«МАРКАЗИЙ ОСИЁ ГАЗ ТИЗИМИНИ ЎЗБЕКИСТОНДА МАРКАЗЛАШТИРИШ КЕРАК» – «ЎЗТРАНСГАЗ» РАҲБАРИ БИЛАН СУҲБАТ
• «МАРКАЗИЙ ОСИЁ ГАЗ ТИЗИМИНИ ЎЗБЕКИСТОНДА МАРКАЗЛАШТИРИШ КЕРАК» – «ЎЗТРАНСГАЗ» РАҲБАРИ БИЛАН СУҲБАТ
Ўзбекистонда аҳолини газ билан таъминлаш яхшиланиши учун нималар қилинмоқда, магистрал газ қувурлари қай аҳволда, газ экспорти қандай йўналишлар орқали амалга оширилади?
Шу ва бошқа қатор саволларга жавоб олиш мақсадида «Ўзтрансгаз» акциядорлик жамияти раиси Улуғбек Сайидов билан суҳбатлашдик.
– Улуғбек Ҳусанович, дастлаб Ўзбекистон газ транспорт тизими ҳақида сўзлаб берсангиз.
– Мамлакатимиз газ-транспорт тизими энг ривожланган тизимлардан биридир. Барча вилоятлардан магистрал газ қувурлари ўтган ва уларнинг умумий узунлиги 13 250 км.ни ташкил қилади. Мисол учун айтишимиз мумкин, Бухородаги Газли кони ҳатто собиқ иттифоқ газ тизимининг бошланиш нуқтаси бўлган. Бундан 50-60 йил олдин Бухоро гази Россия федерацияси ҳудудига етказиб берилган. Мана шу Газли ҳудудини ҳалигача Ўзбекистон Республикасининг газ-транспорт ҳаби деб ҳисоблаш мумкин. Газли кони негизида газ омбори ҳам мавжуд ва бу омбор ҳар йили 3 млрд. куб м. газ сақлаш ва қиш мавсумида фойдаланиш имконини беради.
Бугунги кунда тармоғимизда 393 та газ тақсимлаш, 25 та компрессор станциялари бор ва уларда 250 та агрегатлар ишлайди. Улар газни бир нуқтадан иккинчи нуқтага етказишга хизмат қилади.
Энг муҳим нуқталаримиздан бири бу – Марказий Осиё газ ўтказиш қувурлари тизими. Бу тизим азалдан ўзбек ва туркман газларини шимолга етказиб беришга хизмат қилган ва бир кунда 100 млн. м3 газ ўтказиш қувватига эга.
Мустақиллик йилларида яна бир йирик газ ўтказиш тизими қурилди – бу Ўзбекистоннинг 525 км. ҳудудидан ўтувчи, Туркманистон ва Ўзбекистон газини Хитойга етказиб берувчи йўналиш ҳисобланади. Бу транзит орқали Ўзбекистон яхши маблағ ишлаб олиш билан бирга мазкур лойиҳа тўлиқ хорижий инвестиция орқали амалга оширилгани ҳам аҳамиятлидир. Бу лойиҳа 50 млрд. м3гача газ ўтказиш қувватига эга. Лойиҳа ишчиларининг барчаси юртдошларимиздир.
– ЦАРЭС давлатлари анжуманида соҳа вазири Алишер Султонов Марказий Осиё давлатлари газ тизимини бир марказ орқали бошқариш ташаббусини илгари сурганди. Бу режа амалга ошиши мумкинми?
– Биз Марказий Осиё ҳудудида худди электр энергиясидаги сингари интеграллашган умумий тизим ишини йўлга қўйиш таклифи билан чиққанмиз. Ҳозир Осиё Тараққиёт Банки ва қўшни давлатлар билан мана шу масала устида ишлаяпмиз.
Қўшни давлатлар билан газ тармоқларимиз бир-бирига боғланган. Тизимдан самарали фойдаланиш, талафотсиз ишлатиш ва техник ҳолатлар мониторинги, таъмирлаш ишларини йўлга қўйиш, кимгадир зарур бўлган пайтда газни етказиб бериш, кимдандир ортиқчасини олиш каби қатор масалаларда бизга бундай марказ жуда зарур.
