Энергетика вазирлиги: Ғузор туманида қуёш фотоэлектр станцияси лойиҳаси бўйича тендер бошланди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Ғузор туманида қуввати 300 МВтгача бўлган қуёш фотоэлектр станцясининг (ҚФЭС) қурилиши лойиҳаси доирасида мустақил электр энергиясини ишлаб чиқарувчилар (инвесторлар – ишлаб чиқарувчилар) учун тендер (талабларга мувофиқлик сўрови - RFQ) босқичи бошланганлигини эълон қилади.
Ушбу лойиҳа Ўзбекистон ҳукумати томонидан Осиё тараққиёт банки (ОТБ) кўмагида амалга оширилаётган умумий қуввати 1 ГВт бўлган ҚФЭСларни қуриш дастури доирасидаги иккинчи лойиҳа ҳисобланади.
Дастур Ўзбекистон Энергетика вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан амалга оширилмоқда.
Мазкур Дастур қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни ривожлантириш ва 2030 йилга қадар мамлакатимизда электр энергиясига ўсиб бораётган талабни қондириш учун 7 ГВтгача қуёш энергиясини ишлаб чиқариш бўйича Стратегиянинг асосий таркибий қисмларидан биридир.
Танлов ғолиби томонидан Қашқадарё вилоятининг Ғузор туманида 300 МВтгача қувватга эга ҚФЭСни лойиҳалаштириш, молиялаштириш, 25 йил давомида фойдаланиш ва техник хизмат кўрсатишни амалга оширилиши кутилмоқда.
Лойиҳа доирасида инвестор лойиҳа ер майдони ёнида жойлашган 500 кВ кучланишли Ғузор подстанциясигача электр узатиш тармоғини ҳам қуриши керак бўлади.
Ушбу лойиҳа ОТБ билан юқорида келтирилган қўшма дастур доирасидаги биринчи лойиҳада – 457 МВт қувватга эга Шеробод ҚФЭСни қуришда қўлланилган илғор халқаро амалиётга мувофиқ амалга оширилади.
Лойиҳа халқаро миқёсда тан олинган моделли давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида, малакали хусусий инвестор – ишлаб чиқувчини жалб этиш ва танлаш мақсадида амалга оширилмоқда.
Тендер “талабларга мувофиқлик сўрови” (RFQ) босқичида иштирок этиш учун барча манфаатдор томонлар Сўров ҳужжатини юклаб олишлари ва тендерда иштирок этишлари мумкин.
Ҳужжатни юклашда қийинчиликлар юзага келса, қуйидаги манзилларга мурожаат қилишингиз мумкин:
- Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги:
- Осиё тараққиёт банки:
Аризаларни қабул қилиш муддати 2022 йилнинг 30 март куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар давом этади.
Таъкидлаш лозимки, ОТБ Ўзбекистон Республикаси энергетика соҳасида амалга оширилаётган муҳим ислоҳотларни илгари суриш, шунингдек, мамлакатимизда қуёш энергиясидан фойдаланишни ривожлантиришда фаол иштирок этмоқда. ОТБ экспертлари 2014 йилда қуёш энергетикасини ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқишда, Ўзбекистон Республикасида қуёш салоҳиятини баҳолаш бўйича бир қанча тадқиқотларни амалга оширишда иштирок этди. Умумий қуввати 1 ГВт бўлган ҚФЭС қуриш дастури доирасида Ўзбекистон ҳукуматининг талабларига биноан халқаро стандартлар асосида тендер савдоларини ўтказиш учун ОТБнинг консалтинг хизматлари жалб қилинади.

• Launch of the Request for Qualifications for the solar photovoltaic PPP project in Guzar as part of the 1GW solar program developed by the Government of Uzbekistan with the support of the Asian Development Bank
The Ministry of Energy of Uzbekistan (MOE) is pleased to announce the launch of the Request for Qualifications for the Guzar Solar PPP Project (the Project) with a capacity of up to 300MWac.
The Project is the second project under the 1GW Solar Program being developed by the Government of the Republic of Uzbekistan (GOU) with the support of the Asian Development Bank (ADB) as part of the GOU’s large-scale renewable energy strategy to deploy until 2030 up to 8GW of environment-friendly renewable energy generation. The Program is supported by MOE, the Ministry of Investments and Foreign Trade (MIFT), and the Public - Private Partnership Development Agency (PPPDA) and the Ministry of Finance (MOF).
A site situated in the Guzar district of Kashkadarya region has been selected for the construction of a photovoltaic station with a capacity of up to 300MWac and transmission line to the nearby Guzar 220kV substation. The Project shall be structured in accordance with international best practices and shall be developed based on precedents from the Sherabad Solar Project, the first project tendered under the Program.
The Project is being tendered internationally under the Public-Private Partnership model, with the aim to attract and select a qualified private developer-investor for the Project. The GOU is now inviting interested parties to submit their qualification applications by latest on 30 March 2022, 18:00 Tashkent time.
The Asian Development Bank has long been promoting key reforms in the energy sector, as well as pioneering the development of solar power in the Republic of Uzbekistan, starting with the creation of the solar institute in 2013, the establishment of the solar energy roadmap in 2014, and the commissioning of several studies to evaluate the solar potential in the Republic of Uzbekistan. ADB has been mandated by the Government to provide transaction advisory services for the 1GW Solar Program to help the country achieve its overall goals of lowering the cost of its energy sources for the benefit of the population, decreasing its dependence on fossil fuel, and reducing overall CO2 emissions in energy production.
All interested parties are free to download the Request for Qualification (RFQ) document and participate at this stage of the tender.
If you have any difficulties in downloading the document, please feel free to contact:
pv_adb_tenders@minenergy.uz
Asian Development Bank
guzar-solar@adb.org
Bidders should take into account that the RFQ Submission Deadline, 18:00 Tashkent time, on 30 March, 2022.