“Дубай – EXPO” халқаро кўргазмаси доирасида Энергетика вазирлиги делегацияси “ACWA Power” компаниясининг йирик қуёш электр станциясида бўлди
• “Дубай – EXPO” халқаро кўргазмаси доирасида Энергетика вазирлиги делегацияси “ACWA Power” компаниясининг йирик қуёш электр станциясида бўлди
Аввал хабар берганимиздек, “Дубай – EXPO 2020” халқаро кўргазмаси доирасида “Ўзбекистон энергетика ҳафталиги” бўлиб ўтмоқда. Ҳафталик доирасида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги делегацияси БААнинг Дубай шаҳридаги “ACWA Power” компаниясининг “Noor energy-1” қуёш электр станциясида бўлишди.
Ушбу қуёш электр станциянинг умумий қуввати 950 МВт бўлиб, у дунёдаги йирик қуёш энергияларидан ҳисобланади. Унда қуёш технологиялари асосида электр энергияси ишлаб чиқишнинг 3 хил туридан самарали фойдаланиш орқали 24 соат давомида яшил энергия ишлаб чиқарилади.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон Энеретика вазирлиги ушбу йўналишда самарали фаолият олиб бормоқда. Хусусан, бу борада ўтган 3 йил ичида қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича халқаро компаниялар билан ҳамкорликда 10 та битим имзоланди. Ушбу қисқа муддатда қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича Президентимиз томонидан 9 та қарор имзоланди.
Тизимли ишлар натижасида, 2021 йилнинг август ойида Навоий вилоятининг Кармана туманида биринчи йирик 100 МВт қувватли қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилди.
Шу билан бирга, жорий йил 1 чорагида Самарканд вилоятининг Нуробод туманида иккинчи 100 МВт қувватли йирик қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилиши режалаштирилган.
“ACWA Power” компанияси Ўзбекистонда умумий қуввати 2 600 МВт бўлган иссиқлик, қуёш ва шамол электр станциялари қуради.
Хусусан, Бухоро вилоятининг Пешку ва Ғиждувон туманларида ҳар бирининг қуввати 500 МВтдан бўлган 2 та шамол электр станцияси 2023 йилнинг декабрь ойида ишга туширилади. Шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасининг Қораўзак туманида 100 МВт қувватга эга шамол электр станцияси қурилади.
Шу билан бирга, компания томонидан Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳрида қуввати 1 500 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси қурилмоқда ва у 2023 йилнинг тўртинчи чорагида ишга туширилиши режалаштирилган.
Ўзбекистон делегацияси вакиллари юртимизда нафакат қуёш панеллари орқали электр энергияси ишлаб чиқиш, балки қуёш технологиялари асосида электр энергияси ишлаб чиқишнинг барча турларидан самарали фойдаланиш бўйича ўрганишлар олиб боришди.
Энергетика вазирлиги бошқарма бошлиғи Абдуллажон Отабоевнинг таъкидлашича, ушбу станция эритилган туздан фойдаланган ҳолда, узоқ муддатли энергия сақлаш характерига эга. Шу сабабли станция тунги вақтда ҳам самарали электр энергияси ишлаб чиқаради. Ўрганишлардан кузланган мақсад ушбу тажрибани босқичма-босқич юртимизда ҳам жорий этиш ҳисобланади.
Маълумот учун, Ўзбекистон энергетика ҳафталиги жорий йилнинг 12-16 февраль кунлари “EXPO 2020 – Дубай” халқаро кўргазмасидаги Ўзбекистон павильонида ташкил этилмоқда.
Унда Энергетика вазирлиги, “Ўзбекнефтьгаз” АЖ, “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг лойиҳалари тақдимотлари, “В2В” форматдаги учрашув ва музокаралар бўлиб ўтиши кутилмоқда.

Делегация Минэнерго посетила крупнейшую солнечную электростанцию ACWA Power в рамках выставки Dubai – EXPO
• Делегация Минэнерго посетила крупнейшую солнечную электростанцию ACWA Power в рамках выставки Dubai – EXPO
В рамках международной выставки Dubai-EXPO 2020 продолжается проведение «Недели энергетики Узбекистана». В её рамках делегация Министерства энергетики страны посетила солнечную электростанцию Noor Energy-1 компании ACWA Power (Саудовская Аравия).
Суммарная мощность этой солнечной электростанции в г. Дубай (ОАЭ) составляет 950 МВт, то есть она является одной из крупнейших солнечных электростанций в мире. Noor Energy-1 производит экологически чистую энергию 24 часа в сутки за счет эффективного использования 3 различных типов производства электроэнергии на основе солнечной технологии.
Следует отметить, что Министерство энергетики Узбекистана эффективно работает по реализации проектов возобновляемой энергетики. В частности, за последние 3 года подписано 10 соглашений о сотрудничестве с международными компаниями на строительство солнечных фотоэлектических электростанций (ФЭС) и ветряных электростанций (ВЭС). За этот короткий срок Президентом страны подписано 9 постановлений по проектам ФЭС и ВЭС.
Первым значимым результатом этой работы стало введение в эксплуатацию в августе 2021 года первой промышленной солнечной фотоэлектрической электростанции мощностью 100 МВт в Карманинском районе Навоийской области.
Запуск второй ФЭС мощностью 100 МВт запланирован в первом квартале текущего года в Нурабадском районе Самаркандской области.
Тесное сотрудничество по проектам возобновляемой энергетики налажено Минэнерго с саудовской компанией ACWA Power, которая построит в Узбекистане тепловые, солнечные и ветряные электростанции общей мощностью 2600 МВт.
В частности, в Пешкунском и Гиждуванском районах Бухарской области этой компанией в декабре 2023 года будут введены в эксплуатацию две ветряные электростанции мощностью по 500 МВт каждая. Ветропарк мощностью 100 МВт будет также построен ею в Караузякском районе Республики Каракалпакстан.
На четвертый квартал 2023 года запланирован ввод тепловой электростанции мощностью 1500 МВт, которую ACWA Power строит в г. Ширин Сырдарьинской области.
В ходе посещения Noor Energy-1 члены узбекской делегации ознакомились с опытом выработки электроэнергии за счет солнечных батарей, а также по эффективному использованию других видов генерации электроэнергии на основе гелиотехнологий.
Как отметил начальник управления Минэнерго Абдулладжон Отабоев, анализ применяемой на Noor Energy-1 технологии долговременного хранения энергии с использованием растворенной соли (что позволяет продолжать энергоснабжение в ночное время), позволит поэтапно внедрить такой опыт в Узбекистане.
Добавим, что «Энергетическая неделя Узбекистана» проходит на Dubai-EXPO 2020 с 12 по 16 февраля текущего года в узбекском павильоне международной выставки.
В ходе Недели проводятся презентации проектов Министерства энергетики Республики Узбекистан, АО «Узбекнефтегаз», АО «Тепловые электростанции», встречи и переговоры в формате «В2В».