Ассалому алайкум ҳурматли табиий ва суюлтирилган газ истеъмолчилари. Бугунги бирифинг давомида келиб тушаётган долзарб саволларга жавоб бериб ўтамиз.
1. Биринчи навбатда истеъмолчилардан газ таъминоти масалалари юзасидан қаерга мурожаат қилиш ҳақида саволлар келиб тушмоқда.
“Ҳудудгазтаъминот” АЖ фаолияти доирасида жисмоний ва юридик шахслардан келиб тушаётган мурожаатларни тезкор ҳал этиш мақсадида Жамият қошида 1104 қисқа рақамли колл-марказ ташкил этилган бўлиб, ушбу марказга келиб тушаётган мурожаатлар тезкорлик билан қабул қилиниб, ижобий ҳал этиб борилмоқда.
Шунингдек, “Ҳудудгазтаъминот” акциядорлик жамиятининг “Фейсбук” ижтимоий тармоғида “газ таъминоти муаммолари ва уларни ҳал этиш йўллари” гуруҳи ўз фаолияти йўлга қўйилган бўлиб, у орқали ҳам табиий ва суюлтирилган газ таъминотидаги муаммолар юзасидан йўлланган мурожаатлар ўз вақтида бартараф этиб борилмоқда.
2. Яна бир кўплаб учраётган мурожаатлардан бири – бу шахсий кабинет билан боғлиқ саволлардир.
“Ҳудудгазтаъминот” АЖ томонидан “Табиий газ назорати ва ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш” (АСКУГ) лойиҳаси ишга туширилди. Бугунги кунга қадар республикамиз бўйлаб аҳоли ҳонадонларига 2 миллиондан ортиқ замонавий электрон газ ҳисоблаш ускуналари бепул ўрнатиб берилмоқда ва бу ишлар тизимли равишда давом эттирилмоқда. Газ таъминоти борасида шаффофликни таъминлаш мақсадида аҳоли истеъмолчилари учун янги турдаги “шахсий кабинет” жорий қилинди. Ушбу қулайликдан фойдаланиш учун cabinetaskug.hududgaz.uz илова орқали кириш мумкин. Шахсий кабинетдан фойдаланиш орқали истеъмолчиларга бир қанча қулайликлар яратилган.
Аввало, ҳар бир фуқаро ўзига шахсий кабинетдан фойдаланган ҳолда Жамиятга тўғридан-тўғри онлайн тарзда мурожаат этиши мумкин.
Шунингдек, табиий газ истеъмолчилари шахсий кабинети орқали ўз хонадонларининг кунлик ва ойлик газ истеъмолини кўриб боришлари ҳамда онлайн тарзда тўловларни амалга ошириш имкониятига эга бўладилар.
Учинчидан, истеъмолчиларнинг қулайлиги учун “Газ-Калькулятор”дан ҳам фойдаланиш имкониятлари бор. Бунда, истеъмолчилар ҳисоблагичнинг кўрсаткичини киритиб, ҳисоб-китобларини олиб боришлари мумкин.
Қолаверса, истеъмолчилар онлайн тарзда шахсий кабинет орқали ҳисоблагичдаги ҳолатлар ҳақида маълум қилишлари ёки газ анжомларини созлаб бериш учун ариза қолдиришлари мумкин.
Ушбу тизимда рўйхатдан ўтиш тартиби соддалаштирилган бўлиб, биргина мобил телефон рақамини киритиш орқали рўйхатдан ўтиш мумкин.
Ишончли ва аниқ маълумотлар етказиш мақсадида ушбу тизим “Ҳудудгазтаъминот” АЖнинг ягона “Askug Billing” дастурий базасига уланган бўлиб шахсий кабинет орқали етказилаётган маълумотлар аниқлиги кафолатланган.
3. Суюлтирилган газ таъминоти доирасида аҳолига тақдим этилган ID-карталардан фойдаланиш бўйича ҳам саволлар келиб тушмоқда.
Онлайн режим асосида иш олиб бориш ва рақамлаштириш жараёнлари суюлтирилган газ таъминотига ҳам тадбиқ этилди.  Тизимда шаффофликни таъминлаш, коррупция ва сунъий нарх оширилишини олдини олиш мақсадида аҳолига суюлтирилган газ етказиб беришнинг онлайн “Е-Газ” тизими ишга туширилди. Бу борада барча истеъмолчиларга махсус ID-карталар бепул тарқатилди ва барча маиший газ баллонлари махсус бар-код билан ёрлиқланди. Ҳозирда республикамиз бўйлаб 3,5 миллиондан ортиқ суюлтирилган газ истеъмолчиларига мана шу онлайн тизим асосида газ етказиб берилмоқда.
Ҳурматли суюлтирилган газ истеъмолчилари! Сизга тақдим этилган ID-карталардан фойдаланинг. Уларга мобил иловалар ёки “Пайнет” шохобчалари орқали пул тушириш имконияти мавжуд. Суюлтирилган газ учун тўловларни онлайн тарзда, ана шу махсус карталар орқали амалга оширинг.
4. Яна бир кўп учрайдиган саволлардан бири бу – “ақлли” газ ҳисоблагич ўчиб қолганидан сўнг қайта ёқиш масаласидадир.
