Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида “Иссиқлик электр станциялари”АЖ қатор манфаатли келишувларга эришди
• Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида “Иссиқлик электр станциялари”АЖ қатор манфаатли келишувларга эришди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 декабрда “Ўзбекистон Республикасининг 2022-2026 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини тасдиқлаш ҳамда инвестиция лойиҳаларини бошқаришнинг янги ёндашув ва механизмларини жорий этиш тўғрисида”ги ПҚ-72-сонли қарорига асосан “Иссиқлик электр станциялари” АЖ томонидан бир қатор йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш белгиланган.
Жумладан, Талимаржон ИЭСда жами қуввати 900 МВтга тенг бўлган иккита, Навоий ИЭС да 1300 МВтга тенг иккита буғ-газ қурилмалари ҳамда Тошкент ИЭМда ҳар бирининг қуввати 32 МВтдан бўлган иккита газ турбина қурилмаларини қуриб фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.
Қолаверса, мавжуд электр станцияларининг хавфсиз ва барқарор ишлаши ҳамда техник хизмат кўрсатиш тизимини яратиш, ускуналарни модернизация қилиш, захира қисмларини етказиб бериш, хизмат кўрсатувчи ходимларининг имкониятларини ривожлантириш ва шу билан Ўзбекистонда электр энергиясини ишлаб чиқаришнинг юқори самарадорлиги ва ишончлилигини ошириш мақсадида ҳам қатор лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилган.
Шунга кўра, жорий йилнинг 24 март куни иш бошлаган Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти томонидан халқаро ҳамкорлар билан бир қатор манфаатли келишувларга эришилди.
Шунингдек, 2022 йилнинг февраль ойида Италиянинг “AC BOILERS S.p.A” компанияси вакиллари билан анъанавий иссиқлик электр станцияларида барқарорликни ошириш мақсадида модернизация ишларини олиб бориш, амалдаги газ турбиналари ва буғ қозонларидан фойдаланишда иссиқлик қозонларининг самарадорлигини ошириш каби масалалар бўйича музокаралар ўтказилган эди. Ўзаро муҳокамалар натижаси сифатида форум доирасида “AC BOILERS S.p.A” компанияси билан “Иссиқлик электр станциялари” АЖ ўртасида тизим корхоналарида “экологик тоза” энергия ускуналарини ўрнатган ҳолда қувватларни ошириш бўйича меморандум имзоланди.

АО «Тепловые электрические станции» в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума достигнут ряд выгодных соглашений
• АО «Тепловые электрические станции» в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума достигнут ряд выгодных соглашений
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года за №ПП-72 “Об утверждении Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2022-2026 годы и внедрении новых подходов и механизмов по управлению инвестиционными проектами” предусмотрена реализация со стороны АО “Тепловые электрические станции” ряда крупных инвестиционных проектов.
В частности, предусмотрен пуск в эксплуатацию двух паро-газовых турбин мощностью 900 МВт на Талимарджанской ТЭС, двух паро-газовых турбин мощностью 1300 МВт на Навоийской ТЭС, а также двух газовых турбин мощностью по 32 МВт каждая на Ташкентской ТЭЦ.
Помимо этого, предусматривается также реализация ряда проектов, направленных на создание системы безопасного и устойчивого функционирования действующих электростанций и их технического обслуживания, модернизацию оборудования и обеспечение запасными частями с расширением возможностей обслуживающих работников, и на этой основе обеспечение надежности и высокопроизводительности производства электрической энергии в Узбекистане.
В этой связи, со стороны АО “Тепловые электрические станции” на начавшемся 24 марта текущего года Ташкентском международном инвестиционном форуме заключен ряд выгодных соглашений с зарубежными партнерами.
С итальянской компанией “AC BOILERS S.p.A” в феврале 2022 года проведены переговоры по осуществлению модернизации в целях обеспечения устойчивости традиционных тепловых электрических станций, повышению эффективности использования действующих паро-газовых турбин. По итогам переговоров в рамках форума подписан меморандум между АО «Тепловые электрические станции» и “AC BOILERS S.p.A” о повышении производственных мощностей подведомственных предприятий с установкой «экологически чистого» оборудования.