Экология устувор аҳамиятга эга. Табиатни муҳофаза қилиш билан инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш
• Экология устувор аҳамиятга эга. Табиатни муҳофаза қилиш билан инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш
Келажак авлод учун барқарор ва мусаффо келажакни асраб-авайлаш минг йилликнинг энг муҳим вазифаларидан биридир. Энергетика вазирлиги ҳам мусаффо келажак яратиш, ўсимлик дунёси ва биохилма-хилликни келажак авлод учун сақлаб қолиш бўйича чора-тадбирлар кўрмоқда.
Энергетика вазирлиги ташкил топган кундан бошлаб “Яшил энергетика”ни ривожлантириш йўлида қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича инвестиция лойиҳаларини фаол амалга ошира бошлади. Қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш режалаштирилган янги қувватларнинг умумий ҳажми 6000 МВтдан ошди. Албатта, бундай замонавий электр станцияларини барпо этишда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича барча халқаро стандартлар ва қоидаларга риоя қилиш лозим.
Лойиҳаларни амалга ошириш жараёнида Энергетика вазирлиги лойиҳаларнинг атроф-муҳитга таъсири бўйича икки босқичли хавф таҳлилини ўтказади. Биринчи босқичда Халқаро тараққиёт институтлари (Жаҳон банки, Халқаро молия корпорацияси, Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки каби) кўмагида Энергетика вазирлиги тахминан бир йил давомида маълумотларни йиғади ва нафақат лойиҳа учун ажратилган ҳудудда, балки 50 км радиусда ҳам ўрганилмоқда. Қушлар, кўршапалаклар, судралиб юрувчилар ва бошқа ҳайвонларнинг сони ва турлари ўрганилмоқда. Қушлар, кўршапалаклар, судралиб юрувчилар ва бошқа ҳайвонларнинг сони ва турлари ўрганилади. Шунингдек, бунда ўсаётган ўсимликлар ва сув ости сувлари ҳам кузатиб борилади.
Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва ижтимоий таъсир соҳасида халқаро миқёсда тан олинган экспертлар томонидан олиб борилган тадқиқотлардан сўнг, ишларнинг бориши ҳақида ҳисобот тайёрланмоқда. Натижаларга кўра, ижобий хулоса бўлса, танланган майдонда электр станциясини қуришга рухсат берилади.
Кейинчалик, ушбу ҳисобот тендер ҳужжатларининг бир қисми сифатида барча тендер иштирокчиларига тақдим этилади, бу эса тендер иштирокчиларига электр станциясини қуришда талаб қилинадиган иш ҳажмини олдиндан режалаштиришга ёрдам беради.
Иккинчи босқичда экологик ва ижтимоий тадқиқотлар бевосита инвестор томонидан қурилиш бошланишидан олдин камида 6 ой давомида амалга оширилади. Бундай тадқиқотлар тадқиқотнинг биринчи босқичида қилинган қадамларни қисман такрорлайди. Бироқ, инвестор, унинг кредиторлари ва республика ҳукумати ҳеч қандай қурилиш ишлари атроф-муҳитга таъсир этмаслигига ишонч ҳосил қилиши керак.
Шундай қилиб, Қорақалпоғистон Республикасида шамол электр станциясини қуриш бўйича инвестиция лойиҳасини амалга ошириш доирасида баҳорги мониторинг чоғида Қорақалпоғистон ҳудудида илгари топилмаган янги қуш тури – Чўл буқаси аниқланди.
Trumpeter Finch Bucanetes githagineus (LC, Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи), 2021 йил 2 май.
Шунингдек, йиртқич қушларнинг уяларини ўрганиш жараёнида йиртқич қушларнинг 8 тури, шу жумладан, сақлаш учун қуйидаги устувор турлар топилди: қора учуртма (Milvus migrans), буззард (Buteo lagopus), буззард (Buteo buteo), буззард (Buteo rufinus), калта оёқли шавла (Buteo rufinus), калта оёқли бургут (Buteo lagopus), калта оёқли бургут (Circaetus gallicus), дашт бургути (Aquila nipalensis), тилла бургут (Aquila chrysaetos) ва оддий кестрел (Falco tinnunculus).
Rolik - Yevropa rolikli Coracias garrulous, 29 апрель, 2021йил.
