭС қуриши бўйича келишув имзоланган бўлиб, ушбу станциялар 2023 йилда ишга туширилгач, йиллик 3,6 миллиард кВт⋅соат электр энергияси етказиб берилади ва йилига 1,1 миллиард куб метр табиий газ тежалишини таъминлайди.
Қорақалпоғистон Республикасининг Беруний ва Қораўзак туманларида қиймати 110 миллион АҚШ доллари бўлган 100 МВт қувватли шамол электр станциясини қуриш бўйича Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан биргаликда танлов ўтказилди. “ACWA Power” компанияси 1 кВт⋅соат электр энергияси учун 2,57 АҚШ центи тариф таклифи билан танлов ғолиби бўлди. Ушбу станция 2023 йилда ишга тушгач, йилига 350 миллион кВт⋅соат электр энергияси ишлаб чиқаради ва бир йилда 106 миллион куб метр табиий       газни тежайди.
Ўрганишлар шуни кўрсатмоқдаки, Энергетика вазирлиги шамол энергетикасини ривожлантириш концепциясида белгиланган режаларни муддатидан олдин бажармоқда. Натижада, 2030 йилга қадар мамлакатдаги ШЭСлар умумий қувватини 5000 МВтга етказиш кутилмоқда. Уларнинг катта қисмини Қорақалпоғистон Республикасида барпо этиш назарда тутилмоқда.
ШЭС лойиҳаларини амалга ошириш давомида уларни ягона энергетика тизимига хавфсиз интеграция қилиш тадбирлари ҳам амалга оширилмоқда.
Қайта тикланувчи энергия манбалари технологиялари жадал суръатлар билан ривожланмоқда. Хусусан, энергияни сақлаш қурилмалари орасида самарали ҳисобланувчи литий-ион батареяларининг нархи халқаро миқёсда мақбул қийматга тушиб боряпти. Халқаро тадқиқот марказлари келгуси 5 йилда бу турдаги батареялар нархи ўртача 30 фоизга арзонлашишини тахмин қилмоқда.
Бунинг натижасида Ўзбекистонда ҳам қайта тикланувчи энергия манбаларидан олинадиган энергияни бошқариш, сақлаш ҳамда ягона энергетика тизими барқарорлигини таъминлаш имкони пайдо бўлади.

В Узбекистане изучаются перспективы развития общей генерирующей мощности ветроэнергетики до 5000 МВт к 2030 году
• В Узбекистане изучаются перспективы развития общей генерирующей мощности ветроэнергетики до 5000 МВт к 2030 году
В последние годы Узбекистан уделяет пристальное внимание строительству ветряных электростанций среди возобновляемых источников энергии. Эта область является сегодня самой быстрорастущей в мировом энергетическом секторе.
Для Центральной Азии дальнейшее ускорение использования альтернативной энергии особенно важно, учитывая сокращение водных ресурсов в регионе.
Вот некоторые цифры по ветроэнергетике. Если в 1997 году общая установленная мощность ветряных электростанций в мире составляла 7 500 МВт, то к 2020 году этот показатель достиг 750 000 МВт. Что касается конкретных стран, то только в 2020 году 52 000 МВт новых ветряных электростанций были введены в эксплуатацию Китайской Народной Республикой и 16 205 МВт - Соединенными Штатами.
Кроме того, есть тенденция снижения себестоимости электроэнергии, вырабатываемой ветряными электростанциями (ВЭС). Так, в период с 2010 по 2020 год средняя стоимость электроэнергии, вырабатываемой наземными ветряными электростанциями снизилась на 56 процентов - с 8,9 цента США до 3,9 цента США за кВт⋅ч.
В Республике Узбекистан в сотрудничестве с международными финансовыми институтами проведены технико-экономические обоснования широкого использования энергии ветра. Разработана «Концепция обеспечения Республики Узбекистан электрической энергией на 2020-2030 годы», одной из основных целей которой является довести к 2030 году мощность ветряной энергетики до 3000 МВт.
Следует отметить, что показатели ветрового потенциала на территориях, определенных для строительства ВЭС в Узбекистане, выше, чем в среднем по существующим ветропаркам в мире. Другими словами, при сравнении коэффициентов использования мощности было установлено, что показатели нашей страны в 1,5 раза выше среднемировых. Например, из общего объема в 8 760 часов в год, ветряные электростанции в Узбекистане могут работать на полную мощность около 3 900 часов.
На сегодняшний день в Узбекистане запущено несколько проектов строительства ВЭС. Включая:
- Строительство ветряной электростанции мощностью 500 мегаватт в Тамдынском районе Навоийской области, соглашение о которой подписано с компанией Masdar из ОАЭ. Стоимость проекта 600 млн. долл., после выхода на полную мощность ВЭС ежегодно будет вырабатывать 1,8 млрд. кВт⋅ч электроэнергии, экономя 546 млн. кубометров природного газа в год.
- Соглашение о строительстве двух ветряных электростанций подписано с компанией из Саудовской Аравии ACWA Power. Компанией будут построены ВЭС общей мощностью 1000 мегаватт в Гиждуванском и Пешкунском районах Бухарской области стоимостью 1,3 млрд. долл., что даст экономию 1,1 млрд. кубометров природного газа в год.
- Совместно с Европейским банком реконструкции и развития был проведен тендер на строительство ветряной электростанции мощностью 100 МВт
в Берунийском и Караузякском районах Республики Каракалпакстан. Победителем международного тендера объявлена компания «ACWA Power» (Саудовская Аравия) с тарифным предложением 2,57 цента США за 1 кВт⋅ч выработанной электроэнергии. При вводе в эксплуатацию в 2023 году станция будет ежегодно вырабатывать 350 млн кВт⋅ч электроэнергии в год и экономить 106 млн кубометров природного газа в год.
Как показывает анализ реализации проектов, планы, предусмотренные в Концепции развития ветроэнергетики, Министерством энергетики реализуются с опережением графика. Это позволяет повысить прогноз развития мощности ветроэнергетики и довести её к 2030 году до 5 000 МВт. Большинство ВЭС планируется построить в Республике Каракалпакстан.
При реализации проектов ветряных электростанций принимаются меры по обеспечению их безопасной интеграции в единую энергосистему.
Важно отметить и тот факт, что идёт стремительное развитие технологий возобновляемой энергии. В частности, цена на литий-ионные батареи, которые считаются самыми эффективными среди устройств хранения энергии, снизилась до международно приемлемого значения. Международные исследовательские центры прогнозируют, что стоимость такого типа батарей упадет в среднем на 30 процентов в течение следующих 5 лет.
В результате Узбекистан сможет управлять и хранить энергию из возобновляемых источников энергии и обеспечивать стабильность единой энергетической системы.