“Uzbekistan GTL” заводида автоном электр энергияни ишлаб чиқариш қурилмаси ишга туширилди
2022 йил 4 феврал куни “Uzbekistan GTL” заводида “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамияти Бошқаруви Раиси Меҳриддин Абдуллаев иштирокида ўзининг электр энергиясини ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш учун биринчи буғ турбинаси генератори ишга туширилди.
Умумий қуввати 90 МВтгача бўлган электр энергиясини ишлаб чиқариш қурилмасининг ишга туширилиши билан яқин кунларда GTL заводи нафақат ўзининг ишлаши учун зарур бўлган электр энергиясини ишлаб чиқаришни, балки республика миллий электр тармоғига қўшимча  45 МВтгача бўлган ҳажмда электр энергиясини етказиб беришни ҳам бошлайди.
Қўшимча ишлаб чиқариш қувватлар Шўртан газ-кимё мажмуаси, Шўртан нефт-газ қазиб чиқариш бошқармаси, шунингдек, бошқа ишлаб чиқариш ва ижтимоий объектлар, жумладан, турар-жой бинолари ва тадбиркорлик субъектларини электр энергияси билан таъминлаш имконини яратади.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ ишчи гуруҳ ташрифи доирасида Бошқарув Раиси асосий нефт-газ корхоналарини, жумладан, газ конларида ўрнатилган компрессор станцияларини GTL заводи ишлаб чиқарилаётган электр энергияси негизида ягона автоном тармоққа улаш имкониятларини ўрганиш бўйича топшириқ берди.
Мазкур қарор Ўзбекистон Республикаси Президентининг энергетика тизимининг барқарорлигини ошириш ва асосий ишлаб чиқариш объектларини, биринчи навбатда, нефт ва газ қазиб олиш объектларини автоном электр энергияси билан узлуксиз таъминлаш бўйича топшириқларини бажариш доирасида амалга оширилади.
Қайд этиш жоизки, GTL заводида ишлаб чиқариладиган электр энергиясини автоном ишлаб чиқариш экологик жиҳатдан хавфсиз бўлиб, технологик жараён давомида ҳосил бўладиган ортиқча буғ ҳисобига амалга оширилади. Умуман олганда, GTL заводида қуввати 90 МВтгача бўлган электр энергиясини ишлаб чиқарадиган иккита буғ турбинали генератор ўрнатилган.

On February 4, 2022, the first steam turbine generator started up at Uzbekistan GTL Plant to start its own power generation. The event was attended by Mekhriddin Abdullayev, Chairman of the Board of Uzbekneftegaz JSC.
Upon start-up of the power generation unit with a total output of up to 90 MW, in the coming days, the GTL Plant will start power generation not only for its operation needs, but also for supply of up to 45 MW of extra power to the country’s national power grid.
Additional power output will provide electricity to Shurtan Gas Chemical Complex, Shurtan oil and gas production Directorate, as well as other industrial and social facilities, including residential buildings and business entities.
As part of the visit of the Task Group of Uzbekneftegaz JSC, the Chairman of the Board instructed to study possibility of connecting key oil and gas enterprises, including compressor stations installed at the gas fields, to a single autonomous network based on the electricity generated by the GTL Plant.
This decision will be implemented as part of execution of instructions of the President of the Republic of Uzbekistan to improve stability of energy system and uninterrupted supply of off-grid power to key production facilities, primarily oil and gas production facilities.
It should be noted that the off-grid power generation by the GTL Plant is environmentally friendly and uses excess steam generated during the production process. In total, the GTL Plant has two steam turbine generators that can generate up to 90 MW of power.