Rolik - Yevropa rolikli Coracias garrulous, 18 апрель, 2021 йил.
Шунингдек, Қоратов ва Султонуиздаги тоғли ҳудудларида нафақат Қорақалпоғистон Республикасида, балки Ўзбекистон Республикаси Қизил китобига “заиф” сифатида киритилган ноёб ҳайвон бўлган жайроннинг учта намунаси (Goitered Gazelle subgutturosa) кузатилди.
Buzzard - Buteo lagopus, 18 апрель, 2021 йил.
Бу Энергетика вазирлиги томонидан энергия хавфсизлигига эришиш, атроф-муҳитни сақлаб қолиш ва “тоза” энергияни ривожлантириш учун амалга оширилаётган катта ишларнинг кичик бир қисми бўлиб ҳисобланади.

В приоритете экология. Реализация инвестиционных проектов с заботой о природе
Сохранение для будущего поколения стабильного и чистого будущего, одна из важнейших задач тысячелетия. Минэнерго также предпринимает шаги по созданию чистого будущего и сохранению флоры и биоразнообразия, для будущего поколения.
Развивая «зелёную энергию» Минэнерго с момента своего образования стало активно внедрять инвестиционные проекты по строительству солнечных и ветровых электростанций. Общий объём запланированной новой генерации с использованием ВИЭ превысил 6 000 МВт. Конечно, строительство таких современных электростанций с условием соблюдения всех международных стандартов и правил по сохранению экологии.
Во время реализации проектов, Минэнерго проводит двухэтапный риск-анализ воздействия проектов на экологию. На первом этапе, при поддержке Международных институтов развития (таких как Всемирный банк, Международная финансовая корпорация, Азиатский банк развития, Европейский банк реконструкции и развития), Министерство в течении около одного года, собирает данные, изучая не только на площадке, отводимой для проекта, но и в радиусе 50 км. Изучается количество и виды птиц, летучих мышей, рептилий и прочих животных. Также ведётся учёт растущих растений и подводных вод.
После изучений, проводимых международно-признанными экспертами в области охраны природы и социального влияния, готовится отчёт о проделанной работе. По результатам которого, в случае положительного заключения, разрешается строительство электростанции на отобранном участке.
В последующем данный отчет представляется в рамках тендерной документации всем участникам тендера, что помогает претендентам заранее планировать объём работ в строительстве электростанции.
На втором этапе, экологические и социальные исследования проводятся непосредственно инвестором, перед началом строительства, в течение не менее 6 месяцев. Такие исследования отчасти повторяют шаги, проводимые на первом этапе исследований. Однако инвестор, его кредиторы и Правительство республики должны быть уверены, что никакие строительные работы не приведут к воздействию на окружающую среду.
Так, в рамках реализации инвестиционного проекта по строительству ветряной электростанции в Республике Каракалпакстан, в ходе весеннего мониторинга был обнаружен новый вид птицы, который ранее не был обнаружен на территории Каракалпакстана - Пустынный снегирь.
Trumpeter Finch Bucanetes githagineus (LC, Международный союз охраны природы), 2 мая, 2021 год.
Также, во время обследования гнезд хищных птиц было обнаружено 8 видов хищных птиц, включая следующие приоритетные для сохранения виды: черный коршун (Milvus migrans), канюк (Buteo lagopus), канюк (Buteo buteo), канюк (Buteo rufinus), коротконогий канюк (Buteo rufinus), коротконогий канюк (Buteo lagopus), косолапый орёл (Circaetus gallicus), степной орёл (Aquila nipalensis), беркут (Aquila chrysaetos) и пустельга обыкновенная (Falco tinnunculus).
Сизоворонка - European Roller Coracias garrulous, 29 апреля, 2021 год.
Канюк - Buteo lagopus, 18 апреля, 2021 год.
В нагорьях Каратау и Султануиздагу наблюдались три особи джейрана (Goitered Gazelle subgutturosa), редкое животное не только для Республики Каракалпакстан, но и занесённое также в Красную книгу Республики Узбекистан как «уязвимое».
Джейран - Gazella Subgutturosa, 20 апреля, 2021 год.
Это лишь малая часть большой работы, которую Министерство проделывает для достижения энергобезопасности, сохраняя экологию и развивая «чистую» энергии.