“O‘zbekistonda umumiy quvvati qariyb 1500 MVt bo‘lgan 5 ta loyihani amalga oshiryapmiz” — Nail Xannigan, “Masdar” kompaniyasining Moliyaviy masalar bo‘yicha direktori
• “O‘zbekistonda umumiy quvvati qariyb 1500 MVt bo‘lgan 5 ta loyihani amalga oshiryapmiz” — Nail Xannigan, “Masdar” kompaniyasining Moliyaviy masalar bo‘yicha direktori
Birlashagan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasi Moliyaviy masalar bo‘yicha direktori Nail Xannigan O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, kompaniya loyihalari va ularning istiqbollari haqida intervyu berdi.
“Masdar” kompaniyasi O‘zbekistonni strategik bozor sifatida ko‘radi. O‘zbekistonga e’tibor qaratganimizning sababi, Davlat rahbari 2030 yilgacha 25 foizdan ortiq energiyani qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan olish uchun aniq strategiya va kuchli ambitsiyaga ega.
Shu bilan birga, sohadagi mustahkam normativ-huquqiy baza — xorijiy investorlarning mamlakatingizga ishonchini kuchaytirmoqda.
Uchinchi sabab, loyihalarning Xalqaro moliya institutlari, jumladan Xalqaro moliya korporatsiyasi, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Islom taraqqiyot banki tomonidan qo‘llab-quvvatlanishidir.
Hozirda O‘zbekistonda 5 ta loyihani amalga oshiryapmiz. Kelajakda tenderlarda faol ishtirok etib, yanada ko‘proq hamkorlikdagi loyihalarni amalga oshirmoqchimiz. Shu bilan birga, 5 ta mavjud loyihalarni kengaytirmoqchimiz.
“Nur Navoiy”* — O‘zbekistondagi ilk loyihamiz bo‘lgan. Qayta tiklanuvchi energiya sohasida O‘zbekistonda birinchilardan ekanimizdan faxrlanamiz.
Hamkorligimiz uzoq muddatli bo‘lishini istaymiz, bir yil yoki ikki yil emas. Kamida 25-30 yillik rejalarimiz bor.
“Nur Navoiy” loyihasi orqali O‘zbekiston bozoriga kirdik. Hamkorlik o‘rnatdik va u taraqqiy etib boryapti.
Bu yerda umumiy quvvati qariyb 1500 MVt bo‘lgan 5 ta loyihani amalga oshiryapmiz. Lekin O‘zbekiston o‘z oldiga kattaroq marralarni qo‘ygan. Shu sababli qisqa emas, uzoq muddatli loyihalarni birgalikda amalga oshirmoqchimiz.
Buning uchun davlat tomonidan barcha imkoniyatlar yaratilgan. Bu esa, biz kabi investorlar uchun O‘zbekistonning investitsiyaviy jozibadorligini yanada oshiradi. O‘zbekiston bilan uzoq yillik hamkorlikning tarafdorimiz”.

The company "Masdar" considers Uzbekistan as a strategic market and there are a number of good reasons for this
• The company "Masdar" considers Uzbekistan as a strategic market and there are a number of good reasons for this
Nail Hannigan, Director of Financial Affairs at Masdar UAE, assessed the current work on the development of renewable energy sources in Uzbekistan, the company's projects and their prospects.
- The first of them is that the Head of State has a clear strategy and big ambitions to get more than 25% of energy from renewable sources by 2030.
At the same time, a strong legal framework in this area strengthens the confidence of foreign investors in your country.
A big plus is the support of the country's renewable energy projects by international financial institutions, including the International Finance Corporation, the European Bank for Reconstruction and Development, and the Islamic Development Bank.
We are currently implementing five projects in Uzbekistan. In the future, we want to actively participate in tenders and implement more joint projects. At the same time, there are plans to expand the already started joint projects.
We entered the country's market through the Nur Navoi project and are proud to be one of the first in Uzbekistan in the field of renewable energy sources.
We are confident in the long-term nature of our cooperation and we would like to note that today we have partnership plans for at least 25-30 years.
This is natural, because now we are implementing five projects here with a total capacity of about 1,500 MW. And taking into account the fact that Uzbekistan has set itself big and ambitious goals for the development of renewable energy, we have a lot of joint work to do.
Moreover, the state creates all the necessary opportunities and favorable conditions for this, which constantly increases the investment attractiveness of the country for investors like us. Therefore, we are focused on long-term cooperation with Uzbekistan," said Nail Hannigan.