УЗУНЛИГИ 6 400 КИЛОМЕТР БЎЛГАН ЭЛЕКТР УЗАТИШ ТАРМОҚЛАРИ ВА 2 600 ДОНА ТРАНСФОРМАТОР ПУНКТЛАРИ МОДЕРНИЗАЦИЯ ВА РЕКОНСТРУКЦИЯ ҚИЛИНДИ
• УЗУНЛИГИ 6 400 КИЛОМЕТР БЎЛГАН ЭЛЕКТР УЗАТИШ ТАРМОҚЛАРИ ВА 2 600 ДОНА ТРАНСФОРМАТОР ПУНКТЛАРИ МОДЕРНИЗАЦИЯ ВА РЕКОНСТРУКЦИЯ ҚИЛИНДИ
Маълумки, Президентимизнинг 2019 йил 27 мартдаги «Ўзбекистон Республикасида электр энергетика тармоғини янада ривожлантириш ва ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида»ги қарорига асосан, электр энергияни якуний истеъмолчиларга тақсимловчи ва сотувчи ҳудудий электр тармоқлари корхоналарини бошқаришни амалга оширувчи «Ҳудудий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти ташкил этилди.
Мазкур жамият таркибига 16 та корхона киритилган бўлиб, шундан 0,4-6-10-35-110 кВ кучланишли электр тармоқларини эксплуатация, шунингдек, мазкур объектларнинг ривожланиши доирасида янги қурилиш, реконструкция, капитал ва жорий таъмирлаш ишларини амалга оширувчи 14 та ҳудудий электр тармоқлари корхоналари фаолият олиб бормоқда.
Жамият томонидан 2019 йилда бир қатор ишлар амалга оширилди. Хусусан, аҳолини сифатли ҳамда узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш мақсадида 6 400 километр электр узатиш тармоқлари ва 2 600 дона трансформатор пунктида реконструкция ва модернизация ишлари амалга оширилди, бунинг натижасида 545 та маҳаллада яшовчи 920 минг хонадоннинг электр таъминоти яхшиланди.
Қишлоқ жойлари инфратузилмасини яхшилаш мақсадида, “Обод қишлоқ” давлат дастури доирасида 2 400 километр электр узатиш тармоқлари ва 800 та трансформатор пункти янгидан қурилди. Бундан ташқари, 2 900 километр электр узатиш тармоқлари ҳамда 1 600 та трансформатор пунктида мукаммал таъмирлаш ишлари олиб борилди.
Шунингдек, “Обод маҳалла” дастури ижросини таъминлаш борасида эса 234 километр электр узатиш тармоқлари ва 94 та трансформатор пункти янгидан қурилди, шу билан бирга 188 километр электр узатиш тармоқлари ва 272 та трансформатор пункти мукаммал таъмирланди.
Қўшимча равишда 2019-2020 йилларда куз-қиш мавсумига электр ускуна ва тармоқларини тайёрлаш мақсадида 20 300 километр электр узатиш тармоқлари ва 6 800 дона трансформатор пункти мукаммал таъмирланди. Қишлоқ жойлар ва шаҳарларда арзон кўп квартирали уй-жойларни ташқи электр таъминоти билан таъминлаш мақсадида республика бўйича 368 километр электр узатиш тармоқлари ва 344 дона трансформатор пункти янгидан қурилди. 126 та эркин иқтисодий, кичик саноат ҳамда фарм зоналарда 720 дан ортиқ тадбиркорлик субъектини электр узатиш тармоқларига улаш мақсадида 160 километр электр узатиш тармоқлари ва 98 дона трансформатор пункти қурилди.
Шунингдек, йирик лойиҳа – истеъмолчиларга электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими(АСКУЭ)ни жорий қилиш мақсадида мамлакатимиз бўйлаб 2,5 миллион истеъмолчига янги замонавий электрон ҳисоблагичлар ўрнатилиши таъминланди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудларида мавжуд қувватларни ошириш ва истеъмолчилар, айниқса, тадбиркорлик субъектларига электр энергиясини ишончли таъминлаш учун 9 та вилоятда 16 та юқори кучланишли подстанцияда реконструкция ва модернизация ишлари олиб борилди ва 115,3 км 35-110 кВ кучланишли электр узатиш тармоқлари ҳамда 9 дона подстанция қурилди.
Истеъмолчиларга қулайликлар яратиш мақсадида туман ва шаҳар электр таъминоти корхоналари бинолари замонавий архитектура-дизайн талаблари асосида 64 та электр таъминоти корхонаси бинолари капитал таъмирланади ва 4 таси янгидан қурилди.
Ўтган йилда электр тармоқлари корхоналари таркибида 4 та темир-бетон таянч ишлаб чиқариш заводлари ташкил этилган бўлса, 2020 йилда қўшимча равишда 8 та завод ишга туширилади ва уларнинг сони 12 тага етказилади. Бу эса, ўз навбатида, жойларда эскирган сим-ёғочларни темир-бетон таянчларга алмаштириш ишларини жадаллаштиради.
