2022 йил 2 июнь куни “Sasol” ва “Uzbekistan GTL” компаниялари  паст ҳароратли Фишер-Тропш™ (LTFT ™) катализаторларини етказиб бериш бўйича ўзаро Англашув Меморандумини имзолади.
Англашув Меморандумини имзолаш Озарбайжон пойтахти Боку шаҳрида бўлиб ўтаётган Каспий минтақасининг энергетика соҳасидаги энг нуфузли тадбирлардан бири бўлган Боку энергетика ҳафталиги доирасида 27-Каспий нефт ва газ халқаро кўргазмасида бўлиб ўтди.
Ўзаро Англашув Меморандуми “Sasol” ва “Uzbekistan GTL” ўртасида 2018 йилда имзоланган катализаторларни етказиб бериш бўйича биринчи шартномага асосланган бўлиб, унда янги авлод Sasol eco (G3) катализаторини етказиб бериш кўзда тутилган.
“Ўзаро Англашув Меморандуми ишончли ҳамкоримиз “Uzbekistan GTL” билан самарали ҳамкорлигимизни кенгайтиришда муҳим босқичдир. Биз “Uzbekistan GTL” лойиҳасининг муваффақиятини катта қизиқиш билан кузатяпмиз. Ишончимиз комилки, янги авлод катализаторларини етказиб бериш ишлаб чиқариш жараёнлар самарадорлигини янада оширади”, деди “Sasol Chemicals” компаниясининг Илғор Материаллари бўйича Вице-президенти доктор Кронье Гроув.
“Sasol Chemicals” компаниясининг GTL катализаторлар соҳасидаги етакчи позицияси янги авлод катализаторларини ишлаб чиқиш ва ишлаб чиқаришга йўналтирилган “CARE-O-SENE” консорциумининг яқинда ташкил этилиши билан таъкидланади.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ “SOCAR” Озарбайжон Давлат нефть компанияси таклифига биноан Боку энергетика ҳафталигида иштирок этмоқда.
Боку энергетика ҳафталиги Каспий минтақасининг нефт-газ ва энергетика соҳасидаги энг нуфузли тадбир бўлиб, унинг очилиш маросимида Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев иштирок этди.

Baku Energy Week: Sasol to supply new generation catalysts for Uzbekistan GTL Plant
On June 2, 2022, Sasol and Uzbekistan GTL signed a Memorandum of Understanding for supply of low-temperature Fischer-Tropsch™ (LTFT™) catalysts.
The signing took place at the 27th Caspian Oil and Gas International Exhibition as part of the Baku Energy Week, one of the most prestigious events in the Caspian region’s energy sector, which takes place in Baku, the capital of Azerbaijan.
The Memorandum of Understanding builds on the original catalyst supply agreement of 2018 between Sasol and Uzbekistan GTL and includes supply of a new generation catalyst.
“The Memorandum of Understanding is an important step in expanding our fruitful cooperation with our reliable partner - Uzbekistan GTL. We are watching with keen interest the success of the GTL project in Uzbekistan. We are confident that supply of next generation catalysts will further enhance performance of our manufacturing processes,” said Dr. Kronje Grove, Vice President for Advanced Materials, Sasol Chemicals.
Sasol Chemicals' leadership position in GTL catalysts is underlined by the recent creation of CARE-O-SENE consortium, focused on development and production of next generation catalysts Sasol eco (G3).
Uzbekneftegaz JSC participates in the Baku Energy Week by invitation of SOCAR, the State Oil Company of Azerbaijan.
Baku Energy Week is the most representative event of the oil and gas and energy sector in the Caspian region, the opening ceremony of which was attended by Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan.