Иссиқлик электр станциялари корхонасида қуёш сув иситиш коллекторларини ишлаб чиқариш йўлга қўйилди
• Иссиқлик электр станциялари корхонасида қуёш сув иситиш коллекторларини ишлаб чиқариш йўлга қўйилди
Энергетика вазирлиги тизимидаги “Иссиқлик электр станциялари” АЖ энергия тежайдиган технологияларни ва энергия сарфини иқтисод қилишни рағбатлантирувчи механизмларни кенг жорий этиш, муқобил энергия манбалари, хусусан, қуёш энергиясидан фойдаланишни кўпайтириш масаласига алоҳида эътибор қаратмоқда.
Шунга кўра, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ ва тизим корхоналари томонидан ўз эҳтиёжи учун сарфланаётган энергия истеъмоли ҳисоб-китоб қилиниб, соҳага замонавий технологиялар асосида муқобил энергия ускуналаридан кенг фойдаланишни йўлга қўйиш бўйича аниқ чора-тадбирлар режаси белгилаб олинди.
Жамият таркибидаги “Ўзбекэнерготаъмир” АЖ томонидан саноат кооперацияси асосида 200 литр сиғимга эга қуёш сув иситгичларини маҳаллий шароитда рақобатбардош нархларда ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
Маҳсулотнинг афзаллиги шундаки, у бозорда таклиф этилаётган 20 та қувурли қуёш сув иситгичларидан фарқли бўлиб, 24 та қувур билан жиҳозланган. Бу эса қисқа вақт ичида 200 литр сувни иситиш имконини беради. Маҳсулот нарх борасида ҳам арзонлиги билан ажралиб туради. Мутахассисларнинг билдиришича, савдода мавжуд бўлган шу турдаги қурилма 15 йиллик кафолатга эга бўлса, маҳаллий маҳсулот 20 йил давомида ишончли хизмат қилади.
Биринчи босқичда, 15 та қуёш сув иситгичлари “Тошкент ИЭМ” АЖда ўрнатилди. “Сирдарё ИЭС” АЖда 12 та ва “Толимаржон ИЭС” АЖда яна 10 донасини ўрнатиш ишлари олиб борилмоқда. Айни пайтда, тизимдаги барча корхоналарни жами 150 га яқин ушбу ускуналар билан таъминлаш режалаштирилган.
Келгусида лойиҳа доирасида маҳаллий бюджет ташкилотлари ва аҳоли учун ҳам қуёш сув иситгичларини ишлаб чиқариш белгиланган. Айни кунларда мазкур иситгичларни бозор нархидан 5-10 фоиз арзон қийматда, аҳолининг кенг қатлами учун мўлжалланган турини тайёрлаш ҳамда кредит ёки ссуда кўринишида сотиш тартибини жорий этиш устида иш олиб борилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ томонидан тизимда муқобил энергия манбааларидан фойдаланишни кенгайтириш мақсадида “Фарғона ИЭМ” АЖ 1800-2000 кВт, “Сирдарё ИЭС” АЖ 1200-1500 кВт қувватга эга қуёш электр станцияларини ўрнатиш бўйича тендер эълон қилган эди.

Предприятие Тепловые электрические станции начало производить солнечные водонагревательные коллекторы
• Предприятие Тепловые электрические станции начало производить солнечные водонагревательные коллекторы
Курируемое Министерством энергетики АО «Тепловые электрические станции» уделяет особое внимание вопросу широкого внедрения энергосберегающих технологий и механизмов стимулирования экономии энергопотребления, увеличения использования альтернативных источников энергии, в частности солнечной.
В соответствии с этим произведены расчеты энергопотребления АО «Тепловые электрические станции» и его предприятий на собственные нужды, определен конкретный план мероприятий по широкому использованию в отрасли альтернативного энергооборудования на основе современных технологий.
Подведомственным предприятием АО «Тепловые электрические станции» АО «Узбекэнерготаъмир» на основе промышленной кооперации налажено производство солнечных водонагревателей мощностью 200 литров по конкурентоспособным ценам на местном уровне.
Преимущество данного оборудования заключается в том, что он оснащен 24 трубами, в отличие от аналогичных 20-трубных солнечных водонагревателей, предлагаемых на рынке. Это позволяет за более короткое время нагреть до 200 литров воды. Эксперты утверждают, что в то время как этот тип устройства, доступного в продаже имеет 15-летнюю гарантию, данный отечественный продукт будет надежно служить в течение 20 лет.
На первом этапе в АО «Ташкентская ТЭЦ» установлено 15 солнечных водонагревателей. Ведутся работы по установке 12 единиц в АО «Сырдарьинская ТЭС» и еще 10 в АО «Талимарджанская ТЭС». Также, планируется обеспечить все предприятия системы в общей сложности около 150 единиц данного оборудования.
В дальнейшем в рамках проекта планируется производство солнечных водонагревателей как для местных бюджетных организаций, так и для населения. В настоящее время ведется работа по изготовлению этих обогревателей по цене на 5-10 процентов ниже рыночной, предназначенных для широких слоев населения, а также по введению порядка их продажи в виде кредитов или ссуд.
Напомним, что в целях расширения использования альтернативных источников энергии АО «Тепловые электрические станции» объявило тендер на установку солнечных электростанций мощностью 1800-2000 кВт на Ферганской ТЭЦ и 1200-1500 кВт на Сырдарьинской ТЭС.