Ҳудудий электр тармоқларининг моддий-техника базасини ривожлантириш мақсадида 100 дона “Ямабур махсус техникаси” олиб келинди. 2020 йилда тармоқ корхоналарнинг моддий-техника базасини янгилаш мақсадида қўшимча равишда 34 дона автолаборатория ҳамда 14 дона автокран харид қилиниши кўзда тутилган.
Энг муҳими, ушбу тизимли саъй-ҳаракатлар мамлакатимиз электр энергияси таъминотининг янада яхшиланиши йўлидаги муҳим омил бўлиб хизмат қилади.

ПРОДЕЛАНА РАБОТА ПО РЕКОНСТРУКЦИИ И МОДЕРНИЗАЦИИ 6400 КМ ЛИНИЙ ЭЛЕКТРОПЕРЕДАЧИ И 2 600 ТРАНСФОРМАТОРНЫХ ПУНКТОВ
• ПРОДЕЛАНА РАБОТА ПО РЕКОНСТРУКЦИИ И МОДЕРНИЗАЦИИ 6400 КМ ЛИНИЙ ЭЛЕКТРОПЕРЕДАЧИ И 2 600 ТРАНСФОРМАТОРНЫХ ПУНКТОВ
Как известно, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 марта 2019 г. № ПП-4249 «О стратегии дальнейшего развития и реформирования электроэнергетической отрасли Республики Узбекистан» создано АО «Региональные электрические сети», осуществляющее управление предприятиями территориальных электрических сетей, распределяющих и реализующих электрическую энергию конечным потребителям.
В структуру АО «Региональные электрические сети» входят 16 предприятий, в том числе 14 предприятий региональных электрических сетей, осуществляющих эксплуатацию электросетей 0,4-6-10-35-110 кВ, а также новое строительство, реконструкцию, капитальные и текущие ремонты объектов электросетевого хозяйства.
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан № 2661 от 23 ноября 2016 года для обеспечения населения качественной и бесперебойной электроэнергией, в прошлом году предприятиями АО «РЭС» была проделана работа по реконструкции и модернизации 6400 километров линий электропередачи и 2 600 трансформаторных пунктов по всей территории республики. В результате проделанной работы улучшилось электроснабжение 920 000 домов в 545 махаллях.
В рамках реализации государственной программы «Обод кишлок» реконструированы более 2 400 километров линий электропередачи и 800 трансформаторных пунктов. Кроме того, осуществлен капитальный ремонт 2 900 километров линий электропередачи и 1 600 трансформаторных пунктов.
Также, в рамках реализации государственной программы «Обод махалля» были проведены работы по реконструкции 234 км линий электропередачи и 94 трансформаторных пунктов, капитально отремонтированы линии электропередачи протяженностью 188 км и 272 трансформаторных пунктов.
Наряду с этим, реализованы практические меры по обеспечению комплексной подготовки электроэнергетической сферы республики к устойчивой работе в осенне-зимний период 2019/2020 годов, в том числе осуществлены работы по капитальному и текущему ремонту электрических сетей протяженностью 20 300 км и 6 800 трансформаторных пунктов. Для строительства объектов внешнего электроснабжения строящихся доступных многоквартирных домов в сельской местности и городах республики, осуществлено строительство 368 км линий электропередачи и 344 трансформаторных пунктов.
Приняты меры по подключению к электросети 720 предприятий, функционирующих в 126 свободных экономических и малых промышленных зонах, в частности построены 160 км линий электропередачи и 98 трансформаторных пунктов.
В целях совершенствования учета и контроля потребления электрической энергии за истекший период более 2,5 млн потребителя были подключены к автоматизированной системе контроля и учета электроэнергии (АСКУЭ).
Кроме того, в целях повышения существующих мощностей, а также бесперебойного обеспечения потребителей электроэнергией в 9 областях страны была осуществлена работа по реконструкции и модернизации 16 высоковольтных подстанций, а также были проделаны строительно-монтажные работы 115,3 км линий электропередачи напряжением 0,4-10-35-110 кВ.
В прошлом году на базе электроснабжающих предприятий были введены в строй 4 завода по производству железобетонных опор. В 2020 запланировано сдать в эксплуатацию еще 8 заводов по производству ЖБО, что позволит ускорить работу по строительству новых линий электропередаси.
В целях проведения диалога с народом, членами республиканской рабочей группы во главе с Государственным советником Президента Республики Узбекистан были проведены выездные приемы по всей стране. Следует отметить, что в ходе выездных приемов АО «Региональные электрические сети» поступило 537 обращений, из которых 139 нашли положительные решения, 153 даны правовые объяснения, а также 245 были взяты под контроль, решение которых будет осуществлено в нынешнем году.
В целях укрепления материально-технической базы и повышения уровня механизации региональных электрических сетей было поставлено 100 единиц спецтехники. В новом году планируется приобрести 34 автолаборатории и 14 автокранов.