“Dubai Expo–2020” кўргазмасида Швейцария компанияси билан ҳамкорлик Меморандуми имзоланди
Жорий йилнинг 14 февраль куни “EXPO-2020” бутунжаҳон кўргазмасида (Дубай, БАА) Ўзбекистон энергетика ҳафталиги доирасида “Uzbekistan GTL” заводи ва “Clariant” компанияси ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
“Кимё соҳасида экологик барқарор ва инновацион ечимларга ихтисослашган “Clariant” компанияси Ўзбекистондаги саноат корхоналари билан ишлашда катта тажрибага эга эканлиги, шунингдек, республика саноати жадал суръатлар билан ривожланишини ҳисобга олган ҳолда Энергетика вазирлиги, “Ўзбекнефтгаз” АЖ, хусусан, “Uzbekistan GTL” заводи билан узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйишдан манфаатдор”, - деди “EXPO-2020” бутунжаҳон кўргазмасида Ўзбекистон энергетика ҳафталиги доирасида ўтказилган “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва “Uzbekistan GTL” заводи вакиллари билан учрашувда “Clariant” нинг Мюнхендаги ваколатхонасининг директори доктор Ралф Вайспаупт.
“Clariant” компанияси вакиллари Ўзбекистонда ёқилғи-енергетика ва саноат тармоқларида амалга оширилаётган ислоҳотларни катта қизиқиш билан кузатаётганликларини, бугунги кунда республикамизнинг улкан салоҳиятидан келиб чиқиб, Ўзбекистонда кимёвий реагентлар ва катализаторларни ишлаб чиқаришни ташкил этиш имкониятларини пухта ўрганаётганликларини таъкидладилар.
Имзоланган Меморандум доирасида GTL заводига зарур кимёвий маҳсулотларни етказиб бериш соҳасидаги ҳамкорликнинг жиҳатлари белгилаб олинди.
“Clariant” ихтисослаштирилган кимёвий маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича дунёдаги етакчи компаниялардан биридир. У бешта қитъада 100 дан ортиқ гуруҳ компаниялари томонидан фаолоят кўрсатиб, дунё бўйлаб 13 000 га яқин ходимларга эга. Бош офиси Швейцариянинг Муттензе шаҳрида жойлашган.

На выставке «Dubai Expo–2020» подписан Меморандум о сотрудничестве со швейцарской компанией
14 февраля 2022 года в рамках Недели энергетики Узбекистана на Всемирной выставке «Экспо-2020» (Дубай, ОАЭ) между заводом “Uzbekistan GTL“ и компанией Clariant подписан Меморандум о взаимопонимании.
“Clariant, специализирующаяся на экологически устойчивых и инновационных решениях в области химии, принимая во внимание большой опыт работы с промышленными предприятиями в Узбекистане, а также значительный промышленный рост в республике, заинтересована в налаживании долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества с Министерством энергетики, АО “Узбекнефтегаз”, и в особенности с заводом Uzbekistan GTL” – об этом заявил директор Мюнхенского офиса компании Clariant доктор Ральф Вейспаупт, на встрече с представителями АО “Узбекнефтегаз” и завода Uzbekistan GTL в рамках недели энергетики Узбекистана на Всемирной выставке «Экспо-2020».
Представители компании Clariant отметили что с большим интересом наблюдают осуществляемые реформы в топливно-энергетическом и индустриальном секторе Узбекистана, и сегодня, учитывая большой потенциал республики, тщательным образом изучают возможность организации производства химических реагентов и катализаторов в Узбекистане.
В рамках подписанного Меморандума определены аспекты сотрудничества в области поставок необходимой химической продукции заводу GTL.
Швейцарская компания Clariant является одной из ведущих мировых компаний по производству специализированной химической продукции. Она представлена на пяти континентах более чем 100 компаниями группы и насчитывает около 13 000 сотрудников по всему миру. Штаб-квартира находится в г.Муттенце, Швейцария.