“Sasol” kompaniyasi Prezidenti O‘zbekistonning “Uzbekistan GTL” loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirilishi va zavodda birinchi mahsulot chiqarilishi bilan tabrikladi
• “Sasol” kompaniyasi Prezidenti O‘zbekistonning “Uzbekistan GTL” loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirilishi va zavodda birinchi mahsulot chiqarilishi bilan tabrikladi
“Bu katta yutuq va muhim bosqich bo‘lib, turli jamoalarning ko‘p yillar davomida ko‘rsatgan fidoyiligi va mehnatsevarligidan dalolat beradi. “Sasol” kompaniyasi o‘n yildan ortiq vaqt davomida UzGTLni texnologiya, litsenziyalash, katalizatorlar va loyiha guruhlari bilan taʼminlash bilan qo‘llab-quvvatlaganidan faxrlanadi. Bizning maydondagi guruhimiz va bosh ofisimizdagi qo‘llab-quvvatlash guruhi o‘z ishiga sodiq qolgan holda, zavodni ishga tushirishning qolgan ishlarida va dastlabki ekpluatatsiya bosqichida yordam ko‘rsatishga tayyordirlar”, - deya taʼkidladi “Sasol” kompaniyasining Prezidenti va Bosh direktori Flitvud Grobler O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, “O‘zbekneftgaz” AJ va “Uzbekistan GTL” MCHJ yo‘llagan tabrigida.
Tabriknomada janob Grobler “Uzbekistan GTL” zavodini loyihaviy quvvatga chiqarishda ulkan muvaffaqiyatlar tilab, uzoq muddatli va samarali hamkorlikni kengaytirishga umid bildirib, “Sasol” kompaniyasining yuqori boshqaruv guruhi yaqin kunlarda shaxsan uchrashish va tabriklarini yetkazish uchun O‘zbekistonga tashrif buyurishini maʼlum qildi.
Janubiy Afrikaning kompaniyasi “Sasol Technology (Pty) Ltd.” “SASOL SPD” texnologiyasi - sintetik suyuq yoqilg‘i ishlab chiqarish bo‘yicha “Uzbekistan GTL” loyihasining yagona litsenziari hisoblanadi. Kompaniya sintetik yoqilg‘i ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoda yetakchi bo‘lib, GTL texnologiyasini tijoratlashtirish asoschisi hisoblanadi. “Sasol” ikki qitʼada jahon darajasidagi GTL loyihalarini ishlab chiqdi. O‘zbekistondagi GTL zavodi “Sasol” texnologiyasi bo‘yicha loyihalashtirilgan dunyodagi uchinchi zavoddir.

Президент компании Sasol поздравил Узбекистан с успешной реализацией проекта Uzbekistan GTL и выпуском первой продукции на заводе.
• Президент компании Sasol поздравил Узбекистан с успешной реализацией проекта Uzbekistan GTL и выпуском первой продукции на заводе.
“Это отличное достижение и значительный этап, свидетельствующий о целеустремленности и большой слаженной работе различных команд на протяжении многих лет. Sasol гордится тем, что уже более десяти лет поддерживает UzGTL своими технологиями, лицензированием, катализаторами и проектными командами. Наша команда на площадке и наши  группы специалистов по оказанию поддержки в головном офисе остаются преданными своему делу и готовы оказать поддержку и помощь в ходе оставшейся части работ и начальной стадии эксплуатации”, – отметил Президент и Генеральный директор компании Sasol господин Флитвуд Гроблер, в поздравлении направленном в адрес Министерства энергетики Республики Узбекистан, АО “Узбекнефтегаз” и ООО “Uzbekistan GTL”.
В поздравительном послании господин Гроблер пожелал всяческих успехов в выводе завода «Uzbekistan GTL» на проектную мощность, надежду на расширение многолетнего и плодотворного сотрудничества, а также сообщил о направлении в ближайшее время представителей высшего руководства компании Sasol в Узбекистан для личной встречи и передачи личного поздравления.
Южноафриканская компания «Sasol Technology (Pty) Ltd.» является единым лицензиаром проекта Uzbekistan GTL, в части технологии «SASOL SPD» - по производству  синтетического жидкого топлива. Компания является мировым лидером по производству синтетических топлив и считается основоположником коммерциализации GTL технологии. Компания «Sasol» разработала GTL проекты мирового уровня на двух континентах. Завод GTL в Узбекистане является третьим в мире спроектированным по технологии компании «Sasol».