Энергетика вазирлиги: Кейинги 4 йилда Навоий ва Талимаржон иссиқлик электр станциялари ҳамда Тошкент иссиқлик электр марказида қўшимча 2 264 МВт янги қувватлар ишга туширилади
• Энергетика вазирлиги: Кейинги 4 йилда Навоий ва Талимаржон иссиқлик электр станциялари ҳамда Тошкент иссиқлик электр марказида қўшимча 2 264 МВт янги қувватлар ишга туширилади
Президентимизнинг 2021 йил 30 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг 2022 – 2026 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини тасдиқлаш ҳамда инвестиция лойиҳаларини бошқаришнинг янги ёндашув ва механизмларини жорий этиш тўғрисида”ги ПҚ-72-сонли қарорига асосан Энергетика вазирлиги тизимидаги “Иссиқлик электр станциялари” АЖ томонидан бир қатор йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилади.
Жумладан, Талимаржон иссиқлик электр станциясида жами қуввати 900 МВтга тенг бўлган иккита, Навоий иссиқлик электр станциясида 1300 МВтга тенг иккита буғ-газ қурилмалари ҳамда Тошкент иссиқлик электр марказида ҳар бирининг қуввати 32 МВтдан бўлган иккита газ турбина қурилмалари (жами 64 МВт), қуриб фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.
Янги қувватларни фойдаланишга топшириш графиги:
- Талимаржон ИЭСда умумий қуввати 900 МВтдан кам бўлмаган навбатдаги иккита буғ-газ қурилмаси 2024 йилда;
- Навоий ИЭСда учинчи ва тўртинчи босқичда ҳар бирининг қуввати 650 МВт бўлган иккита буғ-газ қурилмаси 2024-2025 йилларда фойдаланишга топширилади;
- Тошкент ИЭМ да ҳар бирининг қуввати 32 МВтдан бўлган иккита газ турбинаси 2023 йилда ишга туширилади.
Ушбу қувватларни жорий этиш натижасида энерготизимда қўшимча 2 264 МВт қувват қўшилиб йилига 18,0 млрд кВт.соат электр ишлаб чиқарилади.
Қурилмаларнинг фойдали иш коэффициенти юқорилиги ҳисобига йилига 2,4 млрд куб метр табиий газ иқтисод қилинади. Иқтисод қилинган табиий газнинг ўзига бир йилда 14,0 млрд кВт.соат электр энергиясини ишлаб чиқариш имконияти яратилади.

Capacities of Navoi and Talimarjan TPPs together with Tashkent TTP to be expanded by 2,264 MW
In accordance with the presidential decree PP-72 “On approval of the investment program of the Republic of Uzbekistan for 2022-2026 and the introduction of new approaches and mechanisms for managing investment projects” dated December 30, 2021, JSC “Thermal Power Plants” supervised by the Ministry of Energy will implement several large investment projects.
In particular, it is planned to build and put into operation two combined-cycle plants with a total capacity of 900 MW at the Talimarjan TPP, two combined-cycle plants with a total capacity of 1,300 MW at the Navoi TPP, and two gas turbine units with a total capacity of 32 MW each (64 MW in total).
Commissioning schedule for new facilities:
- The next two combined cycle plants at the Talimarjan TPP with a total capacity of at least 900 MW in 2024;
- Commissioning two combined cycle plants with a capacity of 650 MW each at the third and fourth stages at the Navoi TPP in 2024-2025;
- Two gas turbines with a capacity of 32 MW each at the Tashkent TPP in 2023.
As a result of the input of these capacities, an additional 2,264 MW of capacity will be added to the energy system and 18.0 billion kWh of electricity will be generated per year.
Due to the high efficiency of the installations, 2.4 billion cubic meters of natural gas will be saved in 1 year. Due to the saved natural gas, 14.0 billion kWh of electricity will be generated in 1 year.