“Uzbekistan GTL” ва “ExxonMobil” Ўзбекистондаги GTL заводи негизида синтетик мойлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш имкониятларини ўрганмоқда
• “Uzbekistan GTL” ва “ExxonMobil” Ўзбекистондаги GTL заводи негизида синтетик мойлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш имкониятларини ўрганмоқда
2022 йилнинг 15 февраль куни “Экспо 2020” халқаро кўргазмасида (Дубай, БАА) Ўзбекистон энергетика ҳафталиги доирасида “Uzbekistan GTL” компанияси вакиллари ExxonMobil (АҚШ) делегацияси билан бизнес-учрашув ўтказди.
“ExxonMobil” жаҳон энергетика бозорининг ортиб бораётган талабини қондириш учун технологик ютуқлар ва инновацияларни қўллайдиган дунёдаги энг йирик нефт компанияларидан бири ҳисобланади. Компания саноатдаги энг йирик ишлаб чиқариш ресурсларига эга ва нефт маҳсулотлари ва нефт-кимё маҳсулотларини қайта ишлаш, ишлаб чиқариш ва маркетинги бўйича дунёнинг энг йирик компанияларидан биридир.
Учрашувда GTL заводида ишлаб чиқариладиган ва нефт кимё саноати учун қимматли хомашё ҳисобланган синтетик нефтдан АPI таснифи (Америка нефт институти) III+ гуруҳидаги синтетик мойлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш имкониятлари муҳокама қилинди. Бугунги кунда синтетик мойлар эксплуатацион ҳусусиятлари бўйича минерал мойларга нисбатан сезиларли устунликка эга ва шунинг учун уларга талаб ҳар йили ортиб бормоқда.
“ExxonMobil” вакиллари мазкур лойиҳани амалга ошириш жараёнини биргаликда батафсил ўрганишдан манфаатдор эканликларини билдирдилар, ва бу борадаги кейинги қадамлар белгиланиб, ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари кўриб чиқилди.
Аввалроқ Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев “Uzbekistan GTL” синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш мажмуасининг очилиш маросимида ташкил этилаётган ягона нефт-кимё кластери доирасида завод атрофида янги сателит ишлаб чиқаришларни ташкил этиш бўйича топшириқ берган эди. Очилиш маросимида Ўзбекистон Президентига “Uzbekistan GTL” заводи негизида синтетик мойлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича истиқболли лойиҳа тақдим этилди.
Дастлабки маълумотларга кўра, Ўзбекистондаги GTL заводи негизида 100 минг тоннагача синтетик мойлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш имконияти мавжуд бўлиб, бу келажакда республикада юқори сифатли мотор мойларини тўлақонли ишлаб чиқаришни яратиш имконини беради.

Uzbekistan GTL и ExxonMobil изучают возможность организации производства синтетических масел на базе завода GTL в Узбекистане
• Uzbekistan GTL и ExxonMobil изучают возможность организации производства синтетических масел на базе завода GTL в Узбекистане
image
15 февраля 2022 года в рамках Недели энергетики Узбекистана на Всемирной выставке «Экспо-2020» (Дубай, ОАЭ) представители компании Uzbekistan GTL провели бизнес-встречу с делегацией ExxonMobil (США).
ExxonMobil – одна из крупнейших нефтяных компаний в мире, применяет технологические достижения и инновации для удовлетворения растущего спроса мирового энергетического рынка. Компания располагает крупнейшими в отрасли производственными ресурсами и входит в число мировых компаний по переработке, производству и маркетингу нефтепродуктов и продуктов нефтехимии.
На встрече была обсуждена возможность организации производства синтетических масел классификации АPI (American Petroleum Institute) группы III+, из вырабатываемой на заводе GTL синтетической нефти, которая является ценным сырьем для нефтехимии. Сегодня синтетические масла имеют значительное превосходство по эксплуатационным свойствам над минеральными маслами, в связи с чем отмечается ежегодное увеличение спроса на них.
Представители ExxonMobil выразили заинтересованность в совместном детальном изучении реализации данного проекта, определены дальнейшие шаги в данном направлении, а также рассмотрены перспективные направления сотрудничества.
Раннее Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, на церемонии открытия комплекса по производству синтетического жидкого топлива Uzbekistan GTL поручил создать вокруг завода новые производства-сателиты, в рамках создаваемого единого нефтегазохимического кластера. Перспективный проект организации производства синтетических масел на базе завода Uzbekistan GTL был презентован Президенту Узбекистана в ходе церемонии открытия.
Согласно предварительным данным, на базе завода GTL в Узбекистане имеется потенциальная возможность организации производства до 100 тыс. тонн синтетических масел, что в перспективе позволит создать в республике полноценное производство высококачественных моторных масел.