Qashqadaryoda quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha o‘tkazilgan tenderning dastlabki g‘olibi e’lon qilindi
• Qashqadaryoda quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha o‘tkazilgan tenderning dastlabki g‘olibi e’lon qilindi
Bugun, 24-may kuni Qashqadaryo viloyatining G‘uzor tumanida quvvati 300 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasini qurish va undan foydalanish bo‘yicha o‘tkazilgan tender tanlovida dastlabki g‘olibi e’lon qilindi.
Mazkur loyiha Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida “Umumiy quvvati 300 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi qurish loyihasini ishlab chiqish va maslahat xizmatlarini ko‘rsatish Dasturi” (ADB Phase 2) doirasida amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyihani amalga oshirishga 2 ta xalqaro kompaniya qiziqish bildirdi. Moliyaviy takliflarning ochilish natijalari:
1. “Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar” (BAA) kompaniyasi tomonidan quyosh elektr stansiyasidan ishlab chiqariladigan 1 kVt·soat elektr energiyasi uchun 3.0 AQSh senti hamda akkumulator tizimining 1 MVt·soat mavjudligi uchun 6,33 AQSh dollari taklif qilindi.
2. “ACWA POWER-Saudi Listed Joint Stock Company” (Saudiya Arabistoni) kompaniyasi tomonidan quyosh elektr stansiyasidan ishlab chiqariladigan 1 kVt·soat elektr energiyasi uchun 3.0518 AQSh senti hamda akkumulator tizimining 1 MVt·soat mavjudligi uchun 24,425 AQSh dollari taklif qilindi.
“Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanida quvvati 300 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasini qurish” loyihasi doirasida “Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar” kompaniyasi tenderning dastlabki g‘olibi, “ACWA POWER-Saudi Listed Joint Stock Company” kompaniyasi tenderning zaxira g‘olibi deb e’lon qilindi.
Tanlov hujjatlari yaqin kunlarda Tender komissiyasi tomonidan OTB maslahatchilari ishtirokida ko‘rib chiqiladi va tasdiqlanadi.
Mazkur tanlov O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ, Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tomonidan o‘tkazildi.
Moliyaviy takliflarning talab etilgan mezonlarga muvofiqligi baholagandan so‘ng, loyihani amalga oshiradigan investorning nomi e’lon qilindi.
Loyiha G‘uzor tumanidagi 300 MVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyasi va 1 soat davomida 75 MVt quvvat beradigan energiya saqlash tizimi (akkumulator)ni o‘z ichiga oladi.
Tenderda g‘olib bo‘lgan investor quyosh fotoelektr stansiyasini loyihalashtiradi, moliyalashtiradi va boshqaradi.

Объявлен предварительный победитель тендера на строительство солнечной фотоэлектрической станции в Кашкадарье
• Объявлен предварительный победитель тендера на строительство солнечной фотоэлектрической станции в Кашкадарье
Сегодня, 24 мая, объявлен предварительный победитель тендера на строительство и эксплуатацию солнечной фотоэлектрической станции мощностью 300 МВт в Гузорском районе Кашкадарьинской области.
Данный проект реализуется при поддержке Азиатского банка развития (АБР) в рамках «Программы разработки проектов и консультационных услуг по строительству солнечной фотоэлектрической станции общей мощностью 300 МВт» (Фаза 2 АБР).
Две (2) международные компании подали свои предложения по реализации данного проекта. Итоги вскрытия финансовых предложений:
1. «Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – компания Masdar» (ОАЭ) предложила 3.0000 центов США за 1 кВт⋅ч электроэнергии, произведенной солнечной электростанцией, и 6,33 долларов США за 1 МВт⋅ч доступности аккумуляторной системы.
2. Акционерное общество «ACWA POWER-Saudi Listed Stock Company» (Саудовская Аравия) предложило 3.0518 центов США за 1 кВт⋅ч электроэнергии, произведенной солнечной электростанцией, и 24,425 долларов США за 1 МВт⋅ч наличия аккумуляторной системы.
В рамках реализации проекта «Строительство солнечной фотоэлектрической электростанции мощностью 300 МВт в Гузорском районе Кашкадарьинской области» предварительным победителем тендера объявляется компания «Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – компания Masdar», и резервным победителем тендера – компания «ACWA POWER-Saudi Listed Stock Company».
Тендерные документы будут рассмотрены и утверждены Тендерной комиссией с участием консультантов АБР в ближайшие дни.
Данный тендер был проведен Министерством энергетики, Министерством инвестиций, промышленности и торговли, АО «Национальные электрические сети Узбекистана», Министерством экономики и финансов и Комитетом по развитию конкуренции и защите прав потребителей.
Проект включает в себя солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 300 МВт в Гузорском районе и систему накопления энергии (аккумулятор), обеспечивающую мощность 75 МВт в течение 1 часа.
Инвестор, выигравший тендер, спроектирует, профинансирует и будет эксплуатировать солнечную фотоэлектрическую станцию в течение 25 лет.