“Uzbekistan GTL” заводида автоном электр энергияни ишлаб чиқариш қурилмаси ишга туширилди
2022 йил 4 феврал куни “Uzbekistan GTL” заводида “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамияти Бошқаруви Раиси Меҳриддин Абдуллаев иштирокида ўзининг электр энергиясини ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш учун биринчи буғ турбинаси генератори ишга туширилди.
Умумий қуввати 90 МВтгача бўлган электр энергиясини ишлаб чиқариш қурилмасининг ишга туширилиши билан яқин кунларда GTL заводи нафақат ўзининг ишлаши учун зарур бўлган электр энергиясини ишлаб чиқаришни, балки республика миллий электр тармоғига қўшимча  45 МВтгача бўлган ҳажмда электр энергиясини етказиб беришни ҳам бошлайди.
Қўшимча ишлаб чиқариш қувватлар Шўртан газ-кимё мажмуаси, Шўртан нефт-газ қазиб чиқариш бошқармаси, шунингдек, бошқа ишлаб чиқариш ва ижтимоий объектлар, жумладан, турар-жой бинолари ва тадбиркорлик субъектларини электр энергияси билан таъминлаш имконини яратади.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ ишчи гуруҳ ташрифи доирасида Бошқарув Раиси асосий нефт-газ корхоналарини, жумладан, газ конларида ўрнатилган компрессор станцияларини GTL заводи ишлаб чиқарилаётган электр энергияси негизида ягона автоном тармоққа улаш имкониятларини ўрганиш бўйича топшириқ берди.
Мазкур қарор Ўзбекистон Республикаси Президентининг энергетика тизимининг барқарорлигини ошириш ва асосий ишлаб чиқариш объектларини, биринчи навбатда, нефт ва газ қазиб олиш объектларини автоном электр энергияси билан узлуксиз таъминлаш бўйича топшириқларини бажариш доирасида амалга оширилади.
Қайд этиш жоизки, GTL заводида ишлаб чиқариладиган электр энергиясини автоном ишлаб чиқариш экологик жиҳатдан хавфсиз бўлиб, технологик жараён давомида ҳосил бўладиган ортиқча буғ ҳисобига амалга оширилади. Умуман олганда, GTL заводида қуввати 90 МВтгача бўлган электр энергиясини ишлаб чиқарадиган иккита буғ турбинали генератор ўрнатилган.

На заводе Uzbekistan GTL введена в эксплуатацию установка по производству автономной электроэнергии
• На заводе Uzbekistan GTL введена в эксплуатацию установка по производству автономной электроэнергии
4 февраля 2022 года на заводе Uzbekistan GTL при участии Председателя Правления АО “Узбекнефтегаз” Мехриддина Абдуллаева введен в эксплуатацию первый паротурбинный генератор для начала собственной выработки электроэнергии.
С вводом в эксплуатацию установки по производству электроэнергии, в ближайшие дни завод GTL начнет генерировать электроэнергию не только необходимую для своей работы, но и подавать дополнительные объемы электроэнергии в национальную электросеть республики, в объёме до 45 МВт, при общей выработке до 90 Мвт.
Дополнительные генерируемые мощности позволят обеспечить электроэнергией Шуртанский газохимический комплекс, Шуртанское нефтегазодобывающее управление, а также другие производственные и социальные объекты, в том числе жилые дома и субъекты предпринимательства.
В рамках посещения рабочей группы АО “Узбекнефтегаз”, Председатель Правления поручил изучить возможность подключения ключевых нефтегазовых предприятий, в том числе и компрессорные станции, установленные на месторождениях газа, в единую автономную сеть, на базе вырабатываемой электроэнергии завода GTL.
Данное решение будет реализовано в рамках реализации поручения Президента Республики Узбекистан по повышению стабильности энергосистемы и бесперебойного обеспечения автономным электричеством ключевых производственных объектов, в первую очередь объектов добычи нефти и газа.
Необходимо отметить, что автономное производство электроэнергии, вырабатываемое на заводе GTL, является экологически чистым и осуществляется за счёт излишек пара, вырабатываемого во время технологического процесса. Всего на заводе GTL установлены два паротурбинных генератора позволяющие вырабатывать до 90 МВт электроэнергии.