“Uzbekistan GTL” ва “ExxonMobil” Ўзбекистондаги GTL заводи негизида синтетик мойлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш имкониятларини ўрганмоқда
• “Uzbekistan GTL” ва “ExxonMobil” Ўзбекистондаги GTL заводи негизида синтетик мойлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш имкониятларини ўрганмоқда
2022 йилнинг 15 февраль куни “Экспо 2020” халқаро кўргазмасида (Дубай, БАА) Ўзбекистон энергетика ҳафталиги доирасида “Uzbekistan GTL” компанияси вакиллари ExxonMobil (АҚШ) делегацияси билан бизнес-учрашув ўтказди.
“ExxonMobil” жаҳон энергетика бозорининг ортиб бораётган талабини қондириш учун технологик ютуқлар ва инновацияларни қўллайдиган дунёдаги энг йирик нефт компанияларидан бири ҳисобланади. Компания саноатдаги энг йирик ишлаб чиқариш ресурсларига эга ва нефт маҳсулотлари ва нефт-кимё маҳсулотларини қайта ишлаш, ишлаб чиқариш ва маркетинги бўйича дунёнинг энг йирик компанияларидан биридир.
Учрашувда GTL заводида ишлаб чиқариладиган ва нефт кимё саноати учун қимматли хомашё ҳисобланган синтетик нефтдан АPI таснифи (Америка нефт институти) III+ гуруҳидаги синтетик мойлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш имкониятлари муҳокама қилинди. Бугунги кунда синтетик мойлар эксплуатацион ҳусусиятлари бўйича минерал мойларга нисбатан сезиларли устунликка эга ва шунинг учун уларга талаб ҳар йили ортиб бормоқда.
“ExxonMobil” вакиллари мазкур лойиҳани амалга ошириш жараёнини биргаликда батафсил ўрганишдан манфаатдор эканликларини билдирдилар, ва бу борадаги кейинги қадамлар белгиланиб, ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари кўриб чиқилди.
Аввалроқ Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев “Uzbekistan GTL” синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш мажмуасининг очилиш маросимида ташкил этилаётган ягона нефт-кимё кластери доирасида завод атрофида янги сателит ишлаб чиқаришларни ташкил этиш бўйича топшириқ берган эди. Очилиш маросимида Ўзбекистон Президентига “Uzbekistan GTL” заводи негизида синтетик мойлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича истиқболли лойиҳа тақдим этилди.
Дастлабки маълумотларга кўра, Ўзбекистондаги GTL заводи негизида 100 минг тоннагача синтетик мойлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш имконияти мавжуд бўлиб, бу келажакда республикада юқори сифатли мотор мойларини тўлақонли ишлаб чиқаришни яратиш имконини беради.

Uzbekistan GTL and ExxonMobil are exploring the possibility of setting up the production of synthetic oils based at the GTL Plant in Uzbekistan
• Uzbekistan GTL and ExxonMobil are exploring the possibility of setting up the production of synthetic oils based at the GTL Plant in Uzbekistan
image
On February 15, 2022, as part of the Energy Week Uzbekistan at World Expo 2020 (Dubai, UAE), representatives of Uzbekistan GTL held a business meeting with ExxonMobil (USA) delegation
ExxonMobil is one of the world’s largest oil companies, applying technological advancements and innovations to meet the growing demand of global energy market. The company possesses the largest manufacturing resources within the industry and is one of the world's largest companies in processing, production and marketing of petroleum products and petrochemicals.
The meeting focused on possibility of setting up production of synthetic oils of API (American Petroleum Institute) group III classification +, from synthetic oil produced at the GTL Plant, which is a valuable raw material for petrochemicals. Today, synthetic oils have a significant performance excellence over mineral oils, and therefore their demand sees a year-on-year growth.
Representatives of ExxonMobil expressed their interest in a joint detailed study of the project implementation. Representatives of the companies outlined further steps, and looked into promising areas of cooperation.
Earlier, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the opening ceremony of the Uzbekistan GTL Complex for production of synthetic liquid fuel, instructed to set up new satellite production facilities around the Plant, as part of the unified petrochemical cluster under construction. The promising project for setting up the production of synthetic oils based at Uzbekistan GTL Plant was presented to the President of Uzbekistan during the opening ceremony.
Based on the preliminary data, the GTL plant in Uzbekistan has a potential opportunity to set up the production of up to 100 thousand tons of synthetic oils, which in the future will enable the country to creating a full-fledged production of high-quality motor oils.