Ҳозир қўшни давлатлар бу таклифимизни ўйлаб кўришяпти, ҳисоб-китоб қилишяпти. Ҳар жиҳатдан қулай жойда жойлашганлиги учун бу марказ фаолиятининг Ўзбекистонда йўлга қўйилиши мақсадга мувофиқ.
– Аҳоли энг зич ва таъминоти оғир бўлган ҳудуд Фарғона водийси ҳисобланади. Водий таъминотини яхшилаш учун қандай ишлар амалга ошириляпти?
– Президентимиз талаби ҳам, ўзимизнинг мақсадимиз ҳам халқимизни газ билан таъминлаш. Фарғона водийсига йўлга қўйилган «Оҳангарон-Пунгон» газ ўтказиш қувури ноёб лойиҳа ҳисобланади. Чунки шунча баландликда эканлигига қарамай ишлаб келмоқда. Ана шу қувурни лупинг қилиш, яъни ўтказиш қувватини ошириш ишлари кетмоқда.
Бундан ташқари, водий вилоятларида ҳам геология-разведка ишлари олиб борилмоқда, янги конлар очилмоқда. Ана шундай конлардан бири – Учтепа конидир.
Энг муҳими, биз Андижон вилояти Хўжаобод туманидаги газ омборини модернизация қилишни режалаштираяпмиз. Сабаби бу омбор 900 млн. м3 газ сақлаш имкониятига эга. Биз шу кўрсаткични 1,2 млрд. м3га етказмоқчимиз. Ана шу қўшимча 300 млн. м3 газ водий аҳолисининг куз-қиш ойларидан қийинчиликсиз ўтиб олишларига ёрдам беради.
– Бир нечта йирик лойиҳалар тўғрисида гапирдингиз. Булар бир неча йилларни ва катта маблағларни талаб қилади. Уларни молиялаштириш манбалари қандай?
– Энг нозик масала молиялаштириш манбаларини топиш ва улардан самарали фойдаланишдир. Модернизация ишларини амалга ошириш учун экологик-ижтимоий аудит, тендер ишлари амалга оширилди. Биз биринчи босқич ишларида Осиё Тараққиёт Банки кўмагидан фойдалансак, кейинчалик Жаҳон Банки, Европа Тикланиш ва Тараққиёт Банки ва Япониянинг қатор молиявий институтлари ёрдамидан фойдаланамиз. Уларда бизнинг лойиҳаларимизга жуда катта қизиқиш бор.
Модернизацияга бу қадар жиддий киришганимизнинг сабаблари бор, албатта. Таъкидлаш керакки, жуда узоқ вақт газ-транспорт тизимига катта маблағ ажратилмаган. Магистрал газ қувурларимизнинг 60 фоизи 30 йилдан ортиқ муддат фойдаланиб келинмоқда. Газ босими, ўтказиш қуввати, қувур диаметри каби омилларга қараб улардан фойдаланиш муддати ўзгариб боради. Баъзи қувурлар 55 атмосфера босими ўтказиши керак бўлса-да, бу кўрсаткич 30 атмосферага тушиб қолган, яъни икки баробаргача камайиб кетган.
Биз вазиятга кўра маълум ҳудуд қувурини бутунлай алмаштирамиз ёки ўтказувчанлик хусусиятини оширамиз

АО «УЗТРАНСГАЗ»: «ДЛЯ СТРАН ЦЕНТРАЛЬНОЙ АЗИИ ВАЖНО СОЗДАТЬ ЕДИНЫЙ ДИСПЕТЧЕРСКИЙ ЦЕНТР ПО РАСПРЕДЕЛЕНИЮ ГАЗА»
• АО «УЗТРАНСГАЗ»: «ДЛЯ СТРАН ЦЕНТРАЛЬНОЙ АЗИИ ВАЖНО СОЗДАТЬ ЕДИНЫЙ ДИСПЕТЧЕРСКИЙ ЦЕНТР ПО РАСПРЕДЕЛЕНИЮ ГАЗА»
Что делается для улучшения газоснабжения населения в Узбекистане, каково состояние магистральных газопроводов, по каким направлениям реализуется экспорт газа?
Чтобы получить ответы на эти и другие вопросы журналист Кун.уз побеседовал с председателем акционерного общества «Узтрансгаз» Улугбеком Сайидовым.
– Улугбек Хусанович, расскажите вначале о газотранспортной системе Узбекистана.
