Энергетика вазирлиги: Янги иссиқлик электр станциясини ишга тушириш учун синов-созлаш ишлари олиб борилмоқда
• Энергетика вазирлиги: Янги иссиқлик электр станциясини ишга тушириш учун синов-созлаш ишлари олиб борилмоқда
Аввал хабар қилганимиздек, Туркиянинг “Aksa Enerji” компанияси томонидан Тошкент вилоятида қуввати 240 МВт бўлган буғ-газ ва қуввати 230 МВт бўлган газ-поршенли электр станциясини қуриш лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Объектда курилиш-монтаж ишлари якунланиб созлаш ва ишга тушириш ишлари бажарилмокда. Кеча 22 декабрь куни электр станциянинг очиқ тақсимлаш қурилмасига илк кучланиш берилди. Айни пайтда курилманинг ёрдамчи ускуналари ишга туширилмокда.
Якин 7-8 кун ичида электр станция Ўзбекистоннинг ягона электр тармоғига уланиб, қувват узатишни бошлайди.
Электр станцияси ишга туширилиши натижасида йилига 3,9 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. Ушбу лойиҳани амалга ошириш ҳисобига йилига 550 миллион метр куб табиий газ тежалишига эришилади.
Эслатиб ўтамиз, ушбу инвестиция лойиҳаси Президентимизнинг 2020 йилнинг 13 августдаги ПҚ-4807-сон ва 2021 йил 4 мартдаги ПҚ-5018-сон қарорларига мувофиқ давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида амалга оширилмоқда.

Минэнерго: Ведутся испытательные работы по запуску новой ТЭС
Как сообщалось ранее, турецкая компания «Aksa Enerji» реализует проект по строительству парогазовой электростанции мощностью 240 МВт и газопоршневой электростанции мощностью 230 МВт в Ташкентской области на базе государственно-частного сектора.
На объекте ведутся строительно-монтажные и пусконаладочные работы. Вчера, 22 декабря на открытое распределительное устройство электростанции было подано первое напряжение. Вспомогательное оборудование установки, в свою очередь, в настоящее время вводится в эксплуатацию.
В ближайшие 7-8 дней электростанция будет подключена к единственной электросети Узбекистана и начнет подачу электроэнергию.
Ввод электростанции будет производить 3,9 миллиарда киловатт-час электроэнергии в год. Сам проект позволит сэкономить 550 миллионов кубометров природного газа ежегодно.
Напомним, данный инвестиционный проект реализуется на основе государственно-частного партнерства в соответствии с Указами Президента Республики Узбекистан № ПП-4807 от 13 августа 2020 года и № ПП-5018 от 4 марта 2021 года.