Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида “Иссиқлик электр станциялари”АЖ қатор манфаатли келишувларга эришди
• Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида “Иссиқлик электр станциялари”АЖ қатор манфаатли келишувларга эришди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 декабрда “Ўзбекистон Республикасининг 2022-2026 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини тасдиқлаш ҳамда инвестиция лойиҳаларини бошқаришнинг янги ёндашув ва механизмларини жорий этиш тўғрисида”ги ПҚ-72-сонли қарорига асосан “Иссиқлик электр станциялари” АЖ томонидан бир қатор йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш белгиланган.
Жумладан, Талимаржон ИЭСда жами қуввати 900 МВтга тенг бўлган иккита, Навоий ИЭС да 1300 МВтга тенг иккита буғ-газ қурилмалари ҳамда Тошкент ИЭМда ҳар бирининг қуввати 32 МВтдан бўлган иккита газ турбина қурилмаларини қуриб фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.
Қолаверса, мавжуд электр станцияларининг хавфсиз ва барқарор ишлаши ҳамда техник хизмат кўрсатиш тизимини яратиш, ускуналарни модернизация қилиш, захира қисмларини етказиб бериш, хизмат кўрсатувчи ходимларининг имкониятларини ривожлантириш ва шу билан Ўзбекистонда электр энергиясини ишлаб чиқаришнинг юқори самарадорлиги ва ишончлилигини ошириш мақсадида ҳам қатор лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилган.
Шунга кўра, жорий йилнинг 24 март куни иш бошлаган Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти томонидан халқаро ҳамкорлар билан бир қатор манфаатли келишувларга эришилди.
Шунингдек, 2022 йилнинг февраль ойида Италиянинг “AC BOILERS S.p.A” компанияси вакиллари билан анъанавий иссиқлик электр станцияларида барқарорликни ошириш мақсадида модернизация ишларини олиб бориш, амалдаги газ турбиналари ва буғ қозонларидан фойдаланишда иссиқлик қозонларининг самарадорлигини ошириш каби масалалар бўйича музокаралар ўтказилган эди. Ўзаро муҳокамалар натижаси сифатида форум доирасида “AC BOILERS S.p.A” компанияси билан “Иссиқлик электр станциялари” АЖ ўртасида тизим корхоналарида “экологик тоза” энергия ускуналарини ўрнатган ҳолда қувватларни ошириш бўйича меморандум имзоланди.

JSC Thermal Power Plants has reached several beneficial agreements at the Tashkent International Investment Forum.
• JSC Thermal Power Plants has reached several beneficial agreements at the Tashkent International Investment Forum.
JSC Thermal Power Plants plans to implement several major investment projects following the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan of December 30, 2021, No.RP-72 “On approval of the Investment Program of the Republic of Uzbekistan for 2022-2026 and the introduction of new approaches and mechanisms for managing investment projects”.
It is planned to build and put into operation two steam and gas units with a total capacity of 900 MW at Talimarjan TPP, two steam and gas units with a total capacity of 1,300 MW at Navoi TPP and two gas turbines with a capacity of 32 MW each at Tashkent TPC.
In addition, it is planned to implements several projects for the creation of a system of safe and stable operation and maintenance of existing power plants, equipment modernization, supply of spare parts, capacity building of service personnel and improving high efficiency and reliability of electricity generation in Uzbekistan
During the Tashkent International Investment Forum, which began on March 24, JSC Thermal Power Plants has reached several beneficial agreements with international partners.
In February 2022, talks were held with representatives of Italy’s AC BOILERS S.p.A on issues such as carrying out modernization works to increase the stability of traditional thermal power plants, increasing the efficiency of heating boilers in the use of existing gas turbines and steam boilers. The negotiations served to sign a memorandum between AC BOILERS S.p.A. and JSC Thermal Power Plants to increase the capacity of the system enterprises by installing environmentally friendly energy equipment.