Сирдарё вилоятида қуввати 1 600 МВт бўлган замонавий иссиқлик электр станциясини қуриш лойиҳаси бўйича битим имзоланди
• Сирдарё вилоятида қуввати 1 600 МВт бўлган замонавий иссиқлик электр станциясини қуриш лойиҳаси бўйича битим имзоланди
“Сирдарё вилоятида қуввати 1 600 МВт бўлган буғ-газ иссиқлик электр станциясини қуриш” инвестиция лойиҳаси доирасида “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва EDF (Франция) Nebras Power (Қатар) ва Sojitz (Япония) компаниялари консорциуми ўртасида электр энергиясини сотиб олиш бўйича битим имзоланди.
Битим Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида Консорциум вице-президенти Беатрис Буффон хоним ва “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ бошқарув раиси Дадажон Исақулов томонидан имзоланди.
Лойиҳа доирасида Сирдарё вилояти, Ширин шаҳрида 55 гектар майдонда замонавий “H-class”даги қўшма циклда ишлайдиган газ ва буғ турбинали иссиқлик электр станцияси қурилиши режалаштирилган бўлиб, 2026 йилнинг январь ойида ишга туширилиши кутилмоқда.
Лойиҳанинг йиллик электр энергия ишлаб чиқариш қуввати 12 млрд кВт.соатни ташкил этади. Станциянинг фойдали иш коэффициенти 60%дан юқори бўлади ва бунинг натижасида йилига 1,1 млрд куб метр табиий газ тежалишига эришилади.
Аҳамиятлиси, станция қурилиши давомида 2 500 нафар, ишга тушгач эса 120 нафар янги иш ўрни яратилади.
Айтиш жоизки, Марказий Осиё ва МДҲ давлатларида очиқ тендер савдолари орқали амалга оширилаётган энг йирик инвестиция лойиҳаларидан бири ҳисобланади.
Эслатиб ўтамиз, Халқаро молия корпорациясининг техник кўмагида ўтказилган очиқ тендерда 2021 йилнинг 19 ноябрь куни EDF- NEBRAS-Sojitz компаниялар концорциуми (Франция, Қатар ва Япония) ғолиб чиққан эди.

Подписано соглашение по проекту ТЭС мощностью 1600 МВт в Сырдарьинской области
Подписано Соглашение о закупке электроэнергии между АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и консорциумом в составе компаний EDF (Франция), Nebras Power (Катар) и Sojitz (Япония) в рамках реализации инвестиционного проекта «Строительство парогазовой теплоэлектростанции мощностью 1600 МВт в Сырдарьинской области».
Соглашение было подписано вице-президентом Консорциума Беатрис Буффон и председателем правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Дададжоном Исакуловым в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума.
Проект предусматривает строительство современной парогазовой турбинной электростанции «Н-класса» на площади 55 га в г. Ширин Сырдарьинской области. Ввод ТЭС в эксплуатацию планируется в январе 2026 года.
Новая ТЭС будет производить 12 млрд кВт·ч в год.
КПД тепловой электростании будет выше 60%, что позволит сэкономить 1,1 млрд кубометров природного газа в год.
На строительстве электростанции будет задействовано 2500 человек. После ввода ТЭС в эксплуатацию здесь будет трудоустроено 120 специалистов.
Возведение современной ТЭС мощностью 1600 МВт в Сырдарьинской области является одним из крупнейших инвестиционных проектов в Центральной Азии и СНГ, реализуемых  посредством открытых торгов.
Напомним, консорциум EDF-NEBRAS-Sojitz (Франция, Катар и Япония) выиграл открытый тендер, который был организован при технической поддержке Международной финансовой корпорации 19 ноября 2021 года.