2022 йил 2 июнь куни “Sasol” ва “Uzbekistan GTL” компаниялари  паст ҳароратли Фишер-Тропш™ (LTFT ™) катализаторларини етказиб бериш бўйича ўзаро Англашув Меморандумини имзолади.
Англашув Меморандумини имзолаш Озарбайжон пойтахти Боку шаҳрида бўлиб ўтаётган Каспий минтақасининг энергетика соҳасидаги энг нуфузли тадбирлардан бири бўлган Боку энергетика ҳафталиги доирасида 27-Каспий нефт ва газ халқаро кўргазмасида бўлиб ўтди.
Ўзаро Англашув Меморандуми “Sasol” ва “Uzbekistan GTL” ўртасида 2018 йилда имзоланган катализаторларни етказиб бериш бўйича биринчи шартномага асосланган бўлиб, унда янги авлод Sasol eco (G3) катализаторини етказиб бериш кўзда тутилган.
“Ўзаро Англашув Меморандуми ишончли ҳамкоримиз “Uzbekistan GTL” билан самарали ҳамкорлигимизни кенгайтиришда муҳим босқичдир. Биз “Uzbekistan GTL” лойиҳасининг муваффақиятини катта қизиқиш билан кузатяпмиз. Ишончимиз комилки, янги авлод катализаторларини етказиб бериш ишлаб чиқариш жараёнлар самарадорлигини янада оширади”, деди “Sasol Chemicals” компаниясининг Илғор Материаллари бўйича Вице-президенти доктор Кронье Гроув.
“Sasol Chemicals” компаниясининг GTL катализаторлар соҳасидаги етакчи позицияси янги авлод катализаторларини ишлаб чиқиш ва ишлаб чиқаришга йўналтирилган “CARE-O-SENE” консорциумининг яқинда ташкил этилиши билан таъкидланади.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ “SOCAR” Озарбайжон Давлат нефть компанияси таклифига биноан Боку энергетика ҳафталигида иштирок этмоқда.
Боку энергетика ҳафталиги Каспий минтақасининг нефт-газ ва энергетика соҳасидаги энг нуфузли тадбир бўлиб, унинг очилиш маросимида Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев иштирок этди.

Baku Energy Week: Uzbekistan GTL и Sasol расширяют сотрудничество
2 июня 2022 года Sasol и Uzbekistan GTL подписали Меморандум о взаимопонимании по поставке низкотемпературных катализаторов Фишера-Тропша™ (LTFT™).
Подписание состоялось на 27-й Международной выставке «Нефть и газ Каспия» в рамках Бакинской энергетической недели, одного из самых престижных мероприятий в энергетическом секторе Каспийского региона, которое проходит в столице Азербайджана в городе Баку.
Меморандум о взаимопонимании основывается на первоначальном соглашении о поставке катализаторов от 2018 года между Sasol и Uzbekistan GTL и включает поставку катализатора нового поколения Sasol eco (G3).
«Меморандум о взаимопонимании является важным этапом в расширении нашего плодотворного сотрудничества с нашим надежным партнером Uzbekistan GTL. Мы с большим интересом наблюдаем успех реализации проекта GTL в Узбекистане. Мы уверены что поставка катализаторов следующего поколения позволит еще больше увеличить эффективность производственных процессов» – сказал д-р Кронье Грув, Вице-президент по передовым материалам Sasol Chemicals.
Лидирующая позиция Sasol Chemicals в области катализаторов GTL подчеркивается недавним созданием консорциума CARE-O-SENE, ориентированного на разработку и производство катализаторов будущего поколения.
По приглашению Государственной нефтяной компании Азербайджана - компании “SOCAR”, АО “Узбекнефтегаз”, участвует в Бакинской энергетической неделе.
«Бакинская энергетическая неделя» является самым представительным мероприятием нефтегазовой сферы и энергетического сектора в Каспийском регионе, в торжественной церемонии открытия которой принял Президент Респулики Азербайджан Ильхам Алиев.