Energetika vazirligi: Ozarbayjon-O‘zbekiston energetika sohasida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha “Yo‘l xartasi” imzolandi
• Energetika vazirligi: Ozarbayjon-O‘zbekiston energetika sohasida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha “Yo‘l xartasi” imzolandi
Kecha, 29-avgust kuni Ozarbayjon Respublikasi Energetika vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi o‘rtasida energetika sohasida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha “Yo‘l xartasi” imzolandi.
Mazkur “Yo‘l xartasi” O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirining birinchi o‘rinbosari Azim Axmedxadjayev va Ozarbayjon Respublikasi Energetika vaziri Parviz Shahboz tomonidan imzolandi.
Unga asosan, 2022-2023-yillar davomida tomonlar mamlakatda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etishda tegishli tanlovlarda ishtirok etishga taklif qilish, xususiy investitsiyalar hisobidan yangi issiqlik elektr stansiyalarini qurish sohasida bilim va ilg‘or tajriba almashish, o‘zaro investitsiyalarni rag‘batlantirish, energiya (elektr energiyasi va tabiiy gaz) bozorlarini liberallashtirish va yaratish, xususiylashtirishda tomonlarning ishtirokini taʼminlash va xususiy investitsiyalarni jalb etish chora-tadbirlari bo‘yicha tajriba va axborot almashishni amalga oshirishni nazarda tutadi.
Shuningdek, energiya resurslaridan samarali foydalanish sohasida hamkorlikni tashkil etish, investitsiyalarga xususiy sektorni jalb qilish, kadrlar tayyorlash, “O‘zbekneftgaz” AJ va “SOСAR” kompaniyasi kimyo va neft-gaz mahsulotlarini eksport/import qilish bo‘yicha qo‘shma tadbirlarni tashkil etish, “SOСAR” bilan Ozarbayjon hududida geologik qidiruv va uglevodorodlarni qazib olish loyihalarini birgalikda amalga oshirish imkoniyatlarini ishlab chiqish, “O‘zbekneftgaz” korxonalari xodimlarining ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish va tajriba almashish, DXSH tamoyillari asosida qayta tiklanuvchi energiya manbalari loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha tajriba almashish kabilarni o‘z ichiga oladi.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yilning 5-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligida Ozarbayjon Respublikasining “SOCAR” kompaniyasi delegatsiyasi aʼzolari bilan muzokaralar bo‘lib o‘tgan edi.

Минэнерго: Подписана «Дорожная карта» по расширению сотрудничества Узбекистана и Азербайджана в энергетической сфере
• Минэнерго: Подписана «Дорожная карта» по расширению сотрудничества Узбекистана и Азербайджана в энергетической сфере
Вчера, 29 августа 2022 года, Министерство энергетики Республики Узбекистан и Министерство энергетики Азербайджанской Республики подписали «Дорожную карту» по расширению сотрудничества в области энергетики.
Документ подписали первый заместитель министра энергетики Республики Узбекистан Азим Ахмедхаджаев и министр энергетики Азербайджанской Республики Парвиз Шахбоз.
На основе данной «Дорожной карты» в течение 2022-2023 годов сторонам будет предложено принять участие в соответствующих конкурсах по внедрению возобновляемых источников энергии, предусмотрен обмен знаниями в области строительства новых тепловых электростанций за счет частных инвестиций. Документом также предусмотрено поощрение взаимных инвестиций в энергетических проектах (включая электроэнергию и природный газ), обмен опытом по либерализации и созданию рынков, обеспечение участия сторон в приватизации.
Также планируется развитие сотрудничества в области эффективного использования энергоресурсов, привлечения частного сектора к инвестициям, обучения кадров, организации совместных мероприятий по экспорту/импорту химической и нефтегазовой продукции.
Предусмотрено расширение партнёрства АО «Узбекнефтегаз» и компании SOCAR (Азербайджан), включая развитие возможностей для совместной реализации проектов геологоразведки и добычи углеводородов, организацию производственных практик сотрудников предприятий «Узбекнефтегаз» и обмен опытом, расширение сотрудничества по реализации проектов возобновляемой энергетики на принципах ГЧП.
Напомним, что 5 июля 2022 года в Министерстве энергетики Республики Узбекистан состоялись переговоры с членами делегации государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики SOCAR.