Энергетика вазирлиги: Ғузор туманида қуёш фотоэлектр станцияси лойиҳаси бўйича тендер бошланди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Ғузор туманида қуввати 300 МВтгача бўлган қуёш фотоэлектр станцясининг (ҚФЭС) қурилиши лойиҳаси доирасида мустақил электр энергиясини ишлаб чиқарувчилар (инвесторлар – ишлаб чиқарувчилар) учун тендер (талабларга мувофиқлик сўрови - RFQ) босқичи бошланганлигини эълон қилади.
Ушбу лойиҳа Ўзбекистон ҳукумати томонидан Осиё тараққиёт банки (ОТБ) кўмагида амалга оширилаётган умумий қуввати 1 ГВт бўлган ҚФЭСларни қуриш дастури доирасидаги иккинчи лойиҳа ҳисобланади.
Дастур Ўзбекистон Энергетика вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан амалга оширилмоқда.
Мазкур Дастур қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни ривожлантириш ва 2030 йилга қадар мамлакатимизда электр энергиясига ўсиб бораётган талабни қондириш учун 7 ГВтгача қуёш энергиясини ишлаб чиқариш бўйича Стратегиянинг асосий таркибий қисмларидан биридир.
Танлов ғолиби томонидан Қашқадарё вилоятининг Ғузор туманида 300 МВтгача қувватга эга ҚФЭСни лойиҳалаштириш, молиялаштириш, 25 йил давомида фойдаланиш ва техник хизмат кўрсатишни амалга оширилиши кутилмоқда.
Лойиҳа доирасида инвестор лойиҳа ер майдони ёнида жойлашган 500 кВ кучланишли Ғузор подстанциясигача электр узатиш тармоғини ҳам қуриши керак бўлади.
Ушбу лойиҳа ОТБ билан юқорида келтирилган қўшма дастур доирасидаги биринчи лойиҳада – 457 МВт қувватга эга Шеробод ҚФЭСни қуришда қўлланилган илғор халқаро амалиётга мувофиқ амалга оширилади.
Лойиҳа халқаро миқёсда тан олинган моделли давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида, малакали хусусий инвестор – ишлаб чиқувчини жалб этиш ва танлаш мақсадида амалга оширилмоқда.
Тендер “талабларга мувофиқлик сўрови” (RFQ) босқичида иштирок этиш учун барча манфаатдор томонлар Сўров ҳужжатини юклаб олишлари ва тендерда иштирок этишлари мумкин.
Ҳужжатни юклашда қийинчиликлар юзага келса, қуйидаги манзилларга мурожаат қилишингиз мумкин:
- Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги:
- Осиё тараққиёт банки:
Аризаларни қабул қилиш муддати 2022 йилнинг 30 март куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар давом этади.
Таъкидлаш лозимки, ОТБ Ўзбекистон Республикаси энергетика соҳасида амалга оширилаётган муҳим ислоҳотларни илгари суриш, шунингдек, мамлакатимизда қуёш энергиясидан фойдаланишни ривожлантиришда фаол иштирок этмоқда. ОТБ экспертлари 2014 йилда қуёш энергетикасини ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқишда, Ўзбекистон Республикасида қуёш салоҳиятини баҳолаш бўйича бир қанча тадқиқотларни амалга оширишда иштирок этди. Умумий қуввати 1 ГВт бўлган ҚФЭС қуриш дастури доирасида Ўзбекистон ҳукуматининг талабларига биноан халқаро стандартлар асосида тендер савдоларини ўтказиш учун ОТБнинг консалтинг хизматлари жалб қилинади.

Минэнерго: Стартовал тендер на проект по строительству солнечной фотоэлектрической станции в Гузарском районе
• Минэнерго: Стартовал тендер на проект по строительству солнечной фотоэлектрической станции в Гузарском районе
Министерство энергетики Республики Узбекистан объявляет о начале этапа тендера (Запрос на предквалификацию
(RFQ)) для независимых производителей электроэнергии (инвесторов-девелоперов) по проекту строительства Гузарской солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС) мощностью до 300 МВт переменного тока.
Данный проект является вторым в рамках Программы по строительству солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 1 ГВт, которая реализуется Правительством Узбекистана при поддержке Азиатского банка развития (АБР).
Программа реализуется Министерством энергетики Узбекистана, Министерством инвестиций и внешней торговли и Агентством по развитию государственно-частного партнерства и Министерством финансов страны.
Данная Программа является одним из ключевых компонентов Стратегии по развитию использования возобновляемых источников энергии и выработке в стране к 2030 году до 7 ГВт экологически чистой солнечной энергии для удовлетворения растущего спроса на электроэнергию.
Ожидается, что победивший участник тендера спроектирует, профинансирует, будет эксплуатировать и обслуживать солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью до 300 МВт переменного тока в Гузарском районе Кашкадарьинской области в течение 25 лет.
В рамках проекта, инвестор-девелопер также должен будет построить линию электропередачи на близлежащую подстанцию 500 кВ Гузар.
Реализация проекта будет происходить в соответствии с передовой международной практикой, которая была применена  в первом проекте в рамках совместной с АБР Программы – строительство Шерабадской солнечной фотоэлектрической станции мощностью 457 МВт.
Проект реализуется по международно-признанной модели государственно-частного партнёрства (ГЧП), с целью привлечения и выбора квалифицированного частного инвестора-девелопера.
Для участия в этапе тендера «Запрос на предквалификацию» (RFQ), все заинтересованные стороны могут бесплатно загрузить документ Запроса и принять участие в тендере.
pv_adb_tenders@minenergy.uz
- в Азиатский банк развития
guzar-solar@adb.org
Претендентам следует принять во внимание, что крайний срок подачи заявки - 18:00 по ташкентскому времени 30 марта 2022 года.
Добавим, что Азиатский банк развития принимает активное участие в продвижении ключевых реформ в энергетическом секторе Республике Узбекистан, а также в развитии использования солнечной энергии в стране. Эксперты АБР принимали участие в 2014 году в разработке «Дорожной карты» по развитию солнечной энергетики, выполнении нескольких исследований для оценки солнечного потенциала в Республике Узбекистан. В рамках Программы ФЭС общей мощностью 1 ГВт, АБР по поручению Правительства Узбекистана предоставляет консультационные услуги с целью проведения тендеров на основе международных стандартов.