Ўзбекистонда 3 та қуёш фотоэлектр станциясини қуриш бўйича малакали иштирокчилар рўйхати эълон қилинди
• Ўзбекистонда 3 та қуёш фотоэлектр станциясини қуриш бўйича малакали иштирокчилар рўйхати эълон қилинди
Ўзбекистон, Тошкент, 2022 йил 30 март – 2021 йил 30 августда эълон қилинган қуёш фотоэлектр станцияси (ҚФЭС) “Uzbek Solar 3” лойиҳаси (Халқаро молия корпорацияси ҳамкорлигида Бухоро, Наманган ва Хоразм вилоятларида жами қуввати 500 МВт бўлган 3 та майдон) бўйича “Мувофиқлик сўрови (RFQ)” га жавоб сифатида, 2021 йил 29 ноябрь куни Тошкент вақти билан соат 23:00 гача 15 та ариза келиб тушди.
Танлов комиссияси таркибига кирувчи Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ, Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги ва Молия вазирлиги барча келиб тушган аризаларни кўриб чиқди ва ўз таклифларини тақдим этиш учун “Таклифлар сўрови” (RFP) танловининг навбатдаги босқичига таклиф қилинадиган дастлабки саралашдан ўтган иштирокчиларнинг қуйидаги рўйхатини (алифбо тартибида) аниқлади:
1. Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar (БАА) – Йирик ҚФЭС
2. Alarko Holding AS (Туркия) – Ўрта ҚФЭС
3. Elsewedy Electric S.A.E. (Миср) – Ўрта ҚФЭС
4. GD Power – Powerchina Consortium (ХХР) – Йирик ҚФЭС
5. International Company for Water and Power Projects - ACWA Power (Саудия Арабистони) – Йирик ҚФЭС
6. Jinko Power Technology Co. Ltd. (ХХР) – Йирик ҚФЭС
7. Nebras Power QPSC (Қатар) – Йирик ҚФЭС
8. ReNew Power Private Limited - Ajlan & Bros Energy Company Консорциум компания (Ҳиндистон ва Саудия арабистони) – Йирик ҚФЭС
9. Solarpack Corporación Tecnológica S.A. (Испания) – Йирик ҚФЭС
10. TBEA Xinjiang SunOasis Co. (ХХР) – Йирик ҚФЭС
11. Voltalia SA (Франция) – Кичик ҚФЭС
Олдиндан саралаш учун сўров (RFQ) қоидаларига мувофиқ, иштирокчилар Йирик ҚФЭС, Ўрта ҚФЭС ва Кичик ҚФЭС учун ўз таклифларини тақдим этишлари мумкин.
Ўрта ҚФЭС учун саралашдан ўтган деб эълон қилинган иштирокчилар ўз таклифларини фақат Ўрта ҚФЭС ва Кичик ҚФЭС учун тақдим этишлари мумкин.
Кичик ҚФЭС учун малакали деб эълон қилинган иштирокчилар ўз таклифларини фақат Кичик ҚФЭС учун тақдим этиш ҳуқуқига эга бўладилар.

Список квалифицированных участников тендера на строительство 3-х солнечных ФЭС в Узбекистане
Ташкент, Узбекистан, 30 марта 2022 – В ответ на «Запрос на соответствие требованиям (RFQ)» для проекта «Uzbek Solar 3», опубликованного 30 августа 2021 года, к крайнему сроку подачи 29 ноября 2021 года, 23:00 часов по Ташкентскому времени было получено 15 заявок.
Тендерная комиссия, в состав которой входят, в том числе, представители Министерства энергетики, Министерства инвестиций и внешней торговли, АО «Национальные электрические сети Узбекистана», Агентство по развитию государственно-частного партнёрства при Министерстве финансов Республики Узбекистан и Министерстве финансов, рассмотрела все полученные заявки и определила следующий список (в алфавитном порядке) участников, прошедших предварительный квалификационный отбор, которые будут приглашены на следующий этап тендера «Запрос предложений (RFP)» для подачи своих предложений:
1. Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar (ОАЭ) – Большая ФЭС
2. Alarko Holding AS (Турция) – Средняя ФЭС
3. Elsewedy Electric S.A.E. (Египет) – Средняя ФЭС
4. GD Power – Powerchina Consortium (КНР) – Большая ФЭС
5. International Company for Water and Power Projects - ACWA Power (Саудовская Аравия) – Большая ФЭС
6. Jinko Power Technology Co. Ltd. (КНР) – Большая ФЭС
7. Nebras Power QPSC (Катар) – Большая ФЭС
8. ReNew Power Private Limited - Ajlan & Bros Energy Company Консорциум компаний (Индия и Саудовская Аравия) – Большая ФЭС
9. Solarpack Corporación Tecnológica S.A. (Испания) – Большая ФЭС
10. TBEA Xinjiang SunOasis Co. (КНР) – Большая ФЭС
11. Voltalia SA (Франция) – Малая ФЭС
В соответствии с правилами Запроса на предквалификацию (RFQ), участники будут иметь право подавать свои предложения на Большую ФЭС, Среднюю ФЭС и Малую ФЭС.
Участники тендера, объявленные прошедшими квалификационный отбор для Средней ФЭС, будут иметь право подавать свои предложения только для Средней ФЭС и Малой ФЭС.
Участники тендера, объявленные прошедшими квалификационный отбор для Малой ФЭС, будут иметь право подавать свои предложения только для Малой ФЭС.