Qashqadaryoda quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha o‘tkazilgan tenderning dastlabki g‘olibi e’lon qilindi
• Qashqadaryoda quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha o‘tkazilgan tenderning dastlabki g‘olibi e’lon qilindi
Bugun, 24-may kuni Qashqadaryo viloyatining G‘uzor tumanida quvvati 300 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasini qurish va undan foydalanish bo‘yicha o‘tkazilgan tender tanlovida dastlabki g‘olibi e’lon qilindi.
Mazkur loyiha Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida “Umumiy quvvati 300 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi qurish loyihasini ishlab chiqish va maslahat xizmatlarini ko‘rsatish Dasturi” (ADB Phase 2) doirasida amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyihani amalga oshirishga 2 ta xalqaro kompaniya qiziqish bildirdi. Moliyaviy takliflarning ochilish natijalari:
1. “Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar” (BAA) kompaniyasi tomonidan quyosh elektr stansiyasidan ishlab chiqariladigan 1 kVt·soat elektr energiyasi uchun 3.0 AQSh senti hamda akkumulator tizimining 1 MVt·soat mavjudligi uchun 6,33 AQSh dollari taklif qilindi.
2. “ACWA POWER-Saudi Listed Joint Stock Company” (Saudiya Arabistoni) kompaniyasi tomonidan quyosh elektr stansiyasidan ishlab chiqariladigan 1 kVt·soat elektr energiyasi uchun 3.0518 AQSh senti hamda akkumulator tizimining 1 MVt·soat mavjudligi uchun 24,425 AQSh dollari taklif qilindi.
“Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanida quvvati 300 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasini qurish” loyihasi doirasida “Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar” kompaniyasi tenderning dastlabki g‘olibi, “ACWA POWER-Saudi Listed Joint Stock Company” kompaniyasi tenderning zaxira g‘olibi deb e’lon qilindi.
Tanlov hujjatlari yaqin kunlarda Tender komissiyasi tomonidan OTB maslahatchilari ishtirokida ko‘rib chiqiladi va tasdiqlanadi.
Mazkur tanlov O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ, Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tomonidan o‘tkazildi.
Moliyaviy takliflarning talab etilgan mezonlarga muvofiqligi baholagandan so‘ng, loyihani amalga oshiradigan investorning nomi e’lon qilindi.
Loyiha G‘uzor tumanidagi 300 MVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyasi va 1 soat davomida 75 MVt quvvat beradigan energiya saqlash tizimi (akkumulator)ni o‘z ichiga oladi.
Tenderda g‘olib bo‘lgan investor quyosh fotoelektr stansiyasini loyihalashtiradi, moliyalashtiradi va boshqaradi.

The winning bidder of the tender for the construction of Solar PV Power plant in Kashkadarya have been announced
• The winning bidder of the tender for the construction of Solar PV Power plant in Kashkadarya have been announced
On May 24, 2023 the winning bidder in the competitive tender for the construction and operation of PV power plant with the capacity of 300 MW in Guzar district of Kashkadarya region was announced.
This tender to select an independent power producer on PPP basis has been conducted by the Ministry of Energy, the Ministry of Investment, Industry and Trade, JSC National Electric Networks of Uzbekistan, the Committee for the Development of Competition and Protection of Consumer Rights of the Republic of Uzbekistan with the support of the Asian Development Bank (ADB) under the “Program for Project Development and Advisory Services for Construction of a Solar Photovoltaic Power Plant with a Total Capacity of 300 MW” (ADB Phase 2).
The project includes a 300 MW solar PV power plant and a Battery Energy Storage System (BESS) with a capacity of 75 MW per hour.
Two (2) international companies submitted their proposals for the implementation of this project. The results of the opening of the financial proposals are as follows:
1. Abu Dhabi Future Energy Company PJSC - Masdar Company (United Arab Emirates) offered 3.0000 US cents per 1 kilowatt-hour of electricity produced by the solar power plant and 6.33 US dollars per 1 MWh of battery system availability.
2. ACWA POWER-Saudi Listed Stock Company (Saudi Arabia) offered 3.0518 US cents per 1 kilowatt-hour of electricity generated by the solar power plant and 24.425 US dollars per 1 MWh of battery system availability.
Within the framework of realization of the project “Construction of solar PV power plant with capacity of 300 MW in Guzar district of Kashkadarya region” the preliminary winner of the tender is Abu Dhabi Future Energy Company PJSC - Masdar Company”, and the reserve winner of the tender is ACWA POWER-Saudi Listed Stock Company.
The bidding documents will be reviewed and approved by the Tender Committee with the participation of ADB consultants in the coming days.