“Dubai Expo–2020” кўргазмасида Швейцария компанияси билан ҳамкорлик Меморандуми имзоланди
Жорий йилнинг 14 февраль куни “EXPO-2020” бутунжаҳон кўргазмасида (Дубай, БАА) Ўзбекистон энергетика ҳафталиги доирасида “Uzbekistan GTL” заводи ва “Clariant” компанияси ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
“Кимё соҳасида экологик барқарор ва инновацион ечимларга ихтисослашган “Clariant” компанияси Ўзбекистондаги саноат корхоналари билан ишлашда катта тажрибага эга эканлиги, шунингдек, республика саноати жадал суръатлар билан ривожланишини ҳисобга олган ҳолда Энергетика вазирлиги, “Ўзбекнефтгаз” АЖ, хусусан, “Uzbekistan GTL” заводи билан узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйишдан манфаатдор”, - деди “EXPO-2020” бутунжаҳон кўргазмасида Ўзбекистон энергетика ҳафталиги доирасида ўтказилган “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва “Uzbekistan GTL” заводи вакиллари билан учрашувда “Clariant” нинг Мюнхендаги ваколатхонасининг директори доктор Ралф Вайспаупт.
“Clariant” компанияси вакиллари Ўзбекистонда ёқилғи-енергетика ва саноат тармоқларида амалга оширилаётган ислоҳотларни катта қизиқиш билан кузатаётганликларини, бугунги кунда республикамизнинг улкан салоҳиятидан келиб чиқиб, Ўзбекистонда кимёвий реагентлар ва катализаторларни ишлаб чиқаришни ташкил этиш имкониятларини пухта ўрганаётганликларини таъкидладилар.
Имзоланган Меморандум доирасида GTL заводига зарур кимёвий маҳсулотларни етказиб бериш соҳасидаги ҳамкорликнинг жиҳатлари белгилаб олинди.
“Clariant” ихтисослаштирилган кимёвий маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича дунёдаги етакчи компаниялардан биридир. У бешта қитъада 100 дан ортиқ гуруҳ компаниялари томонидан фаолоят кўрсатиб, дунё бўйлаб 13 000 га яқин ходимларга эга. Бош офиси Швейцариянинг Муттензе шаҳрида жойлашган.

Uzbekistan GTL and Clariant signed a Memorandum of Understanding
On February 14, 2022, as part of the Energy Week Uzbekistan at World Expo 2020 (Dubai, UAE), Uzbekistan GTL Plant and Clariant signed a Memorandum of Understanding.
“Clariant, specialized in environmentally sustainable and innovative solutions in the field of chemistry, taking into account extensive experience of cooperation with industrial enterprises in Uzbekistan, as well as significant industrial growth in the republic, takes an interest in establishing long-term and mutually beneficial cooperation with Ministry of Energy, Uzbekneftegaz JSC, and Uzbekistan GTL Plant in particular,” Dr. Ralf Weispaupt, director of Clariant’s Munich office, said at the meeting with representatives of Uzbekneftegaz JSC and Uzbekistan GTL Plant as part of the Energy Week Uzbekistan at World Expo 2020.
Representatives of Clariant noted that they are observing with great interest the ongoing reforms in the fuel, energy and industrial sectors of Uzbekistan, and today, given the great potential of the republic, they are carefully studying options to set up production of chemical reagents and catalysts in Uzbekistan.
The signed Memorandum determines aspects of cooperation in the field of supplies of the required chemical products to the GTL Plant.
Clariant is one of the world's leading companies in production of specialized chemical products. It is represented on five continents by more than 100 group companies and has about 13,000 employees worldwide. The headquarters is located in Muttenz, Switzerland.