“Ақлли” ҳисобдонлардан фойдаланаётган истеъмолчида қарздорлик юзага келса, смс-хабарнома орқали бир неча маротаба огоҳлантирилмоқда. Аҳамятлиси, табиий газ учун тўловларни мобил иловалар орқали онлайн тарзда ҳам амалга ошириш имкони мавжуд. Истеъмолчиларимизнинг  таклифларига кўра, ҳисобдонларни ёқиш жараёни соддалаштирилган  бўлиб, бунда “Энтер” тугмасини оралиқ вақт режимига амал қилган ҳолда 3 марта босиш орқали амалга оширилади.

В ходе сегодняшнего брифинга мы постараемся ответить на самые актуальные вопросы, которые волнуют потребителей накануне осенне-зимнего сезона.
• В ходе сегодняшнего брифинга мы постараемся ответить на самые актуальные вопросы, которые волнуют потребителей накануне осенне-зимнего сезона.
Здравствуйте уважаемые потребители природного и сжиженного газа! В ходе сегодняшнего брифинга мы постараемся ответить на самые актуальные вопросы, которые волнуют потребителей накануне осенне-зимнего сезона.
В числе наиболее важных — это куда обращаться по вопросам газоснабжения.
Для оперативного рассмотрения обращений, предложений и жалоб от физических и юридических лиц, АО «Худудгазтаминот» создан и эффективно действует единый Call-центр по номеру 1104.  Обращения граждан рассматриваются в максимально короткие сроки в рамках законодательства.
Кроме того, в социальной сети «Facebook» АО «Худудгазтаъминот» создана открытая группа «Проблемы и пути решения вопросов газоснабжения», благодаря которой своевременно устраняются проблемы, связанные с обеспечением населения природным и сжиженным газом.
Еще один из самых часто задаваемых запросов — это вопрос, связанный с созданием персонального кабинета. В настоящее время АО «Худудгазтаминот» реализуется проект «Внедрение автоматизированной системы контроля и учета природного газа» (АСКУГ). На сегодняшний день по всей стране бесплатно установлено более 2 миллионов современных электронных газовых счетчиков, и эта работа динамично продолжается. Для обеспечения открытости и прозрачности системы газоснабжения для потребителей природного газа разработан и введен в эксплуатацию новый персональный кабинет. Чтобы воспользоваться данным новшеством необходимо пройти по ссылке wwwcabinetaskug.hududgaz.uz . В частности,
1. Через персональный кабинет можно напрямую связаться со специалистами акционерного общества в режиме реального времени;
2. Потребители получили возможность просматривать свое ежедневное и ежемесячное потребление газа через персональный кабинет и производить платежи через мобильные приложения;
3. Для удобства потребителей запущена функция «Газ-калькулятор», посредством которой потребители могут вводить показания своих счетчиков и отслеживать счета и потребление;
4. Через персональный кабинет потребители в режиме реального времени могут сообщить о состоянии счетчика или подать заявку на проверку газовых приборов.
5. В персональном кабинете значительно упрощена процедура регистрации. Появилась возможность зарегистрироваться через номер мобильного телефона.
6. Для получения достоверной и точной информации абонентом, персональный кабинет интегрирован с системой «Askug Billing».
Среди волнующих население вопросов - использование ID-карт при взаиморасчетах за поставленный сжиженный газ.
Исходя из этого АО «Худудгазтаъминот» сообщает, что современные цифровые технологии внедрены и в процесс поставки сжиженного газа.  Для обеспечения прозрачности системы, предотвращения возникновения коррупции и искусственного завышения цен, была запущена онлайн-система поставок сжиженного газа «E-Gas». В связи с этим всем потребителям были бесплатно розданы специальные ID-карты, а все бытовые газовые баллоны были промаркированы специальным штрих-кодом. В настоящее время более 3,5 млн потребителей сжиженного газа по всей стране подключены к электронной системе контроля и учета газа «E-Gas».
Пользуясь случаем АО «Худудгазтаъминот» просит потребителей сжиженного газа использовать ID-карты для взаиморасчетов с газоснабжающими предприятиями.  Для их пополнения необходимыми финансовыми средствами необходимо воспользоваться мобильными приложениями либо обратиться пункты приема оплаты «Paynet».
И в заключении хотелось бы ответить на вопрос, как подключить «умный» счетчик самостоятельно.
Потребители, использующие «умные» приборы учета газа, при низком либо отрицательном балансе неоднократно предупреждаются посредством SMS-уведомлений. Важно отметить, что оплату за природный газ также можно осуществлять через специальные приложения мобильного телефона и пункту приема оплаты «Paynet». По предложению абонентов АО «Худудгазтаъминот» значительно упрощен механизм самостоятельного подключения новых счетчиков.  В частности, 3-кратным нажатием клавиши «Enter» с соблюдением временного интервала прибор учета возобновляет подачу газа. Весь процесс подключения отображается на табло, необходимо лишь правильно использовать инструкцию. Следует помнить, что прежде чем совершить подключение, необходимо проверить все газовое оборудование на предмет утечки в целях безопасности.