Navoiy IESda quvvati 650 MVt boʻlgan yangi bugʻ-gaz qurilmasi bunyod etiladi
“Navoiy IESda quvvati 650 MVt boʻlgan uchinchi bugʻ-gaz qurilmasini qurish” investitsiya loyihasi doirasida “Navoiy IES” AJ va “Mitsubishi Power Ltd.” (Yaponiya) kompaniyasi oʻrtasida ushbu energoqurilmani qurish boʻyicha shartnoma imzolandi.
Investitsiya loyihasi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-dekabrda imzolangan “Oʻzbekiston Respublikasining 2023 – 2025-yillarga moʻljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-459-sonli qarorida belgilab berilgan ustuvor vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
Shartnoma shartlariga koʻra, “Mitsubishi Power Ltd.” kompaniyasi tomonidan Navoiy viloyatining Karmana tumanida joylashgan “Navoiy IES” AJda quvvati 650 MVt boʻlgan zamonaviy va energosamarador bugʻ-gaz qurilmasini qurish ishlari olib boriladi.
Loyihani amalga oshirish muddati 2023 – 2026-yillar etib belgilangan. Investitsiya loyihasi Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA)ning moliyalashtirish manbalari hisobidan amalga oshiriladi.
Loyiha roʻyobi natijasida respublika energetika tizimida yiliga 4,8 mlrd kVt⋅soat qoʻshimcha elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Unda zamonaviy hamda energosamarador qurilmalar joriy etilishi pirovardida yiliga 1 mlrd kub metr tabiiy gazni tejashi barobarida, 347 ta yangi ish oʻrni yaratilishini ham taʼminlaydi.

Construction of a new 650 MW combined cycle gas turbine unit at Navoi TPP
Upon realization of the investment project “Construction of the third combined cycle plant with a capacity of 650 MW at Navoi TPP”, between “Navoi TPP” JSC and “Mitsubishi Power Ltd.” was signed a contract for the construction of this plant.
The project is implemented due to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from December 28, 2022, № PP-459 “On measures to implement the investment program of the Republic of Uzbekistan for 2023-2025”.
According to the terms of the contract, Mitsubishi Power Ltd. will construct a new, modern, and energy-efficient combined cycle gas turbine plant with a capacity of 650 MW at Navoi TPP located in Karmana district of Navoi region.
The project implementation period is 2023-2026. The investment project will be implemented with the Japanese International Cooperation Agency (JICA) funding.
As a result of the project implementation, the energy system of the Republic will generate additional electricity in the amount of 4.8 billion kWh annually. Due to the introduction of modern and energy-efficient equipment, it is planned to save 1 billion cubic meters of gas and create 347 new jobs.