Қорақалпоғистон Республикасида қуввати 200 МВт бўлган навбатдаги шамол электр станциясини қуриш учун тендер эълон қилинди
• Қорақалпоғистон Республикасида қуввати 200 МВт бўлган навбатдаги шамол электр станциясини қуриш учун тендер эълон қилинди
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати (Ҳукумат) 2030 йилгача мамлакатимизда 12 ГВт қувватга эга экологик тоза энергия ишлаб чиқариш мақсадида кенг кўламли қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш стратегиясини амалга оширмоқда.
Ушбу ташаббус доирасида Ҳукумат Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) билан умумий қуввати 2 000 МВт (Шамол дастури) бўлган йирик шамол энергетикаси лойиҳаларини ишлаб чиқиш бўйича ҳамкорлик қилиш учун ўзаро англашув меморандумини имзолади. Натижажа, 2021 йил октябрь ойида Шамол дастури доирасида 100 МВт қувватга эга биринчи лойиҳа тендери муваффақиятли якунлади.
Мустақил энергия ишлаб чиқарувчисини танлаш бўйича ушбу тендер орқали дастурнинг иккинчи лойиҳаси – 200 МВт қувватга эга навбатдаги шамол электр станциясини Қорақалпоғистон Республикасининг Беруний ва Қораўзак туманларида барпо этиш режалаштирилган.
Лойиҳанинг амалга оширилишига малакали инвесторларни жалб қилиш ва танлаш мақсадида “Дастлабки малака ҳужжатлари тўпламини тақдим этишга доир сўров” (RFQ) жараёни билан бошланувчи икки босқичли тендер жараёнига старт берилди. Сўнгра “Таклиф учун сўров” (RFP) жараёни амалга оширилади.
Ҳукумат лойиҳа учун RFQ ишга туширилганини мамнуният билан эълон қилади ва ушбу лойиҳага қизиққан ишлаб чиқувчи – инвесторларни ўзларининг “Дастлабки малака ҳужжатлари тўплами”ни (SOQ) 2022 йил 30 июнга қадар (Тошкент вақти билан соат 18:00)  топширишлари мумкин.
Барча манфаатдор инвесторлар қуйидаги электрон почта манзиллари орқали RFQ босқичида иштирок этишлари мумкин. Бунда RFQ ҳужжатини юклаб олиш ва виртуал маълумотлар порталига (VDR) кириш ҳуқуқини бериш учун қизиқиш билдирган инвесторлар электрон почта манзиллари рўйхатини (5 тагача электрон почта манзили) тақдим этишлари лозим бўлади.

Launch of the request for qualification for 200 MW wind project in Karakalpakstan region of the Republic of Uzbekistan with support from EBRD
• Launch of the request for qualification for 200 MW wind project in Karakalpakstan region of the Republic of Uzbekistan with support from EBRD
The Government of the Republic of Uzbekistan (GOU) is implementing a large-scale renewable energy strategy to deploy 12 GW of cost effective and environment-friendly renewable energy generation by 2030 to the increasing energy demand across the country. Under this initiative, the GOU has signed a memorandum of understanding with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) to cooperate on the development of large-scale wind power projects up to a total capacity of 2,000 MW (Wind Program). GOU has successfully awarded the first project under the Wind Program with a capacity of 100 MW in October 2021.
Through the current tender process to select an independent power producer, GOU wishes to advance the second project of the program, a 200 MW wind power plant, a BESS and an associated evacuation infrastructure (Project), at a site situated in the Beruniy and Qorao’zak district of the Republic of Karakalpakstan in the Republic of Uzbekistan.
A two-stage tender process with the Request for Qualification (RFQ) process, followed by a Request For Proposal (RFP) process is implemented in order to attract and select a qualified private developer-investor for the Project (the Private Partner).
GOU is pleased to announce the launch of the RFQ for the Project and now invites interested developer-investor to submit their Statement of Qualifications (SOQ) by latest [30 June 2022], 18:00 Tashkent time.
All the interested developer-investor can participate in the RFQ process by expressing their interest over the below mails. The interested developer-investor is also requested to share the list of email address (up to 5 email addresses) for providing them the access to the VDR for downloading the RFQ document.