Ўзбекистонда 3 та қуёш фотоэлектр станциясини қуриш бўйича малакали иштирокчилар рўйхати эълон қилинди
• Ўзбекистонда 3 та қуёш фотоэлектр станциясини қуриш бўйича малакали иштирокчилар рўйхати эълон қилинди
Ўзбекистон, Тошкент, 2022 йил 30 март – 2021 йил 30 августда эълон қилинган қуёш фотоэлектр станцияси (ҚФЭС) “Uzbek Solar 3” лойиҳаси (Халқаро молия корпорацияси ҳамкорлигида Бухоро, Наманган ва Хоразм вилоятларида жами қуввати 500 МВт бўлган 3 та майдон) бўйича “Мувофиқлик сўрови (RFQ)” га жавоб сифатида, 2021 йил 29 ноябрь куни Тошкент вақти билан соат 23:00 гача 15 та ариза келиб тушди.
Танлов комиссияси таркибига кирувчи Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ, Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги ва Молия вазирлиги барча келиб тушган аризаларни кўриб чиқди ва ўз таклифларини тақдим этиш учун “Таклифлар сўрови” (RFP) танловининг навбатдаги босқичига таклиф қилинадиган дастлабки саралашдан ўтган иштирокчиларнинг қуйидаги рўйхатини (алифбо тартибида) аниқлади:
1. Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar (БАА) – Йирик ҚФЭС
2. Alarko Holding AS (Туркия) – Ўрта ҚФЭС
3. Elsewedy Electric S.A.E. (Миср) – Ўрта ҚФЭС
4. GD Power – Powerchina Consortium (ХХР) – Йирик ҚФЭС
5. International Company for Water and Power Projects - ACWA Power (Саудия Арабистони) – Йирик ҚФЭС
6. Jinko Power Technology Co. Ltd. (ХХР) – Йирик ҚФЭС
7. Nebras Power QPSC (Қатар) – Йирик ҚФЭС
8. ReNew Power Private Limited - Ajlan & Bros Energy Company Консорциум компания (Ҳиндистон ва Саудия арабистони) – Йирик ҚФЭС
9. Solarpack Corporación Tecnológica S.A. (Испания) – Йирик ҚФЭС
10. TBEA Xinjiang SunOasis Co. (ХХР) – Йирик ҚФЭС
11. Voltalia SA (Франция) – Кичик ҚФЭС
Олдиндан саралаш учун сўров (RFQ) қоидаларига мувофиқ, иштирокчилар Йирик ҚФЭС, Ўрта ҚФЭС ва Кичик ҚФЭС учун ўз таклифларини тақдим этишлари мумкин.
Ўрта ҚФЭС учун саралашдан ўтган деб эълон қилинган иштирокчилар ўз таклифларини фақат Ўрта ҚФЭС ва Кичик ҚФЭС учун тақдим этишлари мумкин.
Кичик ҚФЭС учун малакали деб эълон қилинган иштирокчилар ўз таклифларини фақат Кичик ҚФЭС учун тақдим этиш ҳуқуқига эга бўладилар.

List of prequalified bidders for 3 Solar PV plants in Uzbekistan, in tender conducted with IFC
Tashkent, Uzbekistan, 30 March 2022 – In response to the request for qualifications (RFQ) for the Uzbek Solar 3 Project (total 500 MW at 3 sites in Bukhara, Namangan and Khorezm) published on August 30, 2021, the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan has received 15 RFQ Applications before the deadline of November 29, 2021, 23:00 hours Tashkent Time.
On the basis of foregoing, the Tender Commission, that includes, among others, the representatives of the Ministry of Energy (MOE), the Ministry of Investments and Foreign Trade (MIFT), JSC National Electric Grids of Uzbekistan (NEGU), Public-private partnership development agency under Ministry of finance of the Republic of Uzbekistan (PPPDA), and the Ministry of Finance (MOF), has evaluated all the Applications and has determined the following list (in alphabetical order) of Prequalified Bidders to be invited to Request for Proposals stage:
1. Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar (UAE) – Large PV
2. Alarko Holding AS (Turkey) – Medium PV
3. Elsewedy Electric S.A.E. (Egypt) – Medium PV
4. GD Power – Powerchina Consortium (China) – Large PV
5. International Company for Water and Power Projects - ACWA Power (Saudi Arabia) – Large PV
6. Jinko Power Technology Co. Ltd. (China) – Large PV
7. Nebras Power QPSC (Qatar) – Large PV
8. ReNew Power Private Limited - Ajlan & Bros Energy Company Consortium (India and Saudi Arabia) – Large PV
9. Solarpack Corporación Tecnológica S.A. (Spain) – Large PV
10. TBEA Xinjiang SunOasis Co. (China) – Large PV
11. Voltalia SA (France) – Small PV
As per the RFQ rules, the Applicants declared as Prequalified Bidders for Large PV, will be eligible to submit proposals for Large PV, Medium PV and Small PV. The Applicants, declared as Prequalified Bidders for Medium PV, will be eligible to submit proposals only for Medium PV and Small PV. The Applicants, declared as Prequalified Bidders for Small PV, will be eligible to submit proposals only for Small PV.