“Sasol” kompaniyasi Prezidenti O‘zbekistonning “Uzbekistan GTL” loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirilishi va zavodda birinchi mahsulot chiqarilishi bilan tabrikladi
• “Sasol” kompaniyasi Prezidenti O‘zbekistonning “Uzbekistan GTL” loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirilishi va zavodda birinchi mahsulot chiqarilishi bilan tabrikladi
“Bu katta yutuq va muhim bosqich bo‘lib, turli jamoalarning ko‘p yillar davomida ko‘rsatgan fidoyiligi va mehnatsevarligidan dalolat beradi. “Sasol” kompaniyasi o‘n yildan ortiq vaqt davomida UzGTLni texnologiya, litsenziyalash, katalizatorlar va loyiha guruhlari bilan taʼminlash bilan qo‘llab-quvvatlaganidan faxrlanadi. Bizning maydondagi guruhimiz va bosh ofisimizdagi qo‘llab-quvvatlash guruhi o‘z ishiga sodiq qolgan holda, zavodni ishga tushirishning qolgan ishlarida va dastlabki ekpluatatsiya bosqichida yordam ko‘rsatishga tayyordirlar”, - deya taʼkidladi “Sasol” kompaniyasining Prezidenti va Bosh direktori Flitvud Grobler O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, “O‘zbekneftgaz” AJ va “Uzbekistan GTL” MCHJ yo‘llagan tabrigida.
Tabriknomada janob Grobler “Uzbekistan GTL” zavodini loyihaviy quvvatga chiqarishda ulkan muvaffaqiyatlar tilab, uzoq muddatli va samarali hamkorlikni kengaytirishga umid bildirib, “Sasol” kompaniyasining yuqori boshqaruv guruhi yaqin kunlarda shaxsan uchrashish va tabriklarini yetkazish uchun O‘zbekistonga tashrif buyurishini maʼlum qildi.
Janubiy Afrikaning kompaniyasi “Sasol Technology (Pty) Ltd.” “SASOL SPD” texnologiyasi - sintetik suyuq yoqilg‘i ishlab chiqarish bo‘yicha “Uzbekistan GTL” loyihasining yagona litsenziari hisoblanadi. Kompaniya sintetik yoqilg‘i ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoda yetakchi bo‘lib, GTL texnologiyasini tijoratlashtirish asoschisi hisoblanadi. “Sasol” ikki qitʼada jahon darajasidagi GTL loyihalarini ishlab chiqdi. O‘zbekistondagi GTL zavodi “Sasol” texnologiyasi bo‘yicha loyihalashtirilgan dunyodagi uchinchi zavoddir.

The President of Sasol congratulated Uzbekistan on successful implementation of the Project, and first production of product from the GTL Plant
• The President of Sasol congratulated Uzbekistan on successful implementation of the Project, and first production of product from the GTL Plant
“This is an excellent achievement and a significant milestone, attesting to the determination and hard work over many years of the various teams. Sasol is proud to have supported UzGTL for more than a decade with our technology, licensing, catalyst andproject teams. Our team on site and our specialist home office support teams remain committedand available to support and assist during the remainder of the start-up activities and initial operation”- pointed out Fleetwood Grobler, Sasol’s President and CEO, in his congratulations sent to the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan, Uzbekneftegaz JSC and Uzbekistan GTL LLC.
In his congratulatory message, Mr. Grobler wished every success as the Uzbekistan Gas to Liquid Project approaches its design. Capacity, expressed hope for long and  effective relationship, and also said that in soon representatives of Sasol’s senior management team would travel to Uzbekistan to engage and convey their congratulations in person.
Sasol Technology (Pty) Ltd. is a South African company and a single-point licensor of Uzbekistan GTL project with SASOL SPD technology  for production of synthetic liquid fuels. It is a world leader in production of synthetic fuels and considered the founder of the GTL technology commercialization. Sasol developed world-class GTL projects on two continents. The GTL Plant in Uzbekistan is the world’s third plant designed using Sasol’s technology.