– Газотранспортная система нашей страны является одной из самых развитых. Во всех областях проложены газопроводы и их общая протяженность составляет 13 250 км. К примеру, можно сказать, что рудник Газли в Бухаре даже был отправной точкой газовой системы бывшего Союза. 50-60 лет тому назад газ Бухары поставлялся на территорию Российской Федерации. И территорию Газли до сих пор можно считать газотранспортным хабом Республики Узбекистан. На базе рудника Газли имеется и газовое хранилище, которое позволяет ежегодно хранить 3 млрд. куб.м газа и использовать его в зимний период.
В настоящее время в нашей сети имеются 393 газораспределительных, 25 компрессорный станций, на которых работают 250 агрегатов. Они служат поставке газа с одной точки на другую.
Одна их самых важных наших точек это — Центральноазиатская система газопроводов. Эта система и ранее служила поставке узбекского и туркменского газа на север, и обладает пропускной способностью до 100 млн. м3 газа в сутки.
В годы независимости была построена еще одна система газопровода — это направление газопровода, 525 км. которого проходит по территории Узбекистана, и поставляющая узбекский и туркменский газ в Китай. Этот транзит значим тем, что позволяет Узбекистану получить хороший доход, и вместе с тем, этот проект полностью реализован за счет иностранных инвестиций. Он обладает пропускной способностью до 50 млрд. м3. Все работники проекта — наши соотечественники.
– На форуме государств ЦАРЭС министр отрасли Алишер Султанов выдвинул инициативу по управлению газовой системой центрально-азиатских государств из одного центра. Как может быть реализован этот план?
– Мы выдвинули предложение о налаживании работы интегрированной общей газовой системы таким же образом, как в области электроэнергии. В настоящее время совместно с Азиатским банком развития и соседними государствами мы ведем работу по данному вопросу.
Наши газопроводы с соседними странами связаны друг с другом. Такой центр важен для эффективного использования системы, не допущения потерь и осуществления технического мониторинга, проведения ремонтных работ, поставки газа в необходимых случаях, изъятия излишков и решения других вопросов.
В настоящее время соседние государства думают над нашим предложением, все взвешивают. Из-за оптимального месторасположения целесообразно наладить деятельность этого центра именно в Узбекистане.
– Ферганская долина является одной из густонаселенных регионов и со сложным обеспечением. Какая работа реализуется для улучшения обеспечения долины?
– Требование Президента нашей страны и наша задача состоит в обеспечении нашего народа газом. Протянутый до Ферганской долины газопровод «Ахангаран-Пунган» является уникальным в своем роде. Несмотря на то, он находится на большой высоте, газопровод продолжает действовать. Проводится работу по лупингу, то есть повышению пропускной способности этого газопровода.
Кроме того, в областях долины также проводятся геолого-разведывательные работы, открываются новые месторождения. Один из таких месторождений – Учтепинское.
Главное, мы планируем модернизацию газохранилища в Ходжаабадском районе Андижанской области. Так это газохранилище способно вместить 900 млн. м3 газа. Мы хотим довести этот показатель до 1,2 млрд. м3. Дополнительные 300 млн. м3 будут способствовать проведению жителями долины осенне-зимних месяцев без потерь.
– Вы остановились на нескольких крупных проектах. Они требуют нескольких лет и крупных средств. Каковы источники их финансирования?
– Самый сложный вопрос заключается в нахождении источников финансирования и их эффективном использовании. Для осуществления работы по модернизации реализуются экологически-социальный аудит, тендерные работы. На первом этапе мы воспользуемся помощью Азиатского банка развития, затем будем опираться на помощь Всемирного банка, Европейского банка реконструкции и развития, и ряда финансовых институтов Японии. Они проявляют большой интерес к нашим проектам.
Конечно, есть свои причины, почему мы так серьезно взялись за модернизацию. Нужно отметить, долгое время не выделялись большие средства для газотранспортной системы. 60 процентов магистральных газопроводов используются более 30 лет. В зависимости от давления газа, пропускной мощности, диаметра трубы меняется их срок использования. Некоторые трубы должны пропускать газ под давлением 55 атмосфер, но этот показатель опустился до 30 атмосфер, то есть сократился вдвое.
В зависимости от ситуации, мы полностью поменяем трубу на определенной территории или повысим ее пропускную способность.