Замонавий кадрлар – энерготизим истиқболи
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва “Иссиқлик электр станциялари” АЖ электр энергияси ишлаб чиқариш корхоналарини замонавий билим ва кўникмаларга эга кадрлар билан таъминлаш, мутахассислар малакасини узлуксиз оширишга алоҳида аҳамият бермоқда.
Бунга кўра, жорий йилда тизимда фаолият юритаётган жами 10 076 нафар ходимдан 4517 нафарининг, шу жумладан, 3984 нафар ишлаб чиқариш ходимлари, 323 нафар мутахассис ва 210 нафар раҳбар кадрларнинг малакасини ошириш режалаштирилган. Мазкур йўналишда олиб борилган чора-тадбирлар натижасига кўра 1-чорак мобайнида 380 нафар ходимнинг малакаси оширилди.
Иссиқлик ва электр энергияси ишлаб чиқариш жараёнига замонавий стандартларни кенг жалб қилишда халқаро тажрибани ўрганиш ҳам муҳим. Шу мақсадда “Иссиқлик электр станциялари” АЖ Россия Федерацияси Энергетика вазирлиги тасарруфидаги Санкт-Петербург энергетика малака ошириш институти билан ҳамкорликни йўлга қўйди. Ўқув дастурига кўра, айни пайтгача 35 нафар ишлаб чиқариш ходимлари Санкт-Петербург шаҳрида ўз малакаларини ошириб қайтишди.
Шунингдек, замонавий “экологик самарадор” энергоқурилмаларга техник хизмат кўрсатиш йўналишида Италиянинг “AC BOILERS S.p.A” компаниясининг тегишли муассасаларида 100 нафардан ортиқ ходимлар малакаси оширилиши ва ўзаро тажриба алмашиш тадбирлари режалаштирилмоқда.
- Халқаро таълим дастурларимиздан ташқари, мамлакатимиз ишлаб чиқариш корхоналари ва ўқув марказларида ҳам ходимларимиз малакасини ошириш режалаштирилган, - дейди “Иссиқлик электр станциялари” АЖ ходимлар билан ишлаш бўлими бошлиғи Феруза Турғунова. - Йил давомида “Навоий ИЭС” акциядорлик жамиятининг “Келажак энергетикаси” ўқув марказида 207 нафар, “Ўзбекгидроэнерго” компанияси таълим марказларида эса 150 нафар ходимнинг малакасини ошириш кўзда тутилмоқда.
Эътиборли жиҳати, Президентимиз томонидан олий таълим муассасалари талабалари бандлигини таъминлаш юзасидан белгилаб берилган устивор вазифалар ижросини таъминлаш бўйича “Иссиқлик электр станциялари” АЖ томонидан тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, электр энергетикаси йўналиши бўйича мутахассисларни тайёрлашга ихтисослашган мамлакатимизнинг 4 та олий таълим муассасалари 35 нафар юқори босқич талабалари ўтказилган танлов натижаларига кўра шартномалар асосида электр станцияларида ҳақ тўланадиган амалиётга жалб қилинди.

Современные кадры – приоритет энергосферы
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан, АО «Тепловые электрические станции» самое приоритетное значение придаётся постоянному повышению уровня специалистов, обеспечение предприятий кадрами, имеющими современный уровень знаний и навыков в сфере энергетики.
В рамках «дорожной карты», разработанной в этом направлении на 2022 год, запланировано повышение квалификации 4517 из 10 076 сотрудников отрасли. В их числе 3984 работников производственного сектора, 323 специалистов и 210 руководящих кадров.
По итогам 1 квартала 380 специалистов повысили квалификацию на курсах, разработанных на основе национальных и международных образовательных программ.
Изучается международный опыт внедрения современных стандартов производства тепловой и электрической энергии. В частности, налажено сотрудничество с Санкт-Петербургским энергетическим институтом повышения квалификации при Министерстве энергетики Российской Федерации. На сегодняшний день в Санкт-Петербурге прошли обучение 35 специалистов электроэнергетической сферы Узбекистана.
При участии итальянской компании «AC BOILERS S.p.A» запланировано повышение квалификации более 100 сотрудников по направлению технического обслуживания современных экологически эффективных энергоустановок.
На системной основе проводится повышение квалификации специалистов на отечественных производственных предприятиях и в учебных центрах.
«В течение этого года предусматривается обучение 207 работников в учебном центре «Келажак энергетикаси» АО «Навоийская ТЭС», 150-ти слушателей - в учебных центрах АО «Узбекгидроэнерго», - говорит Феруза Тургунова, начальник отдела по работе с персоналом АО «ТЭС».
Постоянно ведётся работа по работе с талантливой молодёжью. В частности, проводится конкурсный отбор среди студентов 4-го курса ВУЗов страны, специализирующихся на подготовке специалистов по направлению электроэнергетики. Лучшие 35 участников приглашаются на оплачиваемую производственную практику на электростанциях компании.
Молодые специалисты, успешно зарекомендовавшие себя во время практики, будут обеспечены постоянной работой.